Quantcast
Channel: Szobapeca
Viewing all 158 articles
Browse latest View live

Adjon Isten jó fogást!

$
0
0
 

-9 Celsiust mutat a hőmérő kint, az összes létező horgászhelyemen kopog a víz teteje vagy zajlik. A peca majdnem minden válfaja érdekel, de e lékhorgászat nincs ezek közt. Olvasgatok hát. A könyv, ami előttem van, nagyjából 80 évvel ezelőtt jelent meg. Feltúrtam érte a pincét, de érdemes volt. Ahogy fogynak előlem a betűk, egyre otthonosabban érzem magam. Otthonosan, mert a kor, a körülmények, a nyelvezet más, de a hangulat, az érzés teljesen ismerős.


A harmincas évek második felében járunk. Egy vesztes háború és egy gazdasági világválság mögöttünk, egy újabb világégés előttünk. Az ország gazdasága kilábalni látszik a válságból, a vegyipar, a feldolgozóipar fejlődik, a mezőgazdaságban a gabona egyeduralma csökken, nő a kukorica, a burgonya vetésterülete, gyarapodnak a gyümölcsösök. Az ország területének 36%-án van vezetékes villany. A közlekedés még baloldali. A politika olyan… magyaros. Maradjunk annyiban, hogy volt már élhetőbb is ez az ország. És miről ír könyvet Igali Mészáros József? Hát a pecáról! Ahogy olvasod, nem érzed a puskaporos levegőt (márpedig eléggé az volt már akkor), nem érzed a nehézségeket. A víz szagát érzed, a napsütést, a kapás izgalmát.



Nincsenek telepített tavak, mindenki a természetes vizeken horgászik. A könyvben szó esik a Dunáról, a Zaláról, a Balatonról, a Velencei tóról, a Soroksári Dunaágról (ekkorra már nagyjából megvan a Dunaág általunk is ismert kialakítása /a fölső lezárást az 1910-ben megkezdett munkák során készítették, Tassnál 1926-ban fejezték be a zsilipet/, de a partra biztos nem ismernénk rá, kevés a vízparti ingatlan, nincsen stégerdő). Bár a horgászok panaszkodnak a lehetőségek szűkülése, a halak fogyása miatt, az akkori halbőséget ma biztos megirigyelnénk.


Aki horgászni indul, az leginkább gyalog, kerékpárral vagy vonattal teszi. A tömegközlekedés abban a formában, ahogy ma ismerjük, még nem, vagy csak nyomokban létezik. Az biztos, hogy kilométereket fogsz gyalogolni, s ha van szerencséd csónakba szállni, hát evezni fogsz barátom, mert nincs más, ami hajtsa a ladikod.


A pakk is ehhez illeszkedik. Egy bot vagy kettő, egy oldaltáska, benne horgok, súlyok, néhány pedző. A bot valamilyen természetes anyagból van, az áttételes orsók még nagyon ritkák. A ma ismert monofil zsinórok csak a második világháború után jelennek majd meg, szóval többszálú selyemzsinór lehet a kurblikon. A horogcsali sem sokféle, használatos a kenyér, a giliszta, a sajt és néhány egyéb. Bojlik, pelletek, gumikukorica, melyek ma nélkülözhetetlennek tűnnek? Ugyan… Pergetnek is, de a műcsalis doboz maximum tenyérnyi, leginkább kanalak és forgók kerülnek a zsinórra, a wobblerek majd csak később kezdik meg hódító útjukat. Azt is megnézném, mit tenne egy mai pergető pecás azzal a szettel (bottal, orsóval, zsinórral, műcsalival), amivel e könyv szereplői kergették a halakat. Mókás jelenet lenne… A táskában jut hely éteknek, italnak, mert a horgásznap bizony hosszú. Ha valaki nem lakik közel a vízhez, hát inkább egésznapos elfoglaltság ez, semmint rövidebb.


Hogy mégis mi az, ami ugyanolyan? Hát a peca! A halfogás játék volta, az izgalom és a siker öröme. Tényleg, ebben semmi, de semmi nem változott. Mi magunk, ugyanolyanok vagyunk.

Aki még nem tette, de egy kicsit is érdekli a dolog, keresgéljen kicsit az interneten vagy menjen el egy antikváriumba. Keresse meg a legrégebbi horgászkönyvet, lapozzon bele. Vegye meg, ha megteheti. Nézze meg, mikor adták ki és olvasson utána kicsit a kornak, a körülményeknek. Olvassa a könyvet úgy, hogy megpróbálja minél pontosabban köré képzelni azt az időt, azt a miliőt. Remek szórakozás, ígérem!

Ahogy Igali Mészáros József írta: Adjon Isten jó fogást!




Országos

$
0
0

Soha nem volt nekem ilyen. Most lett. Sokat morfondíroztam rajt, vajon megéri-e. Aztán megvontam a vállam és megvettem. Egy kazalnyi pénzbe került, de amikor elkezdtem számolgatni, rá kellett jöjjek, hogy egy kazalnyi pénzt költöttem eddig is. A Duna két szakaszára és a Ráckevei Dunaágra váltottam a korábbi években éves területit. Ez a némileg megemelkedett idei árak mellett szinte ugyanennyi. Két alkalom a Tisza-tavon vagy egy balatoni hétvége és már a seggére is vertem annak a rengeteg jó magyar forintnak. És akkor még nem beszéltünk további sok, csodálatos horgászvízről, amit megkapok még a csomagban. Jó lesz ez.

Lajos botja

$
0
0
 

Egy régi írást vettem ma elő. Örömmel olvastam újra, remélem, nektek sem lesz teljesen érdektelen:

Az 1993-as év több dolog miatt is emlékezetes számomra. Ebben az évben vettem meg életem első - és azóta is utolsó - új autóját, egy remek kocka Ladát. Ebben az évben nyaraltam utoljára Balatonbogláron, melyhez annyi szép gyerekkori emlék fűz. És ebben az évben volt először matchbot a kezemben...

Akkoriban - mint ahogy ma is - Gábor barátommal horgásztam a legtöbbet. Ő eljött szüleimmel és velem Boglárra, az üdülőbe, én pedig sűrűn megfordultam az ő szigetszentmártoni tanyájukon. A mártoni látogatások megmaradtak, a balatoni nyaralások sajnos nem.

Igen nagy veszélyt jelentettünk a balatoni halnépségre, kétféle módon is. Az egyik módszer a klasszikus önetetős fenekezés volt, melyet az üdülő stégjéről gyakoroltunk, amit minden szezon elején a parttól úgy 80-100 méterre vitt be az első turnus közönsége. Aztán, mivel minden turnusban akadt egy-két horgász, aki becsülettel etette a helyet, a szezon végére igencsak haljárta terület lett a stég előtt 30-40 méterre húzódó etetett sáv. A másik módszer a boglári kikötő spiccén, a partvédő kövezésen folytatott esti-éjszakai úszózás volt. Könyékig lehetett "turkálni" itt a keszegnépben és minden este akadt egy-két ponty is, bár a nagyobbja szinte mindig megtépett minket. Sebaj, jól szórakoztunk, biztos jobban, mint a móló külső ívén fenekezőik mögött kuksoló törzsközönség.

Lajos, az üdülő gondnoka sok helyi lakoshoz hasonlóan gyakorlott álláshalmozó volt. Az üdülési szezon ideje alatt sokféle munkát elvállalt, hogy az ínségesebb, vendég nélküli időkre is maradjon a családnak betevő, mert ilyenkor az alkalmi munka is sokkal kevesebb. Állandó munkája pedig csak a gondnokoskodás volt, ami valljuk meg, ősztől-tavaszig nem hozott sokat a konyhára. Így aztán szezonban átlag napi 24 órát dolgozott, a fennmaradó időben pedig pihent, feleségével és kisfiával törődött, sőt jó beosztással még horgászni is eljutott néhanap.

"Na, délután beviszlek benneteket a tutiba!" mondta az egyik reggel, jellegzetes, parancsoláshoz szokott hangján. Hiába, tizenegynéhány Rendőrségnél eltöltött év nem múlik el nyomtalan. Mint kiderült, a tuti Balatonlelle fölött egy halastó-rendszer volt, ahol két tó között vágtak egy széles csatornát, melyet mindkét végén zsilippel és előtte felhúzható ráccsal zártak le. A csatornában lévő halmennyiséget a zsilipek szükség szerinti nyitásával "szabályozták". Maga a csatorna egész vadregényesre sikeredett, nádcsomókkal a szélén, sőt, még néhány hínárfoltra is futotta. Amolyan kulturált kis mészárszék volt, vagy nevezhetjük intenzíven „telepített” víznek is, döntse el ki-ki, ízlése szerint. Főképp német, osztrák vendégek látogatták, mert leülni sem volt olcsó a partra - akkortájt 400 forint nem kis pénz volt a magamfajtának - és persze az elvitt halat is ki kellett fizetni. Szerencsére a csatorna felügyeletével megbízott ember Lajos barátunk spanja volt, így amikor leültünk a partra, az éber őr éppen a Balaton irányába kémlelt. Ha halat akartunk volna elvinni, azt persze le kellett pengetni így is, de ez nem volt szándékunkban.

"Gyerünk, itt nyüzsögnek a pontyok!" adta ki a parancsot Lajos, majd rögtön vissza is ment a kocsijához, mert a botot elfelejtette kivenni a csomagtartóból. Gábor barátommal közben gyorsan átalakítottuk a kikötői úszós motyókat feltolósra, így mire Lajos visszaért, mi már éberen figyeltük az úszókat. Az én felszerelésem lelke egy 3,60-as teleszkópbot volt, mely mai szemmel nézve akár ihletője is lehetett Arany Jánosnak a Toldi híres jelenetének megírásához. Jó vastag volt ugyan, viszont dög nehéz. Egy-egy egész estés kikötői úszózás után másnap remegett a kezemben a pohár, jobb kézzel tollat fogni pedig csak délutánra tudtam. Most viszont kifejezetten örültem neki, mert a beígért több kilós pontyok ellen méltó fegyvernek tartottam. 0.25-ös zsinór, hosszú úszó feltolósra hangolva, 6-os horog egy félcsőnyi kukoricába bújtatva, jöhetnek a gigászok!

Megjelent Lajos, hozta a botját. Vékony fekete tok. Mi a franc? Horgászbotnak karcsú. Idétlenül vigyorogtunk egymásra Gáborral, sőt még fogadásokat is kötöttünk halkan, nehogy mackós termetű - mit mackós, medvényi! - barátunk meghallja. Ő felmosófára tippelt, én billiárddákóra. Vesztettünk, horgászbot volt. Valószínűtlenül vékony, zöld színű, háromrészes bot, apró gyűrűkkel. Feneketlen zsákjából elővarázsolt egy kisméretű, elsőfékes, ezüstszínű Ryobi-t - még ma is beleborzongok, olyan finom kis szerkezet volt -, átfűzte a gyűrűkön a rajta lévő pókhálót és szerelt. Feltolósra, mint mi is, bár jóval kisebb horoggal, vékonyabb zsinórral. Egy szem konzervkukorica, egy csonti. Tőlünk 3-4 méterre gyalogolt és ő is bevetett.

Ami ezután következett, azt az Értelmező Kéziszótárban több szócikk alatt is meg lehet találni, mint például: oktatófilm, alázás és még sorolhatnám. Lajos a következő másfél órában hat pontyot fogott, egy leakadt, kettő szakított. Mi eközben őriztük botjainkat és hallgattuk jókedvű megjegyzéseit, hogyaszondja: "Mondtam, hogy jó hely, nem?", vagy azt, hogy "Ti nem horgásztok?" vagy például "Múltkor jobban ment, de mindegy, most már maradok.", meg ilyenek. Közben folyamatosan hajladozott a kezében a vékony pálca, zizegett a finom kis orsó, ő meg nyögött, szuszogott és nevetgélt hozzá. Mi pedig ültünk és néztük, a saját úszóinkat sem figyeltük már, csak bámultunk.

"Na jó, eleget szórakoztam, hagyjunk másoknak is!" mondta hirtelen és rám kacsintott "Látom tetszik a motyó, nem próbálod ki?". Nem szóltam egy szót sem, de mire a mondatot befejezte, addigra én már kitekertem az úszómat. Odabaktattam hozzá és óvatosan kivettem a kezéből a felém nyújtott botot. Az óvatosság nem volt felesleges, mert a könnyű cucc szinte kirepült a kezemből. Valamit motyogtam a bajszom alatt - akkor még volt -, talán azt, hogy köszönöm, de már szaladtam is a zsákmánnyal. Leültem a helyemre, felcsaliztam, ahogy a "mester" is tette és bedobtam a hínárfolt szélére, oda, ahol az előző másfél órában az én úszóm feszített büszkén, mozdulatlanul. Nem tudom, szoktatok-e így érezni, de amikor bedobtam, abban a biztos tudatban tettem, hogy nemsokára halat fogok. Így is lett.

Az úszó kicsit megemelkedett, majd sréen eltűnt a víz alatt. Bevágtam, ahogy saját vadölőmmel szoktam, de félúton megállt a kezemben a bot. Aztán a kitörő hal irányába bólintott egy nagyot, majd felcsendült a már unalomig ismert muzsika: a kis Ryobi fékjének bűbájos hangja. A bot néha szinte a nyeléig hajlott, de a hal jól irányítható volt vele, az orsó pedig szükség szerint "besegített". A fárasztás jó nyolc-tíz percig tartott és máig bennem maradt minden mozzanata, annyira élvezetes volt ez a szokatlanul közvetlen kontaktus. Szinte sajnáltam, amikor Gábor megmerítette az aznapi bandanagyot, egy hat kiló körüli tükröst. Lajos eközben félig elnyúlva a fűben, könyökére támaszkodva vidám szemmel vigyorgott ránk, mint aki tud valamit.

A következő fél órában még egy három kilóst fogtam, majd Gábor is kipróbálta a botot és azt is, milyen vele halat fogni. Hazafelé menet nem nagyon beszélgettünk. Lajos csak csöndben mosolygott, Gábor és én pedig azt számolgattuk magunkban, mikor és hogyan tudjuk megszerezni ezt a csodát. Nekem három hónapba telt, mire a kezembe vehettem az első saját matchbotomat, pont olyat, mint Lajosé volt. Három hónap rendkívül hosszú idő...

Azóta sokat tanultam a matchbotos horgászatról, ma már három ilyen "felmosófám" van. Az újabbak érzékenyebbek, finomabbak és persze drágábbak is, mint az az első. Sokat is használom őket, de valahogy a szívemhez nem tudtak annyira közel kerülni, mint a "zöld csoda". Ha a „Lajos botját" veszem kézbe, mindig mosolygok és mindig eszembe jut az a lellei csatorna és az a délután.


u.i.: A fentieket majd’ 13 éve, 2004 májusában írtam, ma is olvasható ugyanez a szöveg a Haldorádó „Érdekes történetek” topicjában. A bot, amiről szó esik a dolgozatban, egy Silstar X-Citer 3,90-es pálca. Aki ismeri, tudja, hogy elég erős, harcos matchbotról van szó, nem egy finomlelkű pálca. Gyűrűi szokatlanul nagyméretűek ebben a kategóriában. Sajnos már nincs meg, eladtam, az árát újabb dolgok vásárlásába fektettem. Így van ez, kevés régi cuccom marad meg, amit már nem használok. (De Gábor barátom zöld csodapálcája még megvan, ha nosztalgiázni szeretnék, nála még megtehetem.)

Az is feltűnik a fentieket olvasva, mennyit változott körülöttem az internetes világ és mennyit változtam én magam is. Ez egy derék, kétoldalas szöveg, amit szinte egy ültő helyemben pötyögtem a gépbe anno. Megadtam a módját, van a dolognak eleje, közepe, vége. Akkoriban ez nem volt szokatlan, sokan írtak le formás történeteket, a többség nem elégedett meg néhány odavetett mondattal. Ha megnézem a mai blogposztjaimat, kevés van ilyen tisztességgel megformálva. Oda kell figyelnem…

In memoriam Haldorádó Fórum

$
0
0

Élt tizenöt évet. Bár az utóbbi években csak árnyéka volt valamikori önmagának, egy időben a magyar horgászmédia talán legfontosabb közösségi és információs felülete volt (igen, a fórum). Voltak ott értelmes beszélgetések, egész mondatok, hozzáértés, segítőkészség, humor, jó társaság. Barátságok, kisebb-nagyobb közösségek alakultak általa. Mindez már egy jó ideje nincs, s valószínűleg üzletileg sem érte meg a fennmaradásába fektetni. Lépjünk hát tovább. A cimborákkal találkozunk máshol. Egy kis hiányérzet azért maradt. Nyugodjék békében.

A kép innen való: Fórum

A doboz

$
0
0

Szerintetek melyik az orsó legfontosabb alkatrésze? A tányérkerék? A csiga? A tengely? Valamelyik csapágy? A csésze? A ház? A fékrendszer? Nem kérem: A doboz!

Az utóbbi hónapokban számos horgászeszközt vásároltam, s ennek fedezetét túlnyomó részt régebbi cuccaim eladásából teremtettem elő. Orsóim közül is megváltam vagy öt darabtól, helyükbe kettő új került. A kurblik eladásakor visszatérő kérdés volt, hogy megvan-e az orsó doboza? Volt aki csak sajnálkozott a doboz hiányán, de volt olyan is, aki határozottan kijelentette: Ha nincs doboz, nincs üzlet! Volt, aki azt találta mondani, hogy doboz nélkül 20%-kal kevesebbet ér a tekerő. A kedvencem az a srác volt, aki azt mondta, hogy megveszi az orsót, ha tud venni valakitől dobozt hozzá. Hogy mi van?! Dögöljek meg, ha értem!

Mindenkitől, aki a dobozról érdeklődött tőlem, megkérdeztem, hogy miért van szüksége rá. Esküszöm, hogy nem kaptam értelmes választ. Egyetlen dolgot tudok elképzelni, azt, hogy valaki nem használati tárgyként, hanem gyűjtemény darabjaként vásárol orsót és egy gyűjteményben csak a dobozával együtt ér valamit a klasszikus tekerő. A többi gyűjtő biztos kinézi azt, aki doboz nélkül gyűjt. Stimmel, értem. De aki horgászni szeretne vele, annak minek?

Néhány tipikus válasz, amit a témában kaptam:

A dobozon van a robbantott ábra. Valóban, bár az internet korában, ha valamiről létezik ilyen, azt azért pár perc kemény munkával csak elő lehet kotorni a világháló valami poros zugából.

A garanciát csak úgy lehet érvényesíteni, ha megvan a doboz. Ha egyszer valakinek ezt mondta egy kereskedő vagy egy forgalmazó, az ügyes ötlet. Én például jót nevetnék rajta. De nincs az a hatóság, amit a nyakába ne küldenék, ha ezt a baromságot komolyan el akarná adni nekem.

Az összes orsómnak megvan a doboza. Hát ez szép. Tényleg. És nem is tudnék vele vitatkozni. De mindenki így csinálja? Miért?

Ha megvan a doboz, az azt mutatja, hogy a gazdája gondosan bánt vele. Muhaha. Tudnék mutatni néhány "dobozos" orsót az ismeretségi körömből. Senki ne vegye meg őket!

Kell a doboz! Csak! Ez volt tulajdonképpen a legalaposabb érv, ezzel tényleg nem tudok vitába szállni. Érteni nem értem, de nem tudok felhozni ellene semmit…

Az a helyzet, hogy nagyon sok orsó megfordul a kezeim között, most is van majd’ húsz a szekrényemben. Az összesnek a dobozát kidobtam. Csak a legutolsó szerzeményé van még meg. Véletlenül. Nincs arra kapacitásom, hogy egy polcnyi göngyöleget őrizgessek. Hülyeséget csinálok, mi? Valaki könyörüljön meg rajtam és magyarázza el nekem, hogy mire jó az orsó doboza?! Nagyon kérem…

Nyitány

$
0
0

Nem ma horgásztam az idén először, de a korábbi alkalmakról nem sok mondanivalóm akadt. Az évet szokás szerint a Dunán kezdtem, amint horgászhatóvá vált a folyó. Buta nagy betlit toltam. A múlt hét végén már az RSD-n próbáltam az első halat becserkészni, sikertelenül. Ideje volt hát egy kis dunaági keszegezésnek. Végül az sem úgy lett. De sebaj…

Nem sokkal napfelkelte előtt érkeztem. Lepakoltam a motyót a partra, aztán vissza is mentem a kocsihoz és a bakancsot gumicsizmára cseréltem. A múlt héthez képest jóval magasabban állt a víz, a kinézett hely is víz alá került. Nem baj az, ilyenkor kell az eastern csizma. Nyáron kicsit jobb vele a vízben tapicskolni, a mai ötfokos Dunától a peca végére igencsak elgémberedtek a lábujjaim.


Szék, vödör, merítőfej, hátizsák (benne mindenféle szükséges aprócucc és a fotómasina), száknyél és egy felszerelt, rövid feederbot volt nálam. A pálca új, néhány napja vettem. Szükségét éreztem egy olyan könnyű, rövidebb feedernek, ami érzékeny, alkalmas a vékonyabb előkékkel való horgászatra, de van benne elég gerinc kisebb és közepes pontyok megregulázására is. Serie Walter SuperNova Light Feeder 330 névre hallgat. (Minden botnak félmondatnyi hosszúságú neve van, miért nem lehet mondjuk Bélának hívni, vagy mit tudom én?!).


A vödörben egy kilónyi ragacsosan édes, nehéz kaja volt, egy kilónyi földdel, süllyedő morzsával és vízzel keverve. Egy fél liter csonti, némi pinki és kukoricakonzerv várta még a fellépést. A kosárba etetőanyag és csonti került, a horgon két szem (egy piros és egy fehér) légylárva díszelgett.


Az új botra egy régi orsó került, 0,18-as süllyedő zsinórral feltöltve. Rövid gubancgátlón egy nagyobb befogadóképességű, 20 grammos kosár lógicsált. A horogelőke eleinte 80, később már csak 60 centi hosszú, 0,11-es, a vége felé 0,13-as vastagságú, rajta 14-es, vékony húsú horog. A főzsinór és az előke közé nem kötöttem erőgumit, így – finom bot ide vagy oda – óvatosan hadonásztam csak a bevágás során.


Minden kész volt a kora tavaszi keszegek fogadására. 13-15 méterre horgásztam, itt szükségtelen messzire dobálni, a partvédő kövezés aljától közel egyenletes, mély előttem a víz. Az első kapást szokás szerint elügyetlenkedtem, pedig becsülettel belekönyökölt valami gonosz állat a fél unciás spiccbe. A második jelentkező már nem hagyott kétséget a felől, hogy komolyak a szándékai, majd’ lecsavarta a botot a tartóról (ilyenkor mindig egy bottal horgászom, ülök a székben, a nyél a térdemen, a pálca másik vége pedig a tripodon feltámasztva). Bevágni szükségtelen volt, a hal pedig egész komoly ellenállást fejtett ki a finom felszerelésen. 26-27 centi körüli pontyocskát merítettem a fárasztás végén. Nesze neked kora tavaszi keszegezés…


A következő kapás ismét egy pontyot adott, ezúttal darabosabb, két kiló körüli példányt. Az új bot remekül dolgozott, a hal jól irányítható volt vele. Pont olyan, amilyet szerettem volna. Az első merítési kísérletem nem volt sikeres, a ponty megijedt és új erőre kapott, újabb másfél perc is beletelt, mire a szákig vezettem ismét.




Úgy tűnik, beleültem egy komoly méretű és meglehetősen éhes pontycsapatba. A kapások egymást követték, pontyok voltak egytől-egyig. A hosszú előke ellenére az első fogások szép, szájszéli akadással jelentkeztek, aztán ahogy telt az idő, a horgok egyre mélyebbre kerültek a halak szájába. Kénytelen voltam vagy 20 centit rövidíteni az előkén ahhoz, hogy ne kelljen a tűt mélyről kiimádkozni. A következő két és fél órában további nyolc pontyot szákoltam, amiből három lehetett a méretet alulról közelítő példány, a többi sem nagy, de a megbízhatóan 30 centi felettitől a másfél kilósig terjedő bajuszosok voltak. Egyikük sem lehetett túl régen az RSD lakója.



Remekül telt az idő, aztán egy varázsütésre elcsendesedett előttem a víz. A kapások elmaradtak, a spicc mozdulatlanul őrizte a vizet. Elkezdtem keresgélni a halat, hisz az előző órákban szépen felépített etetés már nem adott semmit. Egy kicsit messzebb, a vályú oldalán találtam néhány keszeget (volt egy szép szilvaorrú is közte), de a fogások elég esetlegesek voltak, nem tudtam ütemet találni a horgászatnak. Egy kicsit még erőltettem a dolgot, de végül tíz körül befejeztem a reggeli pecát. Egy rakás ponty (igaz, nem nagyok), némi fehérhal, ennyit nem is vártam a mai naptól. Jól esett. Irány haza!



Mindig így kezdődik

$
0
0
 

Már a tavasz. Kiállításokkal. Nem tudom, hogy én öregszem-e, vagy valóban észrevehető némi fejlődés az egymás után következő horgászcikk-kiállításokon? Minden esetre évről-évre jobban élvezem a kint töltött időt. Rengeteg ismerőssel találkozom (ez biztos a korral függ össze) és mindig találok érdekes vagy nekem tetsző dolgokat.




Rögtön itt van ez a kajak dolog. Pokolian tetszik az ötlet, hogy egy könnyen mozgó és könnyen mozdítható instrumentumból horgásszak. Olyan helyekre juthatok el vele, ahová a partról soha nem tudnék, közben pedig mozgok, a hosszabb pecák remek edzést is jelenthetnek. Az e célra tervezett kajakok kényelmesek és stabilak. Praktikus tárolók, bottartók, minden kézközelben. Egyetlen baj van csupán: az áruk. A sokszázezres költség eddig visszatartott a horgászkajakoktól, de gyanús, hogy egyre többet nézegetem őket. Egyszer talán…



Mindig lenyűgöznek azok az emberek, akik valami kézzelfoghatót, valami szépet, egyúttal hasznosat hoznak létre. Bár eddig nem ismertem őt (hallani már hallottam róla), de Imre Tibor bizonyosan ilyen. Egy apró, pár négyzetméteres standon egy egész kazalnyi gyönyörűség került bemutatásra, mind az ő keze munkája. Legyező, pergető és úszós botok, hasított tonkinnádból, hagyományos technológiával, kézzel készítve. Kézbe fogva ezeket a pálcákat, az ember egy pillanatra átértékeli mindazt, amit a horgászatról, az ehhez használt eszközökről gondolt. Nem, ezek a botok nem jobbak, mint a modern technológiával készülő, mai darabok. Ezek mások. Mindegyik egyéniség, mindegyik lélegzik. Élet van bennük, személyiségük van.



Ha már alkotó emberek, látogassunk el egy másik apró standra is. Németh Attilától, az Aluflokk megálmodójától azt találtam kérdezni, hogy a legújabb method kosarainál a perem miért hátul magasabb, miért nem előre vitte a megemelt, s ezzel nyilván nehezebb részt. Arra gondoltam, hogy az előre súlyozott kialakítás jót tesz a dobástávnak és az irányíthatóságnak. Azt mondta, vegyem a kezembe az egyik kosarat a nagyobb tömegűek (65 vagy 80 gramm) közül és nézegessem kicsit. Megtettem és meg is értettem. A kosár tömegét adó alsó rész eleve olyan kialakítású, mely finoman, de láthatóan vastagodik előrefelé. További kérdezősködés helyett vettem néhányat a nehezebb kosarakból, abban bízva, hogy azokban a helyzetekben, amikor nagy távolságba kell a method szereléket hajigálnom, jobban teljesítenek, mint az általam egyébként előszeretettel használt Preston method feederek.



A csalik és etetőanyagok terén évről-évre látunk hazai újdonságokat (finomszerelékes pecáról beszélek most, a bojlis világot nem ismerem, el is tévedek az ottani hatalmas választékban). Idén két új szereplő is ringbe szállt a horogcsalik és aromák versenyében. Mindkét színre lépés természetes vagy logikus, ha úgy tetszik. A Cralusso név remekül cseng a piacon, s bár nem elsősorban erre asszociál az ember, miért ne lenne szélesíthető a meglévő termékpaletta ebbe az irányba is? Jankovich Krisztián évek alatt építette fel magát és a Feedermánia brandet, ami most a tévéből és a videomegosztókról továbblép a boltokba. Minden hazai vállalkozásnak szurkolok, nekik is, hogy sikeresek legyenek. Magunknak pedig ahhoz, hogy reális alternatívákat kapjunk a táskáinkba.


Váltsunk át kicsit az angolokra. Az elmúlt években egyre több szigetországi márka talált itthon olyan kereskedőre, akik fontosnak érezték, hogy a lehető legszélesebb termékskálával legyenek jelen a hazai piacon. A Drennan mindig is itt volt, de inkább csak egyes termékeivel találkozhattunk (pl. csúzlik, horgok, úszók vagy épp a feedergumik). Jó volt most kézbe fogni néhányat a kinti újságok által nagyon dicsért Acolyte sorozat úszós botjai közül. Azt hiszem, már értem, miért olyan népszerűek saját hazájukban. Remek pálcák, egytől egyig.


Van egy olyan angol márka is, ami itthon talán kevésbé ismert, nem nagyon van hazai története, de a figyelmet megérdemli, mert remek dolgokat gyárt. Ez a Frenzee. Most először láttam magyar boltosnál a termékeit. Nem a teljes palettát, de néhány olyan dolgot igen, ami itthon is nagy érdeklődést válthat ki. Így kézbe lehet venni az Accu-Cast method kosarakat (itt a blogon írtam róluk korábban, most alkalmam nyílt közelről szemügyre vanni), és néhány feederbotot is a választékukból.


A Daiwa ismét egy kiállítás-szerű kiállítást produkált, kiegészítve azzal, hogy számos kiskereskedőnél akciósan voltak megvehetők egyes termékei. Csak dicsérni tudom őket ezért, nekem nagyon tetszik ez a módja a megjelenésnek. A stand a megszokott Daiwa logo mellett egy másik brandtől is „hangos” volt. Ez a PROREX, ami cég nemrég megjelent komplett pergető programja. Botok, orsók, műcsalik, minden. Biztos találkozunk a közeljövőben sokat ezzel a névvel. Én még a kiállítás előtt taperoltam néhány PROREX botot. Nem mondanék semmit. De mégis: Tessék kézbe venni az AGS gyűrűs sorozatból egyet-kettőt és sírni. Mert tényleg nagyon jók.


Vannak állandó dolgok. Nincs kiállítás Haldorádó, Top Mix vagy éppen Dínó nélkül. Ahányszor csak ott voltam, mindig láttam a MűHOSz kis standját, az utóbbi időkben a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (szép, hosszú név) vezetőjét és kollégáit. Előadások mennek a színpadon és a pergetőmedencénél egyaránt. Ritkán álltam meg az előadókat hallgatni, de úgy láttam, hogy közönségből nélkülem sem volt hiány. Mindent egybe vetve a tavaszi HorgászShowra fordított idő nem volt haszontalan.



Nem nagyon szoktam vásárolni a kiállításokon, néha egy-egy dolgot csupán. Ehhez képest az idei vásárfia kifejezetten bőségesre sikerült. Az Aluflokk kosarairól már írtam. A szúnyog- és kullancsriasztó permet mindig kell, akár vadvíz, akár telepített tó a célpont. Féláron mérték, nagyon megörültem neki. A Daiwa akciós orsója pedig? Születésnapom lesz, na…


A következő nótának nem sok köze van a kiállításhoz, viszont nagyon szeretem:


Karbon vagy üveg?

$
0
0

Kezdetben a rezgőspiccek üvegszálas anyagból készültek, ezt találták a funkcióhoz megfelelőnek, ez volt kellően hajlékony, rugalmas és tartós. Később megjelentek a karbon spiccek is, mára pedig ez utóbbiak vannak többségben. Az üveg nem tűnt el teljesen, és nem csak az olcsósága miatt hasznos még ma is. Mit tud a karbon és mit az üveg?

A karbon anyag kicsit feszesebb, hajlásának íve általában jobban illeszkedik a teljes blank ívéhez. Ritkábban látunk éles törést a hajladozó botban. A karbon spicc csillapítása jobb az üvegénél. A karbon anyagból készült spicc vékonyabb, főként az erősebb, nagyobb dobótömegekhez illő daraboknál látványos a különbség.


Az üvegszálas spiccek legfontosabb jellemzője a lágyság. Némelyikre szinte csomót lehetne kötni (némi költői túlzással). Ami a kapás jelzésénél előny, az a dobás során hátrány: a bot íve látványosan megtörik a lehajló spiccnél, a dobás után a botvég „lobog” még egy darabig. A lágyság miatt gyakrabban fordul elő, hogy a spiccre csavarodik dobás előtt a zsinór, érdemes a lendítés előtt meggyőződni arról, hogy a madzag jó helyen fut-e.


Az üveg spiccek ott használhatók a legjobban, ahol a finom, érzékeny kapásjelzés fontos. Ha állóvízen horgászunk, nem nagy tömegekkel dobálva, nem nagy távolságra. 1,5-2 uncia alatt, áramlásmentes vagy csak enyhén áramló vízen, hosszú előkés módszernél az üvegszálas anyagú spicc a jó választás. Az állóvízi keszegezés, a téli- és tavaszi pontyozás üvegspicces feederekkel/pickerekkel az ideális. Szerintem.


Folyóvízen vagy állóvízen nagyobb távolságra horgászva a karbon spicc célszerűbb. Az áramló víz ellenállása előfeszíti annyira a spiccet, hogy a lágyabb anyag miatti előny már nem érvényesül kellőképp. Nagy távolságon kint lévő zsinór tehetetlensége szintén szükségtelenné teszi a lágyabb anyagú botvéget. A method feederezésnél, ahol a hal legtöbbször magát akasztja meg (botvivős kapás, ahogy mondják) szintén a karbon a jobb megoldás.


Mindez persze csak akkor érdekes, ha van miből választani. Elsődlegesen magát a botot választjuk az adott helyzethez, abból a készletből, ami a rendelkezésünkre áll. A karbonspicces botunkkal is remekül tudunk keszegezni a cipőnk előtt, ha az egyébként kis dobósúlyú, könnyű pálca. Az üvegspicces feederrel is boldogulni fogunk a folyón, ha az az eldobálni kívánt tömeghez megfelelő erősségű. De ha tudunk választani, érdemes megfontolni a fentieket is.


Ez még nem az...

$
0
0

…amit vártunk, de már alakul! 5:14-kor keltett az óra. Eredetileg 4:50-re állítottam (úgy számoltam, hogy akkor épp kiérek napfelkeltére), mivel 4 percenként kezdi újra a digitális vekker, szóval hatodszorra sikerült kiűznie az ágyból. Szép.



Nem sokkal napfelkelte után azért már a Duna partján voltam. A kaját újra nedvesítettem, belekevertem a magokat (azt mindig a parton csinálom). Felállítottam az állványt, a végszerelékekre feltettem a 4 unciás kosarakat és a horogelőkéket. Minden kész volt, gyía!


Megpróbáltam 5-6 perces ütemet horgászni, legalább az első órában, hogy kialakuljon a peca elején egy kis szőnyeg a kaja darabosabb részeiből. Az etetőanyag elég erősen aromás volt, csontit is adagoltam bőséggel minden töltethez. Később is elég tempósan mentek be a kosarak. Öt órát horgásztam, ez idő alatt betermeltem a magammal hozott kaja (kb. 3 kiló szárazanyag, aminek a fele föld) 2/3-ad részét és vagy 3/4 liter csontit.


Mindössze két kapásom volt reggel 6 és 11 között. Másfél órányi folyamatos táphajigálást követően az egyik dobás után épp csak feneket ért a kosár, a hal szinte azonnal húzta! Nem is akárhogy, ha nem lett volna bekapcsolva a nyelető, hát repül a bot az tuti! Az első métereken nagyon elemében volt a márna, a kis öblű horog miatt jobbnak láttam engedni neki. Percekbe telt, mire a cipőm orra elé kényszerítettem, másodjára megmeríteni is sikerült. Egészséges, 1,5-2 kiló közti példány volt. Egészen elszoktam attól, milyen erősek, fürgék ezek a bajszosok. Az RSD-n a múlt héten fogott keszegek, vagy a korábban akasztott számos kisebb ponty meg sem közelítették ezt a vehemenciát. Volt még egy hasonlóan agresszív kapásom 10 után kicsivel. Az a hal is nagy tempóval indult, de néhány másodperc múlva le is maradt: Szakadt a monofil előke, nekidörzsölhete valami kőnek a márna.


A felszerelésem, a végszerelékem nem változott tavaly óta, az etetőanyagot is a szokott recept szerint kevertem még tegnap este. Egyetlen új dolog volt nálam, ami említést érdemel. A dunai pecák során a halakat jellemzően kézből fotózom, nem szoktam időt tölteni állványos, halas „szelfik” készítésével. Ilyenkor a tükörreflexes gép a 18-55-ös kit objektívvel kicsit nehézkes szerszám. Vettem hát egy kicsi, könnyű, palacsinta-vékonyságú 24 mm-es fix objektívet. Ez pont remek a kézben tartott halas fotókhoz (vagy az objektív jó, vagy a kezem pont kellő hosszúságú). Bízom benne, hogy idén fogok majd akkora halakat, amikhez ez a látószög is kevés lesz kartávolságban… 😊

Angol cuccok 13.

$
0
0

A horgászcikk gyártók számára a tavasz az egyik legfontosabb időszak, ilyenkor lehet talán a legtöbb felszerelést eladni. A pecások is be vannak zsongva, téli álom után ébredezünk. Itt a tavasz, nyílnak a pénztárcák. Nézzünk hát kicsit körül!


Drennan Acolyte Plus 15 ft matchbot



Az Acolyte a Drennan egy kitűnő minőségű sorozata, feederekkel és úszós botokkal. A 15 lábas (4,57 m-es) Plus (az Ultra változatnál erősebb) matchbot háromrészes, könnyű, minőségi szerelvényekkel felszerelt. Közepes és nagyobb wagglerekhez, Avon és boló úszókhoz, s hossza miatt nagyobb vízmélységekhez ajánlják. Egy jól kiegyensúlyozott, könnyű, érzékeny de erős pálca. A legutóbbi HorgászShown volt szerencsém kézbe venni a sorozat rövidebb darabjait, ennek alapján biztos vagyok benne, hogy ez a bot is megéri a pénzét. Mert egyébként nem olcsó mulatság ám. Egyre kevesebb az úszós horgász, a folyókon pedig különösen. Ennek megfelelően az úszós botok választéka is szép csöndben szűkül. Ez hazánkra különösen igaz. Ha valakit érdekel ez a fajta peca és megteheti, mindenképp vegye szemügyre ezt a pálcát és a sorozat többi tagját is. Megéri.

a gyártó weboldalán: Drennan Acolyte Plus 15ft float

Dave Harrell No2 Alloy Avon úszók


Egy remek úszós bothoz egy jó úszó is dukál. Dave Harrell úszói nem csupán jók, egyenesen remek darabok! Amit alkotójuk nem tud a folyóvízi úszózásról, azt nem is érdemes. A hosszú fém szár stabilitást ad az úszónak, a test fölső részén kialakított váll és a vastag „antenna” alkalmassá teszi a határozottabb visszatartásra. A No1-es változathoz képest (amit egyébként nem csak „dh” jelzéssel, de a Preston Innovations márkaneve alatt is megvásárolhattunk) az antenna kissé vékonyabb lett, javítva ezzel az érzékenységet. Persze, ha egy paduc, jász vagy márna csak úgy lekapja nekünk a víztetőről, akkor ennek kicsi a jelentősége… Az itthoni alkalmazást némileg nehezíti, hogy a nálunk használatos szilikoncső-készletek nem tartalmaznak olyan nagy átmérőjű darabokat, ami a damil fölső részen való rögzítéséhez szükséges. Kis utánjárás (vagy egy felkészültebb horgászcimbora...) szükséges hozzá.

a gyártó weboldalán: Dave Harrell No2 Alloy Avon floats

Mitchell Avocet RTE nyeletőfékes orsó


A dolog kézenfekvő, mégsem próbálkoztak vele eddig (illetve lehet, hogy volt már ilyen, csak nem hallottam róla). Nem tudom, hogy az ötlet milyen sorsra jut, trend lesz-e belőle vagy csak amolyan furcsaság, mint a dupla dobú orsó, vagy amilyen (szerintem…) a kétsebességes kurbli. Tehát: egy nyeletőfékes orsó, beépített elektromos kapásjelzővel. 5500-as és 6500-as méret, 6+1 csapágy, komoly tömeg (472 és 497 gr), 8 kilogrammos fékerő, 50 font alatti ár. Mindebből arra következtetek, a gyártó inkább tesztnek szánja, maga sem biztos az ötlet népszerűségében, inkább egy olcsó orsóba teszi bele. A net nem bővelkedik leírásokban, de annyi kiderül, hogy a kapásjelző hang- és fényjelzést ad. Vélelmezem, hogy a nyeletőfék bekapcsolása aktiválja. A botot feltesszük az ágasokra/podra, bekapcsoljuk a nyeletőt, beállítjuk a fékerejét. Nincs szükség külön elektromos kapásjelzőre, swingerre, csak annyi a fontos, hogy a zsinór szabad futása biztosítva legyen (olyan első villa kell, ami ehhez megfelelő kialakítású). Meglátjuk…


a gyártó weboldalán: Mitchell Avocet RTE freespool reels

Sonubaits Lava Rocks


Egy erős, színes ködöt produkáló adalék. Apró kavicsokat (inkább kőtörmeléket) formázó anyag, melyhez a gyártó sokféle felhasználási módot javasol. Tehetjük a method feeder formába, egy keveset beszórva az etetőanyag alá/közé. Rakhatjuk PVA zacskóba, a stick mixhez. Szórhatjuk a rakósra erősített kis etetőcsészébe. Az anyag és az általa képzett köd a fenékre süllyed, és ott is marad, amíg az érdeklődő halak mozgásukkal fel nem keverik. Ötféle színben elérhető, az ízről/illatról egyelőre nincs információm. A dolog elég friss még, olvasni is keveset lehet róla, így nehéz eldönteni, mennyire lehet attraktív és eredményes. Gondolom hamar megjelenik a hazai boltokban is.



a gyártó weboldalán: Sonubaits Lava Rocks

Frenzee FXT Match láda


Annyi jó láda van a piacon, hogy az ember nem győzi kapkodni a fejét. Hónapról-hónapra újabb és újabb cégek mutatják be modelljeiket. Hogy ténylegesen melyik jó (értsd: nem csak funkcionálisan, de tartósságát tekintve is), az majd csak évek múltán derül ki. A Frenzee új ládája mindent tud, amit ma egy ládának tudnia kell. Könnyű, de szilárd alumínium keret, 36 mm-es körprofilú lábak, melyek mindegyike teleszkóposan is állítható, nagy felületű talpak, melyek laza talajon is stabilan megállnak, kényelmes ülőfelület, elegendő tárolóhely. Három apróság, ami nekem feltűnt: Az ülőfelület magassága külön állítható, amit más ládák is tudnak, de a többség azért még nem. Kedves figyelmesség, hogy a láda hátulján a keresztrúd párnázott, ami a vállra vett szállításnál nagyon jól jön, nem nyomorgatod össze annyira az oldaladat. Végül a lábrács elején van két extra, szabvány átmérőjű csonk. Ezek kifejezetten a haltartók rögzítésére szolgálnak, főként versenyen jönnek jól.

a gyártó weboldalán: Frenzee FXT Match seat box

Matrix Submerge fonott zsinór


Nem vagyok nagy híve a fonott madzagok főzsinórként való használatának a finomszerelékes pecában. Van azonban olyan helyzet, amikor mégiscsak van értelme, konkrét célja a dolognak. Nagy távolság, finom kapások: e két dolog együtt indokolhatja ezt. Dévérezésről beszélünk, 80+ vagy akár 100+ méter távolságban. Nulla nyúlás, kis átmérő, magas szakítószilárdság, extra sima felület a távoli dobásokhoz. Mindezt tudja a Matrix fonott zsinórja. Drága (nem is kicsit), de jó. 0,08-as és 0,10-es méretben kapható.

a gyártó weboldalán: Matrix Submerge sinking feeder braid

Wychwood System Select Rover hátizsák


Be kell valljam, én már elköteleztem magam a Preston/Korum táskái és egyéb kiegészítői mellett, de ettől még a piacon elérhető számos más, kitűnő minőségű termék. Ilyennek tűnik a Wychwood tavaly ősszel bemutatott System Select kollekciója, melyben hátizsákok, oldaltáskák, bottokok és kisebb szerelékes táskák is vannak. Minőségi anyagok, jó kidolgozás, ráadásul remekül néznek ki. A nagyobb táskákat úgy méretezték, hogy a kisebb szerelékesek elhelyezhetők legyenek bennük. Nagy kedvenceim a hátizsákok, melyek elnyelnek egy csomó cuccot úgy, hogy közben a kezeink szabadok maradnak. A sorozatból a kisebbiket ajánlom figyelmetekbe. A nagy középső tárolórész nyílása óriási, kényelmesen pakolható ki és be. Két oldalsó, egy első és egy fölső zseb egészíti még ki ezt a táskát. Erős zipzárak, párnázott pántok, vízálló kivitel. (A weboldalon még valamiféle élettartam garancia is feltűnik, de ennek nem néztem utána, pontosan mit is jelent.) Mindent befogad, amire egy folyóvízi cserkelő horgászathoz szükséges. Tán még kicsit többet is…


a gyártó weboldalán: Wychwood System Select Rover rucksack

a képek innen valók:  1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12

Szigetek szélén

$
0
0

A partszél kiemelt szerepet játszik a telepített tavak horgászatában. Legyen az cipőnk orra előtt, legyen az a túlpart vagy a tavon lévő kisebb-nagyobb szigetek partja. Menedéket, árnyékot, táplálékot jelent a halak számára a parthoz közeli, mélyülő mederszakasz. Az elmúlt két napban mi is itt kerestük a halakat a Verba-tanyán.

Mindkét nap olyan helyet választottunk, ahonnan könnyen elértük a legnagyobb sziget szélének egy-egy szakaszát. A nyári és őszi időszakban, amikor a halak aktívabban táplálkoznak, a tavak teljes területén jól foghatók. Akkor is jók a partszéli helyek, de ilyentájt kiemelkedőek. A vízbe lógó bokrok, ágak tovább színesíthetik a lehetőségeket. A pénteki horgászhelyünkön lévő kisebb bokor semmi pluszt nem adott hozzá a dologhoz, mellette, előtte nem akadt több hal. Nem így tegnap. Ha a második képen bekarikázott ág tövéhez sikerült dobni, a nap bizonyos szakaszaiban szinte azonnali kapás volt az eredmény.



Az első nap inkább a fehérhalak és kárászok foglalkoztattak minket, csupán két ponty jelentkezett a method szereléken. Miért a method? Egyértelműen lustaságból. A method végszerelék egyszerű, mint egy faék. Felfűzöd a kosarat, a végére egy forgó, abba bele az előke. Készen vagyunk, ennyi! Ha gumis kosarat használsz, akkor csupán egy karabíneres forgót kötsz a főzsinór végére, beleakasztod a kosarat, annak a végébe az előke, ez sem bonyolult.

Szinte azonnal elvitte

Apropó előke. Ha lusta vagy (és bizony néha lusta vagy, ha mindig nem is, de előfordul), az előkekötés műveletét is megspórolhatod. A mostani pecán a Guru egyik előkötött horgát használtuk: 10-es és 12-es QM1 tűk, 0,22-es és 0,25-ös monofil zsinórral A csali rögzítésére az ún. bajonett szolgál, ami funkcióját tekintve ugyanazt tudja, mint a csalitüske, de itt egy duplán vett vékony drótot csavarnak meg. Vastagabb, mint egy csalitüske, egyes csalikba ezért kicsit nehezebb belenyomni, a könnyebb, lazább szerkezetű minbojlikat (pl. a Ringersé ilyen) kicsit gyengébben tartja (két három dobás, halfogás után a bajonett által fúrt lyuk kitágul, a csali pedig elmarad a kitekerésnél).


Tavalyról megmaradt egy zacskó Novák-féle zöld etetőanyag, mellé hajítottam vödörbe egy epres Maros Method Boxot. Ez volt a felkészülés. A Method Boxot kedvelem. Egyszerű, gyors és ugyan nem mindig, de számos alkalommal meglepően hatékony. Egyetlen bajom vele, hogy a már benedvesített mikropelletek nem egyenletesen veszik fel a vizet. A teteje jó, az alja túl nedves, ragacsos. Az a rész csak másnapra lesz jó, ha már kicsit megszáradt. Fel kéne rázni időnként, lehet, hogy az segítene. Horogcsaliból a már említett Ringers termékből vittem süllyedőt és lebegőt, no és az elmaradhatatlan 8 mm-es Sonubaits Oozing bojli volt nálam, ananászos és szúnyoglárvás ízesítéssel. Biztos mindenkinek van kedvenc methodos csalija. Ha nekem kéne választanom, ezt, az ananászos Sonubaitset mondanám. Mindig nálam van, a legtöbb halat ezzel fogtam (és/vagy a legtöbbet ezt használom…).


Nászruhás dévérek mellett darabos karika- és bagolykeszegek húzogatták a spicceket pénteken. Hosszú évek teltek el az életemből úgy, hogy nem igazán érdekelt, miféle fehérhal került a kezembe. Lapos, karika, bagoly? Mindegy volt. Talán a bodorkának és a vörösszárnyúnak volt valami tisztelete nálam, de azt sem vittem túlzásba. Keveset is találkoztam velük (big carp rulez!), és ha igen, hát keszeg volt az egyik is, másik is. A folyóvíz, ami az utóbbi időkben horgászni tanít, egyúttal azt is megköveteli, hogy tiszteljem a zsákmányomat. Például, hogy felismerjem, tudjam a nevét… A kárászok sem akartak lemaradni a kajáról, kilósforma példányok keveredtek a keszegnép közé. Remekül telt az idő!


A method végszereléknél megszokott agresszív kapások esetén (ilyenkor a hal, szájában a horoggal továbbmozdul, maga akasztja meg magát) a szó szoros értelmében vett bevágásra nincs is szükség. Ezek a kisebb testű és főképp kisebb szájú halak azonban finom, apró húzások és visszaengedések formájában jelezték érdeklődésüket. Ilyenkor bizony be kellett vágni. A horog leggyakrabban a száj sarkában, vagy az alsó ajakban ült meg. Jó tű ez a QM1.

A szája sarkába...

...vagy alulra

A szombat reggel egy másik helyen már pontyokkal kezdődött a nap. Rövid idő alatt három kisebb, két kiló körüli pikkelyes ponty húzta el a spiccemet. Tavasz ide, hideg víz oda, úgy mentek, mint a gőzmozdony. Ahogy a tavon horgászókat figyeltem a nagyobb testű pontyok még nem voltak különösebben aktívak, darabos halat keveset láttam a kollégáknál. Nálunk sem nagyon jöttek. Volt viszont aznap kisebb pontyból egy híján tíz, keszegből, kárászból pedig a számát sem tudom.



Akadt egy érdekes hibrid, a ponty és a kárász összeívásából. Formára teljesen ponty, csupán két tulajdonsága utalt egyértelműen kárászra: a bajusztalan száj és a szín. A kép nem adja vissza elég valósághűen, de a hal kifejezetten sötét-szürkés árnyalatú. Pontyok esetében az ennyire fakó, élettelen árnyalat nem jellemző, ez egyértelműen kárászos szín.


Ilyen sekély tavakon a melegebb időszakokban nagyon jól fizet, ha veszel adag szemes csalit (kukoricát, pelleteket) és kis adagokban becsúzlizod egy helyre. Lehet ez egy csendes öböl, egy nyugodt, partközeli hely, bármi, csak ne zajongjanak nagyon a közelében. Folyamatosan, pár perces időközönként lőj be néhány szemet, aztán horgászd meg. Lehet úszóval, methoddal, ólommal. Csak csendben. Istenieket lehet pecázni így, s meglepően nagy halakat lehet akasztani. Most is rápróbáltam (egy tavaly őszi versenyről maradt doboznyi pellettel), de még korai volt a dolog. Legközelebb.


Ami a tavon horgászókat nézve feltűnő volt, hogy az emberek nagy része pont úgy pecázik ilyenkor, mint a melegebb időszakokban. Ezerrel mentek be a spombok, öklömnyi etetőanyag-gombócok (kosárral, a csúzlis etetés csak szemessel engedélyezett), bojlihegyek dobócsővel. Nagy súlyok, nagy horgok, távoli dobások. Elektromos kapásjelzők persze, amiről van egyfajta véleményem, de ezt most megtartom magamnak... Csodálkozom kicsit, hisz egy kis finomítással, egy kis odafigyeléssel megsokszorozható lenne a fogás. Persze, mondhatják: Minek szórakozni keszegekkel, kisebb pontyokkal, én a nagyvadakra megyek! Ezzel a véleménnyel nem is tudnék vitatkozni. Különbözőek vagyunk.

Eseménydús, változatos peca volt, kevés üresjárattal. Kényelmes távolságban, kényelmesen horgásztunk. Rengeteg halat vettünk kézbe. Pihentünk, barátokkal találkoztunk. Mindenkinek hasonlót kívánok!




Lassan alakul

$
0
0

Már világosban, de még napfelkelte előtt érkeztem a Dunához. Majdnem felhőtlen égbolt és erős szél fogadott. „Túlnyomóan borult”, ezt írta az egyik időjárás-előrejelző applikáció, ehhez képest attól a pillanattól kezdve, hogy a Nap felbukkant a szemközti fák felett, egész délelőtt a napszemüveg volt a legfontosabb horgászeszköz.



A pecát nem halakkal, hanem elakadásokkal kezdtem. Sokkal. A mederben elszórtan kövek, kisebb-nagyobb akadók vannak. Így tavasszal a halak kevésbé tolerálják a fonott előkét, pedig nyáron és ősszel gyakran horgászom vele, főleg, ha megjelennek előttem a márnák. Ők azok, akik rendszeresen lealázzák a monofil előkezsinórokat a kövek szélén. Fogytak az előkék rendesen a sok elakadástól, bár ahogy kezdtem kitapasztalni a jó szögeket és távolságokat, egyre kevesebbszer kellett szerelnem. Tegnap este szinte teljesen feltöltöttem a tartót (kb. 30 előke), szóval blazírt arccal tűrtem a megpróbáltatásokat.


Amit nehezebben viseltem, az a néha orkánerejű szél volt. A gáttal a hátam mögött kaptam azért némi szélárnyékot, de időről-időre olyanokat fújt rám, de főleg a botjaimra a lég, hogy tíz körömmel kapaszkodtak a tartóba. A botállvány hátsó lábát meg kellett terhelnem néhány kővel, nehogy felborogassa a szél.


Hosszú idő telt el kapás nélkül, tán két óra is, mikor az alsó botom spicce hisztérikusan rángatózni kezdett. Nem az a „leszaggatom a botod az ágasról” típusú folyóvízi legényes, csak amolyan „biztos észreveszed, ha már ötödszörre cibálom meg” féle. Be is vágtam neki, meg is akadt. Közepes méretű jász verte magát a 12-es horgon (igazából 14-es, de az F314-es Gamakatsu ebben a méretben akkora, mint más típusoknál a 12-es, gyengébb idegzetű fajtáknál akár 10-esnek is elmenne).  Örömmel vettem kézbe, ma már nem esik meg velem az a csúfság, hogy hal érintése nélkül menjek haza.


Apropó jász! Nektek hogy megy a jászkeszeg az egyik kézben, másikban a fényképezőgép kezdetű játék? Ezek a gyönyörű halacskák úgy működtek ma, hogy a vízben alig dolgoztak valamicskét, ám szárazra kerülve egyből beindult bennük valami örökhajtós motor és úgy verdestek, integettek, kapálóztak, csirimpáztak (nem röhögni, ez is egy szó a verdeső kishalra, Csabitól tanultam) meg ilyenek, mintha soha abba nem akarnák hagyni. Öt jász járt a kezemben ma délelőtt, mindegyik ezt csinálta, egymástól tanulhatták vagy mifene.


A jászokat a parttól úgy 23-25 méterre sikerült becserkészni. A budapesti vízmérce szerint 217 centis volt a vízállás, ez itt közepesnek mondható. A víz elég rendesen húz, a nagy felületű alagútkosárból az 5 unciást is kitolja a kövezés széle közelébe. Ilyenkor nem érdemes a kosár tömegét növelni, jobban járunk, ha kisebb méretű, a sodrásnak kisebb felületet mutató darabot választunk. Egy 100 grammos, kisméretű, laposabb kosárral meg tudtam horgászni a jászok lakóhelyét.


Csak egy kis kitérő. Összefutottunk 50-60 kajakossal és kenussal. A horgászhelyem nem volt túl messze onnan, ahonnan indultak. Folyásnak lefelé kirajzottak az öbölből, messze a parttól levitették magukat pár kilométert, aztán a folyó ellen keservesen megdolgozva visszakavartak a csónakházig. Fölfele természetesen már a part mentén jöttek, ilyen távon nem is lehet máshol közlekedni. Történetesen pont abban a sávban, ahol a pecások is várják a halakat. Ebből időnként szokott konfliktus lenni. A tizenéves kajakos már látja az öböl bejáratát, de még messze van, nagyon messze. Ereje fogytán, tekintete kissé elgyötört, nehezére esik már a dolog. Látja maga előtt a pecást, de a zsinórt nem, így csak találomra húz kettőt befelé. A folyó belekap a hajóba, neki is bele kell feküdnie a lapátba. Alig halad, minden húzás fáj, a horgász meg a partról vernyákol, hogy elviszed a zsinórját. F…szom. Úgy vagyok én ezzel, hogy az úttörő ott segít, ahol tud. Mostanában kiszedem a motyóimat, ha jön egy eresztés kajakos/kenus. Egy-egy csapat kb. öt perc alatt elhalad előttem, kibírom horgászat nélkül. A többségük hálás érte, bár ma egy tizenhat körüli takaros leánygyermek azt találta mondani, hogyaszondja: „Picsába!” Szóltam neki, nem kell kerülnie, de addigra már beljebb kavart vagy három métert. Feleslegesen.


Nem csak kajakos jött, hanem márna is. Kettő. Másfél-két kilós, egészséges, erős jószágok voltak. Jászt idéző, idegbeteg kapásokkal, kicsit lusta védekezéssel. Azért a partszélben csináltak kis ribilliót, megfutottak párszor, mielőtt a szákba kerülhettek volna. Egyikük nem akart fotót, olyat csinált, hogy csak néztem: Hátraszaltót! Lenyúltam érte a szákfejbe, tarkón fogtam s egy mozdulattal kifordítottam a szájából a horgot. Ahogy felemeltem, a hal ugyanezzel a lendülettel alulról felfelé csapott a farkával (a fene érti, nem tudtam, hogy ebbe az irányba is hajlik a teste…) és kicsúszott a kezemből. Két és fél csavar a levegőben, mielőtt nagyjából a hátán csattant a vízben. Róla nem készült fénykép.


Két kilónyi sajtos etető, egy kilónyi föld, sajtos aroma, három marék süllyedő morzsa, magok (kukorica, búza, kender) és egy fél liter csonti. Ezt hoztam a vödörben, nagyjából el is pecáztam a délelőtt során. A horgon csonti, 2-3-4 szem.


Megmutatok még valamit. Az új székemet. Olyat kerestem, ami lapra hajtható, könnyű, nagy felületű talpai vannak, az ülőfelület anyaga vékony vagy lukacsos (nem áll meg benne a víz). A karfa nem volt követelmény, bár utólag nem bánom, mert az alacsony üléspozícióból könnyebb felkelni, ha rátámaszkodsz. Nos, ez a szék mindent tud a fentiekből. És kényelmes is. Egy baja van, de az komoly. Bitang drága. Úgy sem kevés, hogy – felismerve annak tényét, hogy egyszerűen nem ad annyit érte az egyszeri pecás – most az eredeti ár majd’ feléért lehetett megvenni.


Ez a mai dunai peca már egy fokkal jobb volt, mint legutóbb. Hamarosan kezdődik a játszótársainkra szóló tilalom, találkozunk hát júniusban!

Tragédia három felvonásban

$
0
0

Nem, nem Agatha Christie ismert regényéről akarok írni, csupán az elmúlt három pecámról. Rövid lesz…


Azért ami szép, az szép

Kicsi szilva

Hősünk a Dunát látogatta meg először. Felment messze a város fölé, északra. Egy olyan részre, ahol ősszel szépen fogta a márnát, darabos dévéreket, paducot marékszám. Abban bízott, hogy most sem lesz ez másként. Tévedett. Tenyeres fehérhalak jöttek. Egymás után, mindenféle. Sok. Közel, távol, kis csalival, nagy csalival. Mindenhol, mindennel. Egy darabig próbálkozott, aztán elindult hazafelé. Egy perces néma felállással adózzunk az eltűnt remények emlékének…

Csendes sarok

Menj barátom...

Két nap múlva a reggel már a Tisza-tavon találta. Egy hasonszőrű pecással együtt csukákat molesztálni ment oda. Egész emberi hőmérséklet és bitang szél fogadta őket. A tározó nagy felületű, nyílt részein alig lehetett megmaradni, horgászni ott reménytelen volt. A szélvédettebb részeken csápoltak kitartóan a tejeskávé színűre korbácsolt vízben. Néhány kisebb csukát sikerült csak felhergelniük. Jól telt az idő, de nem volt egy igazi méznyalás. Amikor délután kocsiba szálltak, pár percig csendben ültek. Élvezték a szélcsendet. Hazafelé megálltak egy tányér halászlére. Jó volt, de azért ez a nap sem jött ki döntetlenre. Kedv! Remények! Csukák! Isten véletek!

Harcálláspont

Hááát, nem nagy

Az utolsó felvonás, egy héttel a Tisza-tavi kaland után. Egy apró tóra szólt a cimborák meghívása. Két könnyű feeder, az egyik methodra, a másik hagyományos, hosszú előkés végszerelékre hangolva. Ezúttal a method leszerepelt, pedig jó kajával és mikropellettel is próbálkozott. A különböző szöttyökről nem is beszélve. A horgon megfordult minden rendű és rangú pellet, minibojli, még csonti is. Ez utóbbit elhúzta egy kárász… A drótkosár és a hosszú előke sokkal több akciót eredményezett, egy szekérderéknyi apró kárászt és egy jobb sorsra érdemes kisebb pontyot adott. Egész nap komoly szél fújt, a víz a hideg éjszakáknak és a szélnek köszönhetően erősen visszahűlt és a frontos idő sem segített sokat. Három null oda, kétségtelen. Függöny.

Csibész egy hónap volt ez az április.

Szolgálati közlemény

$
0
0

Kedves Mindenki!

Több mint három éve írogatom ezt a blogot. Aki rendszeresen idelátogat (elég perverz szokás, de most nem erről van szó...) megtapasztalhatta, hogy minden hónapban posztolok valamit, hol kevesebbet, hol többet. Nos, a következő két (esetleg három) hónapban ez valószínűleg nem így lesz. Egy-egy poszt éppen megtörténhet ez idő alatt is, de inkább nem, mint igen. Semmi gáz, a peca és az exhibicionizmus iránti lelkesedésem töretlen. Elköltözünk.

Majd' húsz éve lakunk egy panellakásban. Sokszor felmerült már, hogy el kéne költöznünk, de ennyi év után csak most jött össze a dolog. Vettünk egy házat. Nemsokára megyünk. A lakás már alakul, elvitték a folyosói szekrényt, az étkezőből az asztalt és a székeket. Most még csak szelektálunk, de hamarosan a pakolás is elkezdődik. Dobozok, zsákok, kupi. A házban van néhány átalakítási munka, a megérkezésünk után nem kényelembe helyezzük magunkat, hanem dolgozni kezdünk. Ez eltart majd egy pár hétig. Hogy mikor lesznek meg a blogolás feltételei (kicsomagolt horgászcuccok, internetkapcsolat, ilyesmik), még nem tudom pontosan. Igyekezni fogok.

Ez az egész tök jó dolog, megváltoztatja az életünket. Örülünk neki. Találkozunk júliusban (vagy augusztusban, ha szarul alakulnak a dolgok). Addig is: Jó pecát mindenkinek!

Alt

$
0
0

A horgász-aprócikkek árazása egy olyan sajátságos világ, amit egyszerű halandóként nagyon nehéz megérteni. Vannak itt olyan termékek, amikről azt gondolja az ember, hogy jobb haszonkulccsal működnek, mint a fegyverkereskedelem (pl. szó szerint fillérekbe kerülő fröccsöntött műanyag bojlistopper, 1.000+ magyar forintért) és vannak olyanok, melyek ára egész egyszerűen megmagyarázhatatlan. Végy egy folyóvízi feederkosarat és add mondjuk 700 magyar egységért. Csavarj bele négy csavart (körmös kosár) és akkor darabja 1.200. ??? Tudom, ez tényleg nem egyszerű (csomagolás, szállítás, értékesítési lánc, fogyasztói szokások, finanszírozás és sok minden más befolyással van erre), de akkor is.

Amikor ilyen érthetetlen dolgokkal találkozol, az agy óhatatlanul egyszerűsít. Én például nem vettem kosarat a boltban, megkerestem helyette Alt Benjamint és tőle rendeltem egy szezonnyi körmös kosarat. Masszív, ellenálló darabok és az áruk is elfogadható. Május végéig a tilalmak miatt, júniusban - valószínűleg - a költözés miatt pihenni fognak, de utána gyakran próbálgatom majd őket. Szerintem jók lesznek.

Annyit írtam már az angol cuccokról, lassan itt az ideje, hogy a vállalkozó kedvű magyarokról is megemlékezzek e helyt. Hamarosan visszatérünk rá...


Összepakoltam

$
0
0

A képen látható szekrény vagy másfél évtizedig szolgált horgászcuccaim lakhelyéül. Ma egy félnapos munkával kipakoltam belőle, majd mindent akkurátusan táskákba és dobozokba raktam. Végül az egészet visszapakoltam a szekrénybe, hogy amikor megyünk, csak meg kelljen fogni a pakkokat. A szekrény marad, a házban valami más megoldást keresünk a motyóim tárolására. A botokat is könnyen felnyalábolható egységekbe csomagoltam. A pincében összeraktam ládát, vödröket, szákokat, miegymást. Két-három hét és költözünk. Adieu peca! Találkozunk pár hónap múlva…

Tilalmasok

$
0
0

Április 15. és május 31. között a legtöbb dunai békéshalunkra tilalom van érvényben. Domi, jász, paduc, szilva, márna, májusban már a ponty is mind tilalmasok. Ezzel együtt (vagy ennek ellenére) a Facebookon szép számmal jelennek meg fotók, posztok az említett fajok egyedeivel. Ha valaki alkalomadtán szóvá teszi, hogy ez így nem OK, válaszra sem méltatják, vagy elküldik az illetőt a fenébe. Esetleg foghegyről odavetik: Dévérre horgásztam. Persze csillagom.

Többszáz pecás ismerősöm, barátom van, de ezek között mindössze kettő, akikről elhiszem, hogy adott időszakban képesek ott és úgy horgászni a Dunán, hogy az előre kiválasztott halfaj legyen a zsákmány. Ezért a „Dévérre horgásztam” érvelést nem tudom elfogadni, mert akik mondják, azok – szinte biztos vagyok benne – ezt nem tudják megvalósítani.



A „visszaengedtem őket” típusú válasz ugyanúgy bullshit, mivel a szabály betűje szerint nem megtartani tilos ezeket a halakat (nyilván tilos, ez az alap), hanem kifogni. Értsd: nem horgászhatsz célzottan rájuk és amennyiben mégis zsákmányul ejtettél egyet, úgy abba kell hagynod a pecát vagy helyet (módszert) kell váltanod.

Amikor megállsz a folyó partján és az előtted lévő szakaszon a fogható halfajok többségére tilalom van, akkor ott nem horgászni a helyes döntés. A szabályszerű. Vagy válassz olyan módszert, ami tényleg szelektál. Pergess. Legyezz. Ez ilyen kurva egyszerű. Mégis sokan megmagyarázzák, hogy az mégsem úgy van. Szánalmas. Tudom, ebben az országban haladó hagyomány tojni a szabályokra. Amelyikre csak lehet. Több más ok mellett e miatt is olyan ez a haza, amilyen.


És még valami: Az ismert, filmeken, újságokban szereplő pecások, a Facebookon véleményvezér „teszthorgászok” felelőssége kiemelkedő e tekintetben. Ezrek, főként fiatalok követik őket, teszik magukévá azt, amit tesznek, mondanak, mutatnak. Ezért tisztelettel kérlek benneteket: Ne posztoljatok paducot, jászkeszeget ilyenkor, de leginkább ne is horgásszatok rájuk! Még „véletlenül” se. Ha nem itthoni a fogás (mert erre is van példa), ne sajnáljátok azt a pár karaktert és írjátok hozzá, hogy Szlovákiáig mentetek azért a szép márnáért. Ha arra vállalkoztatok, hogy tanítjátok a horgászokat, hát tanítsátok jóra őket.


Már csak kettőt kell aludni…

Peca light

$
0
0

Egy doboz apró wobbler, orsó, 2-10 grammos pergető pálca, egy kis merítő. Fluorkarbon madzag előtétnek, egy zacsi kisebb kapocs, olló, fogó ilyesmik. Amit lehetett, betettem egy hátizsákba, mellé raktam az engedélyem, a napszemüvegem. Ezeket szépen betámasztottam a sarokba, minden mást összepakoltam a költözéshez. Arra gondoltam, ha már nagyon nem bírom a peca nélkül, ezekkel bárhol, bármikor horgászhatok annyit, ami az elvonási tünetek enyhítéséhez elegendő. Ma lementünk a telekre. Persze, hogy nem bírtam ki.

Bringára ültem és kitekertem a „piactérre”. Egy hosszú, szabadon bejárható partszakasz, ritka az ilyen az RSD-n. A partszélben snecik légiói teszik a dolgukat, körülöttük pedig balinok cirkálnak és szedik a vámot a gyengébb, lassabb vagy csak peches küszök közül. Nem nagy példányok, bár a fene tudja, némelyik rablás asztalnyi burvánnyal, fröcsögéssel jár. Azt gondoltam, egy-két fenekeszeget csak becsaphatok a nálam lévő instrumentumokkal. Nem, nem voltam túl ügyes.

A malom

Verőfényes napsütés, harminc fok körüli hőmérséklet, markáns szél. A szél miatt elég rendesen felkavart, kis átlátszóságú víz. És állandóan fröcsögő balinok. Na ki nem tud itt balint fogni? Hát én. Kész koncepcióval érkeztem, aztán ahogy felsülni látszottam vele, úgy változtattam rajta. Természetes vagy ahhoz közeli színű, hosszúkás, snecire emlékeztető wobblerekkel kezdtem (Prey, Puncher, Iwashi). Vezettem gyorsan, lassan, változó sebességgel. Aztán a természetes színeket felváltották a látványosabbak. Aztán jöttek egyre ducibb formák (Butcher, Crankster, Fat Rap), a végén már a vertikális wobblerek és apró kanalak is felkerültek. Amikor elfogytak a dobozból a lehetőségek, visszatértem ahhoz az egyetlen fahalhoz, amivel sikerült legalább rávágásig eljutnom.

A hős

A nap hőse a Cormoran Iwashi kis mélységben vezethető, felúszó változata volt. Néhány ideges odanyúláson túl egy balin rendesen ráragadt, de sajnos idő előtt távozott is. A kis wobbler gyári hármashorgának két ága konkrétan kiegyenesedett a fárasztás közben (2-10 grammos bot, 0,06-os fonott, laza fék, szóval kegyetlen erőpróba lehetett…). A leszerepelt tűket kicseréltem egy Kenart Diver hasonló méretű, de megbízhatóbbnak tűnő horgaira. Feleslegesen, mert aznap már nem kerültem közelebb a halfogáshoz. Sebaj, jó volt ez így is.

Ez a délutáni pár óra, a látott halra való horgászat lehetősége egészen elvarázsolt. Újabb impulzus volt, ami azt mondatja velem: több időt kell szentelnem a pergetésre. Mert jóféle peca ez. Halat ugyan kevesebbet fogok így, de a fogások értéke más. A hozzájuk vezető út pedig szórakoztató.

Amikor visszaad valamit a Duna

$
0
0

Mert visszaad. A türelmet, a mértékletességet, a figyelmet. No meg adakozó tud lenni az olyasféle szerencsétlenekkel is, mint amilyen én voltam mostanában. A költözésen sikeresen túlestünk, ám a felújítási munkákat nem tudtuk úgy szervezni, hogy rögtön azzal kezdjünk (főleg nem úgy, hogy már a készbe költözhessünk). Így a cuccaink jelentős része, például a horgászmotyóm is becsomagolva maradt. Két hét után nem bírtam tovább: kicsomagoltam néhány dolgot és reggel ötkor a Dunának mentem…



Cserébe már tegnap olyan élményben volt részem, amiben eddig soha. Korábban, ha a horgászat előtti este kaját gyúrtam, az úgy zajlott, hogy nekivágtam a negyedikről, kezemben egy fél vödör vízzel és lecaplattam a pincébe. Ott megkevertem a cuccost, aztán elöblögettem mindent. Hát most nem ez volt. Egyszerűen kisétáltam a kertbe és megkevertem a kaját. Ennyi. Nagy flash, mondhatom! Sajtos kaját kevertem, az összetevők láthatóak ott fent (morzsából csak három bő marék kellett és a földből sem ment bele mind a két kiló).

Nem indult jól a dolog. A kapuból vissza kellett fordulnom az esőruhámért. Erre nem voltam lélekben felkészülve. Tíz fokot alig meghaladó hajnali hőmérséklet, erős szél, borult ég, szemerkélő eső. Fasza… De mit volt mit tenni, kocsiba vágtam magam (a feleségemébe, az enyémben három hete nyomoz a szerelő valami elektronikus probléma után).


Minden végszereléket a szokásos módon csináltam meg, egyetlen újdonság az Alt-féle körmös kosár volt. Az egyikre ez került (100 grammos kivitelben), a másik boton egy 4 unciás, Deáky-féle alagútkosár lógicsált. Az Alt kosár tök jól tette a dolgát, be sem szakítottam, szóval happy end. Nem jártam ilyen jól a monofil horogelőkékkel, mert azok bizony nem bírták ma a gyűrődést. 5-6 dobásnál egyik sem bírt többet, pedig próbáltam kitartóan. „Elhorgásztam” négy monofil előkét, hármat valami kő szélén reszeltem el, egyet halban hagytam. Végül feladtam és vékony fonott előkével pecáztam végig a délelőttöt, mindkét cuccon.


Az első másfél órában néhány gébet sikerült összeszurkálnom, no meg egyetlen paducot, de azt hogy! Olyan kapása volt, mint amikor egy gyerek ugrál a trambulinon. Méteres kilengésekkel bólogatott a bot spicce, föl-le, föl-le. Esküszöm elbambultam, csak néztem az előttem ütemesen ugráló botot, kellett néhány másodperc, mire magamhoz tértem a révületből. Meglett.


Eleinte tetőtől-talpig rókában voltam (a Fox Rage esőruhája, nem ázik be és nem is rohadok bele – nem, ez itt nem reklám, de évek óta ez az első olyan esőcuccom, ami tudja ezt és én igencsak örülök neki), aztán egyre emberibbé vált az idő. Az ég szürkéből kékre váltott, a felhők megritkultak, a Nap kisütött. És megjelentek végre a halak is. Az első példány egy darabos dévér volt, ami fajtájának szokása szerint lapjával feküdt a sodrásba, s onnan rúgkapált egyet-egyet. Egész a partszélből tudtam csak visszacsalogatni a merítőig.


Közben azért forgalom is akadt előttem a folyón. Nem volt szerencsére túl nagy, kirándulóhajó (ezek csinálják a legdurvább parti hullámokat) csupán egy jött, folyásnak fel, a város irányába. Felfelé ment az az ukrán hajó is, amin jót mosolyogtam. Magamban. A legtöbb hajó neve nem különösebben izgalmas, leginkább települések, folyók neveit adják nekik. De az ukránok nem, a kék-sárga lobogó alatt közlekedő hajók legtöbbje valamilyen régebbi személy nevét viseli. Ezúttal Aleksey Ivlev tolta magát előttem egy mellévett uszállyal. A név gazdáját nem ismerem (rövid itthoni, internetes kutatással sem jutottam hozzá közelebb), így magamban eljátszottam a gondolattal, vajon ki is lehetett az illető. Nem szeretnék senkit nemzeti érzéseiben megbántani, így inkább nem írom le, mi minden jutott eszembe, de igen jól szórakoztam rajta. Olyasmi volt ez, mint gyerekkoromban. Bementünk egy tízemeletes ház egyik kapualjába és a postaládákon lévő nevekből focicsapatokat raktunk össze. Így jöhetett létre a betonkemény Krapák – Hubovicz – Nyeste védőfal vagy a legendás Arató – Punk – Oberhauser csatársor és még sokáig sorolhatnám. Szakadtunk a röhögéstől, tényleg jó móka volt. Ez sem különben.


A következő turnusban márnák álltak be elém. Brutális kapásokkal jelentkeztek, több alkalommal rögtön métereket húztak a nyeletőfékről. Nem voltak nagy példányok – 1,2-1,5 kiló körüli izmos ifjoncok voltak többségében – csupán egyikük volt bőven kettő fölött. Viszont nagyon jó erőben volt mindegyik, s inkább a parttól távol futottak sokat, a merítő előtt már nem nagyon volt ramazuri. Négy márnát hoztam el a partig, kettő sajnos lemaradt. Az egyik vékonyan akadhatott, a másik horoggal együtt távozott. Ez utóbbi darabosabb jószág lehetett, őt szívesen lefotóztam volna.


A márnák után egy újabb dévér vitte el a három csontit, na de milyen! Nagyon rég nem fogtam már ekkorát. A szokásos fogás (tarkónál megfog, két ujjal a két mellúszó alatt megszorít kicsit) reménytelen volt, két kéz kellett hozzá. Nem volt nálam mérleg, így csak becsülni tudtam a súlyát. Betöltötte a damilos merítőfejet szépen, és a gravitáció is komolyan hatással volt rá. Én bizony 3 kiló fölé saccoltam.



Nagyon elégedett voltam magammal, vigyorogtam, mint egy szekér vadalma. Az én napom már kész volt, de a pecát még egy kicsit folytattam. Akadt még a végére néhány paduc, egy márna és egy leánykoncér is. Ez utóbbin kicsit csodálkoztam, ezzel a fajjal itt még nem találkoztam. Vannak szakaszok és időszakok, ahol és amikor a leányhalak nagy számban jelentkeznek, de ez – eddig – nem tartozott ezen helyek közé.



Úgy éreztem, megérdemeltem ezt a délelőttöt, s úgy tűnik a Duna is így gondolta. És amikor a Duna adni akar, az mindig emlékezetes. Ez a délelőtt is az volt.


Beszivárgók

$
0
0

A közösségi médiát a nagyobb horgászcikkgyártók, kereskedők csupán az egyik csatornaként használják a sok közül, melyeken keresztül a potenciális vásárlókat elérhetik. Vannak aktívabbak, de vannak olyanok is, akik inkább „kötelességként” jelentetik meg itt a máshol már bemutatott tartalmakat. Aktivitásuk azonban nem terjed odáig, hogy a saját Facebook-oldalaikon kívül is tevékenykedjenek. Jelzem: számomra valahol itt van a jó ízlés határa.

Nem így egyes kisebb gyártók, kereskedők, akik büdzséje vagy helyzete nem engedi, hogy nagyobb felületet birtokoljanak a hagyományos médiákban. Vagy azok, akik úgy gondolták, hogy a vásárlókhoz vezető lehetséges utak közül ez a leginkább költséghatékony. Az ő közösségi aktivitásuk egész más jellegű. Először megjelentek a Facebookon e cégek teszthorgászai vagy komplett teamjei. Sokszor a márka iránt érdeklődő hétköznapi pecásokból lettek az egyenpólóban feszítő fiúk. Mások – leginkább fiatalok – már inkább karrierként tekintenek erre és kifejezetten keresik annak lehetőségét, hogy valamilyen teamhez csatlakozhassanak.

Teszthorgász barátaink napi-heti rendszerességgel posztolnak saját felületükön és sok olyan nyílt és zárt csoportban, melyek a nekik megfelelő témakörökben szerveződtek. Beszámolnak horgászataikról, eredményeikről, melyen keresztül a többi látogató remek betekintést kaphat az adott márka termékpalettájába, újdonságaiba. Posztolni pedig kell, így egy idő után már kevésbé fontos a mit, a mennyit, a hogyan. A rendszeresség a lényeg. Valami legyen.

De itt nem áll meg a dolog, mert tanácsokat adnak, véleményt nyilvánítanak. Aztán hozzájuk csapódnak néhányan, az adott márka rajongói, elkötelezett hívei. Ők azok, akik a teamtagok helyett – nem pénzért, csupán a csoportszellem sugallta lelkesedéstől átitatva – elvégzik a piszkos munkát. Helyre teszik a kritikus megjegyzéseket, az adott csoport éber csendőreinek szerepét kezdik játszani.

És itt az a pont, ahol az egyszerű Facebook-júzer felkiált: A picsába ezzel az egésszel! De tényleg. Az Isten megáldott (néha úgy érzem: megvert) ezzel a hobbival. A napi ténykedések mellett magára a pecára kevesebb idő jut, mint amennyit szeretnék. Nem panaszkodom, jut azért, de elég ugye sosem. (Nincs olyan, hogy elég…) A hétköznapokból e célra ellopott félórákban keresem azokat a felületeket, ahol hasonlóan defektes emberekkel cserélhetek eszmét, vagy legalább együtt vágyakozhatok a partra. De bárhová megyek, utánam nyúl ez a faszság. Muszáj ezt?

Tudom, hogy muszáj. Nem is a reklámmal van a baj. Ami zavar, hogy az életünk olyan szegleteibe is beszivárog, ahol semmi keresnivalója. Az zavar, hogy olyan dolgok mentén oszt meg csoportokat, amelyek annyira lényegtelenek és érdektelenek, hogy kár is rájuk karaktereket vesztegetni. Az zavar, hogy bejön a nappalimba, a fürdőszobámba, a vécémbe és ott osztja az okosságot. Sőt, ha rosszat találok szólni, még le is ugat. Kérem ne is mondjátok, mert tudom a választ a problémára. Tudom a helyes utat. Csak még nem tartok ott…

update Mielőtt bárki félreértené: A teszthorgászok is, az egyes márkák hívei is tisztességes, jóravaló emberek. Akárcsak én. Semmi bajom velük. Amivel bajom van, az a folyamat, ami egy öntápláló dolog, a szereplők személyétől függetlenül működik. Ha egyszer elkezdted, a végeredmény garantált. Nagyon nehéz, szinte lehetetlen ezt úgy művelni, hogy ne menjen a személyes szféra (minden egyes érintett felhasználó személyes szférájának) rovására. Ezt kéne megérteni. És esetleg tenni ellene.

Viewing all 158 articles
Browse latest View live