Quantcast
Channel: Szobapeca
Viewing all 158 articles
Browse latest View live

Szolgálati közlemény 2.

$
0
0

Most van az, hogy hamarosan elkezdik szétszedni a házat, aztán - némileg eltérő sorrendben - összerakják. 5-6 hét, mire végeznek és mire újra birtokba vesszük a házat, ahova egyszer már beköltöztünk. Addig blogmegvonás magamtól és tőletek is. Augusztus vége felé találkoztunk, jó nyarat nektek!


Method helyett

$
0
0
Egyet wagglerrel, egyet methoddal

Az utóbbi években amikor telepített tavakon horgásztam, gyakorlatilag minden alkalommal a method módszer valamely változatát használtam. Érdekes és eredményes peca. De minél többször próbálkoztam sikerrel (néha nem is olyan nagy sikerrel…), annál erősebben akartam valami mást (is). Tök jó volt legutóbb Ölbőn, ahol a hosszúelőkés módszer ugyanúgy adta a halat, mint a method. Ezúttal nem csak szerelési módot, de módszert is váltottam. Úszóval próbáltam szép halakat fogni a Verba-tanyán.

Az úszóval való halfogás nem kuriózum errefelé, hisz matchbottal és rakóval sokan horgásznak itt. A versenyeken. A hétköznapokban viszont nagyítóval kell keresni a pedzőket. Van azért, de nagyon ritkán. Szóval úszóra fel! A koncepció kész volt: A nyári, melegvízű időszakban a pontyok a tavak teljes területét bejárják. Szívesen tartózkodnak a parthoz közeli sávban is. Teszik ezt annak ellenére, hogy az itt horgászók leginkább a tavak közepét, a szigetek szélét vagy a levegőztető berendezések környékét célozzák. Ezek is jó haltartó helyek, de ha találunk egy hosszabb-rövidebb partszakaszt, ahol a halak viszonylagos békében mozoghatnak, ott is meg fogjuk találni őket.



Közelre horgászom, a víz sekély, nem kell hosszú bot. A fogható halak viszont akár bitang nagyok is lehetnek (errefelé a 4-5 kilós ponty abszolút átlagos, 10+-os halakba is könnyen belefuthatunk), szóval az erő kell. A pellet waggler botok pont ilyenek. Évek óta van egy ilyen pálcám, próbálkoztam is a névadó módszerrel többször, de különösebb sikereket nem értem el vele. Volt már, hogy el akartam adni, de finoman fogalmazva nem kapkodtak érte a pecások. A bot tehát megvan (3,3 méteres, erős, masszív), teszek rá egy megbízható fékkel megáldott orsót, 0,20-as monofil zsinórt, a motyó ezzel kész.

A használat közben kiderült pár dolog a pálcáról. Elég „buta” bot, ha nem értitek félre, amit írok. Kicsit olyan, mintha egy 3,90-es matchbot spiccéből visszavágtak volna 60 centit. Rugalmas, erős, ha terhelés éri, de semmi finomság nincs benne, ha nem kapaszkodik bele valamilyen erő a túloldalon. Erre a kézitusára tökéletes, önsúlyos úszók esetén a dobási tulajdonságai is megfelelőek, de sok hal után lesz csak az ember egyik kedvence…


A végszerelék lelke az úszó. Abban biztos voltam, hogy olyanra lesz szükségem, ami önsúlyos és csak minimális zsinórólmozást igényel. Az aláhulló horogcsali így mozog a legtermészetesebben és gubancot is ezzel dobok majd a legkevesebbet. Sajnos nem sok lehetőség közül választhattam, csupán egy fél maréknyi úszót bányásztam ki a csomagok közül az induláskor. Végül egy egyenes, műanyag, test nélküli, önsúlyos waggler lett a befutó. Kicsit vastag, kicsit kevéssé érzékeny volt a feladatra, de hozta a szükséges minimumot. Majd cizellálunk máskor, amikor nem lesz minden horgászcuccom elcsomagolva, a házunkat pedig nem verik szét éppen.

A horog a szakáll nélküli Tubertini 808, 12-es, később 10-es méretben. Ez illett a tervezett csalik méretéhez, a halak erejéhez pedig elegendőnek gondoltam. Többé-kevésbé igazam is lett, bár jónéhány halat vesztettem nem biztos akadás miatt. A horogelőke 15-20 centi hosszú, 0,20-as méretben. Egy úszórögzítő, egy forgó és egyetlen, 0,4 grammos sörét kellett a végszerelék elkészítéséhez.


Két nap, összesen kb. 6 órát horgásztam ezzel a cuccal, ehhez 3 doboz konzervkukoricát és kb. 60 deka 8 mm-es száraz halibut pelletet használtam el. A parttól 8-10 méterre a kukoricát inkább kézzel dobtam (képtelen voltam csúzlival pontosan lőni, a kis távolság ellenére is), viszont a pelletet 6-10 szemes adagokban halál pontosan tudtam csúzlizni. A horogra ugyanaz került, a kukoricát vékonyan tűztem, a pelletet a Stonfo szilikonkarikája segítségével.


Mellettem Ági végig methodozott. 20-30 méteres távon horgászott és nagyon sok halat akasztott. Darabos pontyokat és dévéreket. Fogott halai számát tekintve talán jobban is teljesített nálam. De ez engem csöppet sem zavart, akcióban nálam sem volt hiány, és a pellet waggler bottal komolyabban meg kellett dolgoznom velük, mint a feleségemnek a 3,60-as heavy feederrel.

Az első kétórás etap inkább az ismerkedésé volt. A magammal hozott úszók közül ki kellett választanom a megfelelő úszót, harmadik próbálkozásra találtam meg a fent látható darabot. Ki kellett tapasztalnom az úszó viselkedését. És meg kellett találnom, hogy a halak melyik vízrétegben táplálkoznak. Az első gondolatom egyértelműen a vízközti peca volt, ahogy az a klasszikus pellet wagglerezésnél történik, de a pontyok nem így gondolták. A nem egész másfeles vízben kizárólag a fenékről vették fel a csalit. Az etetés megkezdése után már negyedórával megjelentek, túrások, beleúszások jelezték jöttüket, de kapást csak érintőre húzott vagy a fenékre pár centi hosszan letett előkével tudtam kicsikarni.

A dévérek jelentkeztek először

Az első fogások dévérek voltak, kukoricára jöttek. Kapásuk kicsit bizonytalan, de jól észrevehető volt, többször is megkóstolták, felvették a csalit. Szép halak, de az erős felszerelésnek nem voltak ellenfelei. Az első komolyabb jelentkező egy 3 kiló körüli pikkelyes tőponty volt. Ezek a példányok bizonyosan a helyi szaporulatból valók és ők talán a legharcosabbak, nem számítva a fel-felbukkanó és brutális módon küzdő amurokat.

Az első pár másodpercben tényleg nem tudod, mibe akadtál bele...

Határozott elhúzós kapást produkált az első ponty. Érdekes volt megtapasztalni, hogy a bevágás pillanatában alig volt érzékelhető a megakasztott hal nagysága. Néhány taktusnyi idő kellett ahhoz, hogy megérezzem, mivel is hozott össze a jósorsom.  És – talán a finomabb felszerelés miatt – a halnak is kellett egy kis idő, mire rájött: Itt küzdeni kell, nincs mese! 4-5 perces fárasztás után merítettem az első bajuszost, amit még öt másik követett aznap. És egy amur.

Legalább 20 percet fárasztott engem

Az amur, ami nem volt ugyan egy óriás a maga 7 kiló körüli tömegével, de nekem vagy 20 perc munkát adott. Nagyon megdolgoztatott engem és a kis szívós waggleres pálcát egyaránt. A megakasztás után szinte ellenállás nélkül jött el a cipőm orráig. Ott aztán megfordult és vagy húsz métert futott el. Legalább háromszor csináltuk ezt még végig, mire merítőbe került ez az ádáz állat.

Jöttek, szépen egymás után

A második nap első két órájában pellettel a horgon horgásztam végig és bár fogtam néhány szép pontyot, ez az időszak inkább a halvesztésekről szólt. Rossz akadás miatt leakadt halak, kihajlott horog (ez nem feltétlen a horgot minősíti, ilyet tud az okozni, ha csak a horoghegy kapaszkodik és a megakasztott hal erős), elszakadt előke. Ebben az időszakban a legtöbb munkát egy 7 kiló körüli tükrös adta, akinek az oldalában akadt meg a horog. Nagyon erősen húzott, nem volt irányítható, 15 percen keresztül izgalomban tartott (azt hittem, hogy bőven 10+-os zsákmányom van). Aztán kiderült.

Húzták a methodos cuccot is szépen

Az utolsó etapra visszatértem a kukorica csalihoz. Egy 8 kiló feletti pikkelyes volt ennek az időszaknak a legnagyobb fogása, néhány másik ponttyal és dévérrel színesítve. Ági mellettem szintén folyamatosan húzta a halat, nagyon jól telt az a délelőtt. Kicsit sikerült kiszabadulni a munka/házfelújítás taposómalmából. Két héten vagyunk túl belőle, de legalább kettő még hátravan. Jó volt ez a kis kitérő.


És még egy dolog. Van valami utánozhatatlan izgalma az úszós módszereknek. Más ezeknek a végszerelékeknek a fizikája, más dolgokra kell figyelni. Nem hazudok talán, ha azt mondom, hogy kicsit nehezebb így horgászni. Mégis varázslatos az úszó beszédes mozgása, a közvetlenebb kapcsolat. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki mélyre merült a feederes vagy a bojlis pecában: ÚSZÓZZATOK!!! Néhanap legalább…

Ugyanúgy

$
0
0

Karcsi finoman húzza a gázkart, lassan csorgunk a Kereknád felé. Én szívesebben eveztem volna, de Karcsinak igaza volt, így most egy kicsit praktikusabb. Utunk elvezet egy sekély ritkás előtt. Négyen ülik körbe, az elmúlt napok fogásai sokakat kicsaltak a nádhoz. Ahogy engem is…

A Kerek

Itt, a szigetszentmártoni szakaszon nemcsak a parti nádasok tartanak halat. A mederben van néhány hosszabb-rövidebb sóderes feltöltődés, azokon pedig megtelepedett a nád és a gyékény. A növényzet néhol igen sűrű, néhol csak ritkás lengő. Mindkettő jó a pecára, megtalálhatók bennük a pontyok ösvényei. Azok az útvonalak, ahol a halak közlekednek és azok a területek, ahol táplálkoznak is. A Kereknád egy nagyobb sóderes púp tetején álldogál. A növényzet csak egy zsebkendőnyi területet fed be belőle, évről-évre változó formában. Hol ritkább, hol sűrűbb. Évtizedek óta pecázunk rajta, sok halat adott már nekünk.



Ha a nádhoz indulok, manapság egyetlen botot viszek csak magammal. Praktikus okból: Most épp csak egyetlen olyan botom van, ami alkalmas az itteni kézitusára. Ha a körülmények megengedik – van elég hely két felszereléshez, a fárasztáshoz – a nádnál jó két bottal horgászni. Az csak ritkán fordul elő, hogy annyi akció lenne, ami ezt akadályozná. Isten adna minél több ilyen horgászatot…

A motyóm mindkét része (bot és orsó) lassan elmúlik tíz. A bot egy kiérdemesült angol csukázó pálca. 3,25 librás, 3,6 méter hosszú. Nagy falvastagságú, nehéz darab, ez teszi alkalmassá erre a terepre. Az orsó egy 5000-es Spheros. A Shimano egyik legerősebb, legellenállóbb kurblija az édesvízi változatok közül.  Nem egy csapágybajnok, nem egy finom műszer. De masszív és jó a fékje. Erős fonott zsinór van rajta. Amit nem fogok meg ezzel a cuccal, azt nem is érdemlem meg.


Önsúlyos úszókat használok leggyakrabban. Ennek van előnye és hátránya is. Dobni jó vele. A súlyozást mindig egy darabban teszem a zsinórra, az úszót csak fölül ütköztetem meg, így az dobáskor lecsúszik rá. A két együtt mozgó tömeg (úszó és ólom) könnyen és pontosan dobható. Az önsúlyos úszó egyetlen, de komoly hibája, hogy lusta. Ha a ponty feláll a horoggal a fenéktől, a pedző csak kiemelkedik a vízből, nem kipattan, mint súlyozás nélküli társa. Mindent jelez, amit jeleznie kell, csak kicsit tompábban. Én megszoktam így, de nem mindenkinek ez a kedvence.


A horog szerepe kiemelkedően fontos. Nem lehet túl kicsi, mert a kis méretű horog nem fog át elegendő húst. De az sem jó, ha túl nehéz a tű, mert az gyanút kelt a pontyban, amikor felszívja azt a talajról. Nagy, könnyű és erős. Ritka kombináció. Annak idején, amikor nyaranta rengeteg időt töltöttem a nádnál, marokszám vásároltam különböző horgokat. Ma is abból a készletből élek. A kedvencemet, egy klasszikus formájú, lándzsahegyű Ownert tettem fel kettes méretben. Két szem kukorica pont betakarja.


Etetni egyszerű főtt kukoricával etetünk. Nem rendszeresen, annyi időt nem töltünk a vízen. Szórunk a peca előtt és utána, ha maradt valami a vödörben. Horogra általában mást teszek, nem abból, amiből etetek. Éveken keresztül a pálinkás kukorica volt nálam a sláger. Rengeteg halat fogtam vele, jó volt a hűvösebb, tavaszi időszakokban, de működött a legdöglesztőbb kánikulában is. Mostanság a meleg vízben sokan használnak büdös cuccokat. Én is próbálkoztam már vele, nem is sikertelenül. Ennek a tejsavas kukoricának olyan szaga van, mint egy több hetes zokninak, csak sokkal töményebb. Ütős, de a halak kedvelik.


Sokan a nád elé, az öblöknél azok külső részére szórják a szemeket. Van benne logika, megpróbálják a halakat kicsit kijjebb mozdítani, amivel jobb esélyünk lesz kiimádkozni őket onnan a fárasztás során. Én szívesen etetek az öblök mélyébe is, vagy a szálak közé, ha azt a részt meg is lehet horgászni. Azt tapasztalom, hogy nagyon nehéz a pontyokat eltéríteni a megszokott útvonalaktól, szívesebben veszik, ha a kaját a jól ismert asztalon tálaljuk fel nekik. Szóval, ha bent akarnak maradni, hát maradjanak. Majd én odateszem az úszót. Persze van úgy is, hogy a halak kintebb mozognak, eleve az a járásuk. Előnyben vagyunk, ha egy-egy helyet kitapasztalunk, tudjuk hova szórjunk és hova horgásszunk.

Lajos bátyánk a ritkásnál

Ahogy végigolvastam az eddig leírtakat, az a fura érzésem támadt, hogy én ezt már olvastam valahol. Persze, hisz én írtam. 2004-ben (13 éve b+…) a Haldorádóra írtam egy sorozatot, néhány cikket a nádi pecáról. Akkoriban benne voltam rendesen. Ha valakit érdekel, megtalálja ezeket a dolgozatokat itt: Haldorádó/Nádi pontyozás de az egyes írások linkjeit ide a blogra is kitettem. Az az érdekes benne, hogy ennyi év elteltével szinte semmi nem változott. A nádi pontyozás a ma divatos feederes vagy UL pergetős pecákhoz képest szinte ősi módszer. Az eszközök változtak (a legtöbben már nem nádbottal és tárolóorsóval tolják), de a lényeg vajmi keveset az elmúlt hetven-nyolcvan évben.

Én egy kicsit másként csinálom, mint a legtöbben. A többség rövidebb és erősebb botokkal tolja (vannak persze, akik megmaradtak a 4 méter körüli dióverőknél). Az önsúlyos úszót kevesen használják, a horgok általában nagyobbak, az 1/0-s vagy 2/0-s méret az alap. Az osztott ólmozás sem ritka. Mindezzel együtt a lényeg: a feltolós készség, az agresszív fárasztás és a varázs mindenkinél ugyanaz.


Hogy mi a varázs? Hát ez az egész. Üljetek ide mellém és nézzétek ti is. Az ülésdeszka, amin kuporgok nem túl kényelmes, de az előttem lévő két nádnyiladékban olyan előadás zajlik, hogy nem foglalkozom a sajgó fenekemmel. A nádszálak száraz zörgését egy ideje már hallom a sziget belsejéből, de most először látom is a zaj okozóját. A jobb oldali öblöt horgászom én, a bal oldali benyíló elején Karcsi úszója feszít. Az én pedzőm egész mélyen, az öböl hátsó részén várja a kapást. Mögötte, kicsit jobbra ütötte meg az egyik szálat a ponty. Aztán a hal lassan, de nem túl óvatosan végigvonul a nádfal szélén, minden második tövet meg-meg ütve. Nem lehet túl nagy példány, a darabosabb bajuszosok nála sokkal finomabban mozognak.

Mintegy varázsütésre megelevenedik előttem az öböl. Két vagy három hal közlekedik benne egyszerre, most már túrások is rajzolják útjukat. Bejárják az egész nyiladékot, csak az úszómat kerülik ki, kínos precizitással. Legalább negyedórája járatják már velem a bolondját. Ilyenkor a kezdeti figyelem lankadni kezd. Nem fixírozod tovább az úszót, inkább elbambulsz, a nagy jövés-menést figyelve. Ekkor az úszó váratlanul kiesik a vízből. Nincs rá jobb szó. Az antenna nagy svunggal kiemelkedik, majd megdől és ugyanazzal a tempóval elindul oldalra. A vékony szár a vizet hasítja.


Bevágok. A ponty nem nagy, de elég eltökélt. Balra húz, eléri az öböl szélén az első szálakat. Nem lenne szerencsés beengedni a sűrűbe, mert onnan már nehéz kiimádkozni azon az úton, amin bement. Nem lehetetlen, de nehéz. Bal kézzel megfogom az orsó dobját és jobbal keményen húzom, emelem a botot. Az erős cucc teszi a dolgát, a hal megfordul enged az erőszaknak. A fárasztás további része már az öböl előtt, a nyílt vízen zajlik. Teszünk még néhány kört, mielőtt a merítőbe húzom a pontyot, de a nem túl nagytestű jószág (két és fél, három kiló lehet) innen már hamar feladja.


Ez egy átlagos, fogást megelőző műsor, de előfordul az is, hogy órákig nézheted az előadást a nélkül, hogy eljutnál a kapásig. Az sem rossz ám. Fogok még egy kisebbet is, közben beszélgetünk Karcsival. A nádi peca inkább szóló műfaj, de kettesben is megéri.

Még egy kicsi...

Ennyi a sztori. Kevés? Nem hiszem. Nekem ez a legjobb peca. Szeretem a dunai feederezést. Szeretem a methodozást. Szeretem a pergetést, főleg a csukák kergetését, meg a balinokét néhanap. Szeretek százféle más dolgot, ami horgászat. De az, amit a nádi peca tud, az valami egész fura és csodálatos. Ha még nem próbáltátok, egyszer muszáj lesz…


Angol cuccok 14.

$
0
0

I’m back! JKét hónap lakásfelújításon és nem mellesleg egy szekérderéknyi pénz elköltésén vagyok túl. Ez nem épp a horgászcuccok vásárlásának ideje: Szegény vagyok, mint a templom egere! De nézelődni azért szabad.

Guru „távdobó” feederkosár



A Guru Facebook oldalán láttam ezt a kosarat. Azt mondják, hamarosan a boltokban lesz. Nagyon ígéretes darabnak tűnik. Az ilyen típusú kosarak úgy repülnek, mint a puskagolyó: stabilan, messzire. Szerelhető páternoszterként és normál hosszúelőkés szerelékre. Hogy mitől olyan érdekes ez? Maga a konstrukció remek, forgástest alak, amit a talpólmozás hibátlanul röpít. A kidolgozás pontosnak tűnik, ami ezeknél a kosaraknál – szerintem – fontos. Egy-két gramm ide vagy oda, nem látszik lényegesnek, pedig ettől lesz hibátlan, szép ívű röpte. A dévérezők kedvence lesz. Szerintem az enyém is. Ja, és jó rakóra, bolognaira is a „kopogtatós” szerelékhez.


Az említett poszt a Facebookon: Tackle Guru / Facebook

Mutatott a Guru mást is a Facebook-oldalán, de ezt tényleg csak műsoron kívül említem: A Rive készített nekik egy limitált szériás ládát. Elég jófélét. Remek kereskedelmi fogásnak tűnik, szerintem sokan keresik majd és vesznek belőle. Nem sok marad a nyakukon. A részletek megtekinthetők az említett posztban.



Ha többet akarsz tudni a limitált szériás ládáról, nézd meg ezt: Tackle Guru / Facebook

Shimano Exsence pergetőorsó


Ha már Facebook, ott láttam először ezt a ketyerét is. Erről azért már egy kicsit többet lehet tudni, hisz a cég weboldala is ad róla némi információt. 11+1 csapágy, gyors áttétel, erős, vízálló fék, kis tömeg. A Shimano belepakolt mindenféle technikai rafinériát, akit érdekelnek ezek részletesen, klikkeljen az alábbi linkre. Tengeri pecára is alkalmas (bár az igazi nagyvadakra a TP és Stella sósvízi változatait ajánlják), édesvízen gyakorlatilag bármire jó, amire a 3000-es vagy 4000-es méret megfelel. Árat még nem láttam hozzá, de így első ránézésre ezért a kis kütyüért mélyen zsebbe kell nyúlni. Tetszetős. Néha csodálkozom, hogy miért szükséges a gyártóknak minden minőségi kategóriában ilyen széles választékot tartaniuk. Csak a példa kedvéért, mi az, amit ma a Shimano a spinning kategóriában ajánlani tud (a teljesség igénye nélkül…): Alivio, Nexave, Catana, Sedona, Sahara, Nasci, Ultegra, Stradic, Stradic CI4+, Sustain, Vanquish, Twin Power, Stella. Huhh. De úgy látszik megéri.

A gyártó weboldalán: Shimano Exsence Spinning Reel

Maver Superlithium green power MX bolognai botok



A Maver mindig jó volt a bolognai botok terén. Könnyű, erős, nem lógós bolókat gyártott (tudom, a mai napig használok egyet tőlük, pedig 10+ éves már). Ez a pálca egyenesen fantasztikusnak tűnik a leírások alapján. 6 és 7 méteres hosszban kapható, a 30 grammos dobósúly kellően erős botra utal. A 6 méteres 193 gramm!!! Azt a mindenit! 6 méterben már ez tömeg is tudja húzni az ember kezét, de akkor is elképesztően kis érték. A szokásos békazáras orsótartó, Fuji gyűrűzet. A Reglassnál, Olaszországban készül. Akár folyóról, akár mély állóvízről legyen szó, ez a bot szuper választásnak tűnik. Az ára ennek megfelelő: 250-300 font körül már tényleg csak jót kapni. No meg drágát…

A gyártó weboldalán: Maver Superlithium Green Power MX

Korum Quick Release szákfej adapter



A botok, orsók után következzen valami egészen más kütyü. Én nagyon szeretem az ötletes apróságokat. Olyan dolgokat, amik kicsit jobbá, kicsit kényelmesebbé tesznek valamilyen apró részletet. Nem elengedhetetlenül szükségesek, megvan nélkülük is az ember. Mégis jó, ha vannak. A hal partra emelése után könnyebb mozogni a szákkal, ha a fejet egy mozdulattal le tudjuk venni a nyélről. Ezt segíti ez a kis bigyó. Az adaptert tekerjük be a száknyél végébe, a szákfejet pedig az adapter menetes betétjébe. A betétet a csattal rögzítjük és készen is vagyunk. A fej a használat közben szilárdan rögzül, de egy mozdulattal levehető és vissza is tehető. Tádáám! Ugyanígy alkalmas az adapter bármilyen más menetes kiegészítő rögzítésére is (pl. bottartó, elektromos kapásjelző). Nekem tetszik. A weboldalon egy rövid video is segít az adapter bemutatásában.

A gyártó weboldalán: Korum Quick Release Net Adaptor

Preston Innovations Dura Flat Method feederkosarak



A Prestonnál folytatják a megkezdett utat, elkészítették az évek óta jól bevált Flat Method feederkosarak „Dura” változatát. Itt nem a műanyag öntvény aljába tett nehezék adja a fő tömeget, hanem a kosár anyaga maga. Két méretben (Small/Large), méretenként három különböző tömeggel (20-30-45 g) árulják. A klasszikus method kosár előnyein túl az új cucc még jobb dobási tulajdonságokat és a változtathatóság lehetőségét kínálja. Természetesen a lapos kosár is használható az ICS rendszerrel. Ennek köszönhetően a szerelék megbontása nélkül cserélgethetünk immár lapos, banjo és rácsos kosarat és ólmot, számtalan méretben.


Tubertini Series 10 horgok


Évek óta keresek megbízható márnázó horgokat. Olyanokat, melyek 14-8 közötti méretben könnyűek, erősek és tartósak. Eddig kettőt találtam, amiben a tapasztalataim alapján minden körülmények közt megbízhatok: a Drennan Carbon Feederét és a Gamakatsu F314 kisebb méreteit. Nem lenne rossz találni más típusokat. Folyamatosan keresem és próbálkozom is sokfélével. Az utóbbi időben ezt a horgot nézegettem gyakran. Nem új darab, itthon is megtalálni. Idén biztos kipróbálom.

  
A gyártó weboldalán: Tubertini Hooks

Matrix Ethos Pro csalisedény-készlet



Számos horgászhoz hasonlóan nekem is tucatszám vannak kis, műanyag edényeim a csalik tárolására. Hogy mi a fenéért kacsingatok mégis egy ilyen cucc felé? Mert egyszerű és ötletes. Ha letettük a fenekünket a ládára vagy székre, egy ilyen készlet segítségével a horogcsalik és a kosárba való tök jól összerendezhető mellettünk. Az edények anyaga rugalmas, ellenálló, tartós és könnyen tisztítható. Ennyi. Sok cég csinál effélét, bármelyik megfelelő lehet. Újabb tipp a „Mire költhetnénk még a pénzünket?” kérdésre…

A gyártó weboldalán: Matrix Ethos Pro Eva Box Tray Set


A képek innen valók: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16

OT

$
0
0

A horgászcuccaim között van egy doboz (igazából táska, de ez a lényeg szempontjából mindegy…), amiben néhány orsó pihen. Ezeket a tekerőket nem használom már. Bár kopottak, műszakilag rendben vannak, akár hadra is foghatnám őket, de nem teszem. Viszont megválni sem fogok tőlük.

Az már korábban kiderült számomra, hogy nem leszek gyűjtő abban az értelemben, hogy az öreg darabok birtoklása önmagában nem okoz örömöt. A legelső saját orsóm egy Ryobi 33-as volt (sötétzöld, csészés „szépség”). Mint számos más, már nem használt dolgomat, azt is eladtam anno (azt hiszem), így arra gondoltam egy-két éve, hogy veszek egyet. Van kínálat bőven, ára sincs igazán ezeknek. Tudjátok mit? Kézbe fogni, megtekerni nem jelentett semmit. Egy mosoly volt csupán az első pillantásra, de ennyi. Hogy miért? Mert nem az enyém volt. Annak ismertem a járását, minden horpadását. Ez meg itt? Csak egy ugyanolyan.


Szóval nem általában gyűjtök, de néhány darabot megtartottam. Ezeket:

Shakespeare Sigmák


Fordítva... :-)

Ez a két orsó gyermekkori jó barátom édesapjáé volt. Halála után Gábor megörökölte, s még jó pár évig használta őket tovább. Végül – mert tudta, hogy mennyire fontosak számomra – nekem ajándékozta. Örökre hálás leszek neki ezért. Jóska bácsi révén lettem igazából horgász. Gáborral együtt a közös balatoni nyaralások alatt tettük meg az első lépéseinket a pecában s fogtuk az első komolyabb halainkat. És ott lettem szerelmes ezekbe az orsókba is. Tizenévesként ezek a kurblik voltak vágyaim tárgyai. Lenyűgöző volt feszes járásuk, a finom ciripelésük, precíz fékjük. Az én felszerelésem meg sem közelítette azt a minőséget. Szerettem volna, ha egyszer nekem is lennének ilyen remek orsóim. Most itt vannak előttem az asztalon. A mai technika mellett sokak számára már nem tűnnek olyan finomnak, precíznek, kívánatosnak. Lehet. De én a mai napig ugyanazzal az áhítattal veszem őket kézbe. Ha lesz egyszer a házunkban vitrin, ők biztosan oda kerülnek.

Shimano Custom GT




Maga az orsó nem különösebben szívet dobogtató. Ormótlan, nem egy szerethető darab. Ami miatt mindig vigyorognom kell, ha ránézek, az nem a sok élmény (bár fogtam vele halat szép számmal), sokkal inkább – ebben az esetben is – a vágyakozás emléke. Ez volt az első olyan orsóm, amit én választottam és én is vásároltam magamnak. A Lenin körúti horgászbolt kirakatában találkoztunk először. Nem laktam közel, de jó pár alkalommal álltam a bolt előtt, néztem az orsót és fejben számolgattam. Hogy jön ki, mikor juthatok hozzá. Aztán eljött a D nap, bementem az ánizsszagú üzletbe (akkoriban a horgászboltok nem büdösek voltak, mint manapság az ezernyi szag eredőjeként), kivágtam a pultra pénzt és elhoztam Őt. Azóta is az én szekrényemben van és ez már így is marad.

Shimano Super Aerok



Ha volt igazi mindenes orsóm, hát a Super Aerok mindenképpen azok voltak. Fenekeztem, pergettem, matcheztem, feedereztem velük, úszóztam süllőre, még a nádat is megjárták velem, igaz muszájból. Mindent tudtak, amit kértem tőlük. Erősek, szívósak, jó a fékjük. A mai orsók többsége a töredékét nem bírná annak, amit ezek simán. Bármikor újra bevethetők lennének. A kétezres évek elejének modellje, kb. 15 évesek tehát, ami egy orsónál – ha rendesen meg van csinálva – nem kor. Talán a kilincses visszaforgásgátló az oka, hogy nyugdíjaztam őket. El vagyok kényeztetve.



A most használt orsóim közt is van még néhány, ami ebbe a dobozba (táskába…) kerül majd. A Shimano Super X GT vagy az öreg Baitrunner GTE-k nem fognak másokat szolgálni, csak engem. Régi barátságok ezek és a régi barátoktól nem válik meg az ember.

A szabadság "színei"

$
0
0

Úgy alakult, hogy a szeptember utolsó hetét szabadságon töltöttem. Sajnos nem csobbantam teljes testtel a mézesbödönbe, nem a pecáról szólt ez az egy hét. Sokkal inkább az otthoni munkák és egyéb intézendők voltak műsoron. Persze azért eljutottam a Dunára párszor…

Első szín – Leányok és szilvák

Régen, tavaly ősszel jártam utoljára erre. Messze a város fölött egy gyors folyású, mély szakasz. Sokan nem szeretik, még a dunai pecások közt sem az ilyen helyeket, mert a sebes, nagy víztömeg nagy súlyokat, erős felszerelést igényel. Olyan erős cuccot, ami valóban elvesz a fárasztás élményéből, a kisebb testű példányok esetében feltétlen. Figyelni kell a bitang bottal, a zsinóron lengedező hatalmas kosárra, ne tépd a hal száját és ne is verd le a horogról. Ám cserébe időnként gyönyörű halakkal ajándékoznak meg ezek a szakaszok. Én kedvelem.


Az itt használt felszereléseimről korábban írtam már részletesebben is. A bot a még Spro márkajelzéssel ellátott Team Feeder sorozat legszigorúbb tagja. Brutálisan erős, de a fölső részébe meglepően sok rugalmasság szorult, ez ad lehetőséget arra, hogy 0,15-ös előkével, 12-14-es horoggal is használjam. Az orsók öreg, 6000-es Shimano Baitrunnarek. Aki ismeri, tudja, hogy (majdnem) mindent kibíró, megbízható szerkezetek. 0,22-es főzsinórral, fonott dobóelőkével használom. Célszerű a horogelőke és a dobóelőtét közé egy 10-12 centis erőgumit bekötni, sokat segít a halak megtartásában. Kedvenc márnázó botjaimat úgy 4 unciás kosarakig használom, fölötte inkább ezeket a buzerátorokat. A héten úgy alakult, hogy ez felszerelés jött velem mindenhova, oda is, ahova nem feltétlenül kellett volna ilyen erös motyót vinnem. Sebaj, megoldotta.

Napfelkelte ugyanott, két évvel ezelőttről

A napkelte már a parton ért, bár ez így ősszel, amikor a Nap jóval fél hét után kegyeskedik felkapaszkodni az égre, nem tűnik megvalósíthatatlan feladatnak. Sikerült is. Az első dobások mindig meglepnek, szokni kell a víz hatalmas erejét. A 175 grammos körmös kosár beszakítja a felszínt, s azzal a lendülettel már szánkázik is folyásirányt lefelé. A sodrás nekinyomja a rézsű aljának, a szerelék megáll (úgy 45 fokkal járunk lejjebb, mint a vízre érkezés iránya), a zsinór és a bot befeszül. Nagyon intenzív ez az egész, a botot megmozdítani is nehéz. A kapás így is remekül látható, még a kisebb szilvák, karikák is látványosan megcibálják az erős spicceket, egy márna pedig úgy csavarja le néha a végét, mint a sz…rt. Már bocs.


Az első jelentkezők kisebb és közepes méretű szilvaorrú keszegek. Idén olyan tömegben találkozom velük a Duna számos részén, ami szokatlan a korábbi évekhez képest. Nem baj, lakjon csak minél több uszonyos a vízben! Sajnos a márnákkal nem állunk ilyen jól ebben a szezonban. Az ideje már itt lenne, de a szélvizekben még kevesen járnak kint. Egyesek fognak belőlük, de én még nem. Nem vagyok türelmetlen. Csak egy kicsit…


Hopp, egy leánykoncér. Nem meglepő, itt rendszeresen előfordulnak. A későbbi őszi időszakban egészen komoly kiló-másfél kiló feletti példányok is jelentkeznek. A nagytestű koncérok kivételesen gyönyörű állatok, csillogó aranyszín, jellegzetes pikkelyhiányok, szép színű uszonyok. Ami örvendetes, hogy szinte mindegyik dunai helyen, amit több-kevesebb rendszerességgel látogatok, fogtam már leányhalat. Egymástól teljesen eltérő jellegű szakaszok ezek, fizikailag is jelentős távolságban egymástól.

Ugye milyen szép? (Ez a kép is korábbról van)

Szilvák minden mennyiségben

Az első, viszonylag eseménytelen óra után elkezdtem folyamatosan fogni a halakat. Szilvák minden mennyiségben, köztük egy-egy leánykoncér, színesítendő a választékot. És hogy más fajok se maradjanak ki a jóból, karikakeszeg és paduc is akadt mutatóba. Két bottal horgásztam és néhány percenként hallal húztam ki valamelyik végszereléket. Általában úgy működik a dolog, hogy a bedobást követő 0-2 percben esik a kapások zöme. Nyilván azért, mert ez az az időszak, amíg a kosárból még oldódik ki valami kaja, ez csalja közelebb a halakat. Fura módon most épp nem így volt, a 4-5 perce már bent lévő cuccra akadt a halak zöme. Fogalmam sincs miért.



Jól telt az idő, remekül szórakoztam, bár néhány darabos halnak azért örültem volna. Mondtam is pár horgászcimborának, hogy márnákat és szép dévéreket szeretnék fogni…

Második szín – Kívánságműsor

Kint felejtette a Duna...

Ezúttal a város alatt feedereztem egy délutánt a Dunán. Egy hosszú kanyar külső íve, az aktuális vízállás mellett két méter körüli víz, sóderos aljzat, elszórt kövekkel. Szereti mindenféle hal, és eszi a végszerelékeket is rendesen. Bizonytalan voltam kicsit a felszerelés miatt, de mivel úgy látszott, hogy a nagyméretű alagútkosárból aznap inkább az 5 unciás lesz jó, ezért végül a buzerátorokat hoztam.


Ahogy mondtam, márnát és dévért szerettem volna, arra azonban tényleg nem számítottam, hogy már az első dobásra elhúzza egy pofás, másfél kilós bajuszos. Botvéget vízbe csavarós kapással, meg sem akarok állni a Duna közepéig védekezéssel nyitott a márna, percekig tartó huzakodás árán jutott el a merítőig. Ezen a helyen leggyakrabban vékony (0,10-es) fonott előkével horgászom a kövek, kagylók, akadók miatt, de ezzel együtt sem lehet erőltetni a halat. Az apró horog sokszor nem fog át annyi húst, hogy kibírja az erőszakos fárasztást. Egy dolog fontos, ha ezen a helyen márnát akasztok: A botot tartsam magasan, ne engedjem a kosarat az aljzaton húzni, mert abból csúnya elakadások következnek.


Nos, 5 perce horgásztam, s vágyaim tárgya ott feküdt már előttem. Mázlista vagyok. Most mit lehet ilyenkor csinálni? Persze, tudom, horgászni kell tovább és fogni még pár szép vasalófejűt. Nosza!


A márnák nem is hagytak cserben, fél óra múlva jelentkezett a következő. Ez is másfél és két kiló közti, egészséges, vad példány volt, úgy húzott, mint valami dízelmozdony. Rendesen. Érdekes, hogy a fárasztás közben fel sem tűnt, milyen erős felszerelés van a kezemben, kifejezetten komoly csata zajlott néhány percig közöttünk. Csak amikor vége volt és versenyt sajgott az alkarom a bicepszemmel, akkor gondoltam, hogy „Ej mi a kő…”.


Aznap délután adakozó hangulatban volt a Duna, öt márnát vezettem a szákig, további kettő volt horgon, de mindkettőt elvesztettem még a fárasztás korai szakaszában. Egyetlen paduc hozott némi változatosságot (mondjuk a csupamárna sem lett volna ellenemre), de ő nem akart fotózkodni, inkább a merítő előtt megszabadult a horogtól. Annyi baj legyen. Fura volt, hogy felettem kb. 30 méterre horgászott egy kolléga és ő kizárólag paducokat fogott. Legalább egy tucatot, míg én – szinte – csak a márnákkal voltam elfoglalva. A peca végén beszélgettünk kicsit, ami alapján egyetlen lényeges különbséget véltem felfedezni a horgászatunk között. Én úgy 8-10 méterrel beljebb horgásztam nála, ami adott esetben fontos, az eredményt lényegesen befolyásoló körülmény lehetett.


Volt aznap egy érdekes eset is. Az egyik kapást követően nem hallal, hanem egy beszakadt komplett felszereléssel húztam ki a cuccomat. Horoggal, erőgumival, kosárral és pár méternyi főzsinórral. Kocsi-ló. Ez nem olyan meglepő, előfordul az ilyesmi. Az már ritkább, hogy jobban megvizsgálva a dolgokat kiderült: A saját végszerelékemet fogtam vissza. Öröm van, valamit csökkentettünk a veszteségen. A motyó egy nap híján két hetet töltött a Dunában, mielőtt visszajött hozzám. A kosáron látszott az induló rozsdásodás, aminek én őszintén örültem. Fontosnak tartom, hogy minél kevesebb olyan dolog legyen a végszereléken, ami időtlen időkig változatlan formában marad a folyóban. Rozsdásodjon csak!


Apropó kosár: Aznap viszonylag kevés etető- és élőanyag fogyott a pecához. Hozzászoktam itt, hogy legalább az első egy-másfél órában rendesen kell termelnem be a horgászhelyre a kosarakkal az anyagot, hogy egy megfelelő szőnyeg és illat-/aromacsík kialakuljon. (Igen, aztán jön egy kirándulóhajó és kezdheted az egészet elölről, miután összeszedted a kövek közül a motyóidat…) Ez fontos része az eredményes halfogásnak. Nos, azon a délutánon ez nem így volt. Már az első dobásnál ott voltak a halak és nem is nagyon igényelték az ütemes utánpótlást.



Mit mondjak, tök jó volt ez is.

Harmadik szín – A harmadik kívánság



Egy horgászcimborának köszönhettem a harmadik pecát, egy didergős délelőttöt. Messze a város fölött, egy széles és hosszú egyenes mentén. Kérdeztem tőle, mielőtt a partra mentünk, hogy milyen lesz, sóderes vagy kövezés? (Bent figyelt a csomagtartóban a gumicsizma, amit sóderes részeken előszeretettel viselek, mert az a pár lépés, amivel beljebb jutok vele, jól tud jönni.) Aszondja: sóderes kövezés. Na köszi. Marad a bakancs.


Az eredmény sem mellékes, de szerintem különösen érdekes, hogy két pecás egymás mellet mennyire hasonlóan vagy épp mennyire különbözően horgászik. Csabi egy bottal horgászott én kettővel. Beszélgettünk erről, ő azt mondta, hogy egy bottal nem fog kevesebbet, a sokhalas időszakokban pedig sokkal egyszerűbb, könnyebb az egy botot kezelni. Ezzel teljesen egyetértek, én egyetlen dolog miatt szeretek a Dunán két bottal pecázni: Több etetőanyag vihető be egységnyi idő alatt így. Ha pedig rendesen a nyakamba esnek a halak, én is egy botra váltok. A fogott halmennyiség tekintetében aznap nem volt köztünk lényeges különbség.


Az etetőkajánk alapvetően hasonló volt, mindketten édes alappal és aromával horgásztunk. Az enyém egyszerűbb, kevesebb „alkatrészből” álló, karamell hangsúlyos etető volt, Csabié kifinomultabb, minőségibb cucc. Azt hiszem, ha volt különbség a két anyag hatékonysága közt, aznap az egyszerűen nem derülhetett ki. A zsákmány túlnyomó többségét adó apró szilvák habzsoltak mindent, a megfogni sikerült darabos halak pedig inkább csak egy-egy elcsípett példányt jelentettek, őket egyikünknek sem sikerült maga előtt megállítania.


Különböző távolságot horgásztunk. Csabi 25-30 méteren, én 8-10 méterrel beljebb. Az apró szilvák mindkettőnknél ott voltak, kint is, bent is. Volt időszak, amikor azt gondoltam, hogy vendéglátóm közelebbi távja eredményesebb, mert egymás után több darabos halba is beleakadt, így az egyik bottal én is visszább jöttem az ő sávjába. Ennek ellenére (vagy csak azért, hogy a sors igazságos legyen) jobb halat csak az eredeti etetési sávomban fogtam. Szilvát mindenhol.

Apró szilvák mindenhol

A végszerelékben is voltak különbségek. Csabi horogelőkéje vékonyabb és rövidebb volt az enyémnél, a horog pedig finomabb, könnyebb fajta. Én a szokásos 80 centis előkehosszal, 0,15-0,17-es előkezsinórokkal horgásztam, a horog pedig az egyik kedvenc, a Gamakatsu F314 volt, 14-es méretben. Mivel mindkettőnknél a négy csontiból készített, így a horog méretéhez képest nem apró csokor volt a legeredményesebb, így itt sem domborodtak ki erősebben a finomabb végszerelék esetleges előnyei.

Amit akartam, meglett

És egyébként mit fogtunk? Annyi szilvaorrú keszeget, amennyi nincs is. Kilátogatott hozzánk egy kiló körüli domi, két másfeles dévér, egy bitang jászkeszeg, néhány paduc, közte egy olyan is, aminek előre köszönünk. Mindketten akasztottunk márnát (erre letesszük a nagyesküt…), de egyik sem jött a partig. A fajok felsorolásából nem maradhat ki a karikakeszeg és a balin sem, szóval elég színes kosár jött össze a végére.

Jász a horgon


Volt hát a szabadságom alatt sokhalas, aktív peca, megfogtam a vágyott márnát és dévért is. Horgásztam ismert helyeken és volt szerencsém csodálatos, új helyet is kipróbálni, közben még egy jót dumálni is. Ki akarhat ennél többet?

Dobozvilág

$
0
0

Egy lehetséges válasz arra, miért horgászom:

Ülök az étkezőben. A házunkban. Ez az a doboz, amiben lakunk. Nemrég vettük. Sokat javítottunk rajta, csinosítottuk. Vettünk bele dolgokat. Szép doboz lett, egyre szebb. Színesre festettük. Berendeztük. Vannak rajta ablakok, amin bejön a fény, mi pedig kikukucskálhatunk rajtuk. Vettünk bele kazánt, csöveket, fűtőtesteket, amik melegen tartanak minket akkor is, ha kint éppen hideg van. Tök jó. Elférünk benne mindannyian. Kényelmesen. Kényelmesebben, mint sokan mások. Mert mindenki (majdnem mindenki) egy dobozban lakik. Ki a sajátjában, ki máséban. Egyik kisebb, másik nagyobb. Vannak hatalmas, doboztároló dobozok (ilyenben laktunk mi is nagyon-nagyon sokáig) és vannak önálló, egyedül álló dobozok is. Függőlegesek és vízszintesek határolnak mindannyiunkat a lakódobozunkban.


Kimegyek a kertbe. Errefelé kisebbek a telkek, a szomszéd házak karnyújtásnyira vannak tőlem. A kert tenyérnyi, barátságos. Van benne árnyat adó fa, egy darab napjárta pázsit, tűzrakóhely, a szomszédoktól és az utcától távol tartó zöldek. Kiléphetek ide a konyhából egyenesen, amit nagyon szeretek, napjában többször is rácsodálkozom, milyen jó nekem. Bár szabad ég van felettem, a kerítés, a házak körülöttem, a zöld, ami távol tart tőlem másokat, mégis körbezár. Süt benne a nap, esik az eső, fúj a szél, madarak járják, de ez is csak egy doboz. A mi kertdobozunk.

Ha reggel munkába indulok, kilépek a kertkapun, aztán balra fordulok az utcán. Sétálok kicsit a megállóig. Megvárom a következő nagy, kék, kerekeken guruló szállítódobozt. Sokadmagammal buszra szállok. Álmos, fáradt vagy épp kipihent, kíváncsi arcokat látok. Egymást nézzük vagy bámulunk kifelé, a szállítódoboz hatalmas ablakain. A buszról leszállva újabb rövid séta következik egy csupabeton téren keresztül, majd lemegyek a metróba. Tudjátok. Csövek a föld alatt, amikben hosszú dobozok futnak síneken, bennük ezer meg ezer hozzám hasonló figurával.

A metróban beszűkül a tér. Lecsökken a távolság az emberek között, ők pedig védekeznek az ilyesféle erőszak ellen. Bezárkóznak a saját kis dobozaikba. Zenét hallgatnak idegesítően cincogó fejhallgatókon keresztül, telefonjaik derengő képernyője tartja fogva tekintetüket és gondolataikat, újságot vagy könyvet olvasnak, tanulnak, vagy egyszerűen csak megpróbálnak nem tudomást venni a környezetükről. Ablaktalan dobozokként utazunk egymás mellett.

A metródobozból kiszabadulva utam végcélja a város közepén egy irodaház. Egy hatalmas doboz, amiben kisebb dobozok: irodák fogadják be a szállítódobozokból kiömlő pálcikaembereket. Ezekben töltjük el napunk nagy részét. Előttünk számítógépek monitorai, mellettünk telefonok. Szerződési ajánlatokat készítünk, emberekkel beszélünk, meggyőzni, olykor segíteni próbálunk. Bírjuk egymást doboztársainkkal, a meló sem monoton, elfogadhatóan telik az idő. Napközben kiszaladunk a környező utcák valamelyikének egy-egy dobozába, ahol kajálunk valamit. Megérdemelt fél órás szünet.

Ha pihennésre vagy szórakozásra gondolunk, a leggyakrabban más dobozokba szeretnénk eljutni. Ahol enni, inni, mozit nézni, zenét hallgatni, úszni, bowlingozni, könyvet kölcsönözni, színházi előadást nézni és millió más dolgot lehet csinálni. Például megpróbálhatsz kiszabadulni…

Most képzelj magad elé egy nagy folyót. Többszáz méter széles, hatalmas víztömeg suhog előtted. Valami olyan erő, amit nehéz igazán átérezni, befogadni. Nem messze tőled az ártéri erdő fái hosszan nyújtják árnyékukat a vízre. Hatalmas kövek vannak körülötted, a partot védik a folyó erejétől. Amíg bírják, amíg el nem fogynak az állandó küzdelemben. A fejed felett sirályok köröznek. A délutáni Nap élesen megrajzolja fehér szárnyukat, szürke hasukat. A távolban kárókatonák zárt oszlopai repülnek. A folyó hátán uszályok viszik nehéz terhüket, egész a peremükig merülve, mögöttük a tolóhajók koromszín füstöt okádnak. A rohanó víz alatt halak milliárdjai életükkel és halálukkal töltik ki állandó hétköznapjaikat. Botjaid előtted feltámasztva, végük feszesen hajlik a folyó felé. Bár a felszín sokat elárul a mélység formáiról, de nem látsz bele igazán. Találgatsz. Próbálkozol. Ha sikerül elcsípned néhány szebb példányt, örülsz és csodálkozol. Ha nem? Csak ülsz és nézed a folyót. Megpróbálod elképzelni, megérezni azt a megtett ezer kilométert, amig ideért és azt a másik ezret, ami még előtte áll. Egyre apróbb és apróbb ponttá zsugorodsz a part végtelen szalagján, már nem is látszol, csak te tudod, hogy ott vagy.


A kis kék szállítódoboz, tőled nem messze, a hátad mögött parkol. Azzal jöttél és majd az is visz haza téged Dobozvilágba. De egy kicsit maradsz még…

Dobozvilág

$
0
0

Egy lehetséges válasz arra, miért horgászom:

Ülök az étkezőben. A házunkban. Ez az a doboz, amiben lakunk. Nemrég vettük. Sokat javítottunk rajta, csinosítottuk. Vettünk bele dolgokat. Szép doboz lett, egyre szebb. Színesre festettük. Berendeztük. Vannak rajta ablakok, amin bejön a fény, mi pedig kikukucskálhatunk rajtuk. Vettünk bele kazánt, csöveket, fűtőtesteket, amik melegen tartanak minket akkor is, ha kint éppen hideg van. Tök jó. Elférünk benne mindannyian. Kényelmesen. Kényelmesebben, mint sokan mások. Mert mindenki (majdnem mindenki) egy dobozban lakik. Ki a sajátjában, ki máséban. Egyik kisebb, másik nagyobb. Vannak hatalmas, doboztároló dobozok (ilyenben laktunk mi is nagyon-nagyon sokáig) és vannak önálló, egyedül álló dobozok is. Függőlegesek és vízszintesek határolnak mindannyiunkat a lakódobozunkban.

Kimegyek a kertbe. Errefelé kisebbek a telkek, a szomszéd házak karnyújtásnyira vannak tőlem. A kert tenyérnyi, barátságos. Van benne árnyat adó fa, egy darab napjárta pázsit, tűzrakóhely, a szomszédoktól és az utcától távol tartó zöldek. Kiléphetek ide a konyhából egyenesen, amit nagyon szeretek, napjában többször is rácsodálkozom, milyen jó nekem. Bár szabad ég van felettem, a kerítés, a házak körülöttem, a zöld, ami távol tart tőlem másokat, mégis körbezár. Süt benne a nap, esik az eső, fúj a szél, madarak járják, de ez is csak egy doboz. A mi kertdobozunk.

Ha reggel munkába indulok, kilépek a kertkapun, aztán balra fordulok az utcán. Sétálok kicsit a megállóig. Megvárom a következő nagy, kék, kerekeken guruló szállítódobozt. Sokadmagammal buszra szállok. Álmos, fáradt vagy épp kipihent, kíváncsi arcokat látok. Egymást nézzük vagy bámulunk kifelé, a szállítódoboz hatalmas ablakain. A buszról leszállva újabb rövid séta következik egy csupabeton téren keresztül, majd lemegyek a metróba. Tudjátok. Csövek a föld alatt, amikben hosszú dobozok futnak síneken, bennük ezer meg ezer hozzám hasonló figurával.

A metróban beszűkül a tér. Lecsökken a távolság az emberek között, ők pedig védekeznek az ilyesféle erőszak ellen. Bezárkóznak a saját kis dobozaikba. Zenét hallgatnak idegesítően cincogó fejhallgatókon keresztül, telefonjaik derengő képernyője tartja fogva tekintetüket és gondolataikat, újságot vagy könyvet olvasnak, tanulnak, vagy egyszerűen csak megpróbálnak nem tudomást venni a környezetükről. Ablaktalan dobozokként utazunk egymás mellett.

A metródobozból kiszabadulva utam végcélja a város közepén egy irodaház. Egy hatalmas doboz, amiben kisebb dobozok: irodák fogadják be a szállítódobozokból kiömlő pálcikaembereket. Ezekben töltjük el napunk nagy részét. Előttünk számítógépek monitorai, mellettünk telefonok. Szerződési ajánlatokat készítünk, emberekkel beszélünk, meggyőzni, olykor segíteni próbálunk. Bírjuk egymást doboztársainkkal, a meló sem monoton, elfogadhatóan telik az idő. Napközben kiszaladunk a környező utcák valamelyikének egy-egy dobozába, ahol kajálunk valamit. Megérdemelt fél órás szünet.

Ha pihennésre vagy szórakozásra gondolunk, a leggyakrabban más dobozokba szeretnénk eljutni. Ahol enni, inni, mozit nézni, zenét hallgatni, úszni, bowlingozni, könyvet kölcsönözni, színházi előadást nézni és millió más dolgot lehet csinálni. Például megpróbálhatsz kiszabadulni…

Most képzelj magad elé egy nagy folyót. Többszáz méter széles, hatalmas víztömeg suhog előtted. Valami olyan erő, amit nehéz igazán átérezni, befogadni. Nem messze tőled az ártéri erdő fái hosszan nyújtják árnyékukat a vízre. Hatalmas kövek vannak körülötted, a partot védik a folyó erejétől. Amíg bírják, amíg el nem fogynak az állandó küzdelemben. A fejed felett sirályok köröznek. A délutáni Nap élesen megrajzolja fehér szárnyukat, szürke hasukat. A távolban kárókatonák zárt oszlopai repülnek. A folyó hátán uszályok viszik nehéz terhüket, egész a peremükig merülve, mögöttük a tolóhajók koromszín füstöt okádnak. A rohanó víz alatt halak milliárdjai életükkel és halálukkal töltik ki állandó hétköznapjaikat. Botjaid előtted feltámasztva, végük feszesen hajlik a folyó felé. Bár a felszín sokat elárul a mélység formáiról, de nem látsz bele igazán. Találgatsz. Próbálkozol. Ha sikerül elcsípned néhány szebb példányt, örülsz és csodálkozol. Ha nem? Csak ülsz és nézed a folyót. Megpróbálod elképzelni, megérezni azt a megtett ezer kilométert, amig ideért és azt a másik ezret, ami még előtte áll. Egyre apróbb és apróbb ponttá zsugorodsz a part végtelen szalagján, már nem is látszol, csak te tudod, hogy ott vagy.

A kis kék szállítódoboz, tőled nem messze, a hátad mögött parkol. Azzal jöttél és majd az is visz haza téged Dobozvilágba. De egy kicsit maradsz még…


Októberi képek

$
0
0

Az idei ősz, de mondhatnám azt is: Az idei év nem tartozik a legsikeresebbek közé nálam a Dunán. Kevesebb márnát és kevesebb darabos halat sikerült fognom, mint az elmúlt években. Tudom, mások is így vannak ezzel (nem mindenki, de a többségtől ugyanezt hallom). Az utolsó négy peca képeiből válogattam néhányat.

Gyönyörű felhők, napos délután, halak nélkül

Az első októberi dunai feederezés rögtön elég furcsán alakult. A kellemesen meleg, néha már nyarat idéző kora délután a víz olyan süket volt előttem, mintha egy pohár tejfölben horgásztam volna. Kettőtől folyamatosan, öt perces ütemben termeltem be a kosarakkal az etetőanyagot és a csontit, de semmi (értsd: tényleg az ég világon semmi…) nem történt. Még a gébek is sztrájkoltak előttem. Megfoghatatlan!


Na végre...

A naplemente gyorsan közeledett, a fények egyre erősebb kontrasztot rajzoltak, a pulóver is rám kívánkozott már. Tele lett a hótaposóm a hiábavaló próbálkozásokkal, a vödörben is fogyóban volt a begyúrt kaja. Pakolni kezdtem. Aztán egyszer csak a nyakamba estek a márnák. A folyás felőli fölső botomon brutális kapással jelentkezett az első. Alighogy visszaengedtem, jött a következő. Másfél kiló körüli, egészséges, rendkívül energikusan védekező példányok voltak, kifejezetten élvezetes volt a velük való küzdelem. Négy kapásból hármat váltottam halra, mindössze 15 perc leforgása alatt. Közben sötétedni kezdett. Mennem kellett, de már tudtam a receptet a jövő heti pecához! Csak a vízállás legyen jó…



A vízállással nem volt baj, szinte centire megegyező érték volt a következő heti pecánál is, azzal a különbséggel, hogy míg az előző héten enyhén áradt ezúttal lassú apadásban volt. Nem siettem a partra, tudtam, hogy úgyis csak sötétedés körül jönnek („Jobb lesz visszamenni, mert nemsokára sötét lesz és ők akkor jönnek… többnyire” – köszi Ákos, egy életre megjegyeztem 😊). Három óra is elmúlt, mire hozzákezdtem a pecához. Meglepődtem, mert már az első dobásra egy jobb paducot fogtam. Verőfényes délután ide vagy oda, szépen jöttek a paducok és keveredett közéjük jász, karika és két márna is. Egész jó volt.


Na, gondoltam, mi lesz itt, ha jön a sötét?! Kiderült: Semmi! Naplemente előtt néhány perccel abbamaradtak a kapások, hogy aztán majd’ két órát kuksoljak végig a sötétben, egyetlen mozdítás nélkül! Szép, piros orrot rajzoltak nekem a halak, mondhatom. Most akkor mikor kell jönni? Világosban? Sötétben? A fene egye meg a rafinált fajtátokat!


A rákövetkező hétvégén megpróbáltam átvágni a gordiuszi csomót. Elmentem egy másik részre, messze a város fölé. Sóderes part, széles folyó, a horgászat távjában nem túl mély víz. Egész évben járják ezt a részt a halak, de az év nagy részében inkább csak aprók vannak: tenyeres karikák, kis szilvaorrúak (azokból most mindenfelé fogható), arasznyi paducok. Az őszi időszakban viszont kilátogatnak ide a darabosabb halak is, jó márnákat, szép dévéreket fogtam itt korábban októberben és november elején.


Viszonylag messze, kb. 40 méteres távra horgásztam. 120 grammos (megtömve az 150-160 gramm), nagyméretű kosarakkal dobálóztam, nagyjából ez a kedvenc márnázó botjaim teljesítőképességének határa. A 0,22-es monofil főzsinór jópár dobást kibír ezzel a tömeggel, de az ötpercenként való hajigálást már nem szíveli annyira. Fonott zsinórból szoktam dobóelőkét kötni, így nem kell attól tartani, hogy elfárad a monofil a folyamatos nyúzástól. Másfél-két bothossznyit szoktak ajánlani dobóelőkének, de én szeretek egy kicsit hosszabbat kötni, inkább 10-12 méternyit. A merítés előtti néhány métert így már kifejezetten erős zsinórral abszolválhatom. A rugalmatlan zsinórt a márnázó bot remek akciója és a horogelőke elé kötött rövid erőgumi jól kompenzálja.

Ez volt...

...meg ez

Ami a pecát illeti: idén ősszel nem jöttek a márnák, a darabos dévérek: Október közepén ugyanazokat a tenyérnyi halakat fogtam, mint nyáron. Egy kiló körüli leánykoncér, amit már sötétben sikerült akasztanom, ő volt a legnagyobb súlyú zsákmányom aznap. Volt már jobb is…


Tegnap visszatértem a több sikert adó, városbéli Duna-szakaszhoz. És visszatértem a tavalyi gyakorlathoz, a szombat délelőtti horgászathoz. Ez a hétvége azon része, amit a legkönnyebben kibír nélkülem a családom. Jobbára alszanak… Most mondjuk épp nem így volt, de maradt a szombat.


Azért is vártam nagyon ezt a pecát, mert „új” botokat próbáltam ki a Dunán. Az újat azért tettem idézőjelbe, hisz ezek a pálcák már egy ideje megvannak. Telepített tavakon methodozni használtam őket, tavaly cseréltem le a régi Shimanoimat velük. A Manta Evo-X H feederek azt már bizonyították számos tíz környéki ponttyal, hogy a fárasztáshoz elegendő erő van bennük. De a Dunán ez még nem elég. A methodos horgászatok során 45 grammos kosarakat dobáltam velük, többre nem volt szükség. Itt viszont bírniuk kell minimum a 100-120 grammos kosarakat. Arra is kíváncsi voltam, hogy a sodrásba befeszülő zsinórokkal milyen ívet mutat a bot.

Nos, azt kell mondjam, hogy az Evo-X egyszerűen tökéletes a feladatra! Olyan ez a bot, mintha az én kezemhez készítették volna. A legtöbben a hosszabb, 3,90-es vagy 4,20-as feedereket használják a folyón, én azonban sokkal jobban szeretem a 3,60-as pálcákat. Könnyebbek, kezesebbek, a legtöbbször jobb az akciójuk. Ezek a Manták is jobban tetszenek 3,60-ban, mint 3,90-ben. A nagy kosarak dobálását bírják (120 grammosig biztos), a fárasztás során pedig remek az akciójuk. Welcome to the river team!



Apropó fárasztás: Nem telt különösebben izgalmasan a délelőtt. Arról azonban gondoskodtak a halak, hogy a lelkesedésemet ne veszítsem el teljesen. Fél óra sem telt bele és egy márna tette nálam tiszteletét. Azta! Ebből még egy jó peca is kerekedhet, gondoltam. Nem kerekedett. A következő kapás egy darabos paducot adott, pontosan két órával az első márna után. Közben volt szerencsém többekkel is szót váltani. Először egy középkorú kolléga látogatott meg (fölöttem horgásztak úgy 50 méterrel) és érdeklődött a helyi viszonyok felől. Aztán egy kutyát sétáltató fiatal pár férfitagja ült le mellém beszélgetni. Végül ismét egy horgászkollégával trécseltünk jó fél órát, aki csak kinézett ide, de végül, látva rendkívüli „eredményességemet”, ki sem pakolta a cuccát. Az Árpád-hídnál megunták a társával a viharos szelet és a haltalanságot, átjött hát ide.


A harmadik halat, egy újabb márnát már a pakolás közben akasztottam. Vehemens kapással jelentkezett, rendesen megrecsegtette a nyeletőféket. (Néhány majdnem vízbe veszett bot után /két alkalommal tényleg csak centiken múlt, hogy a meginduló hal nem vitte el az egész cuccot/ bizony visszatértem a nyeletőfékes orsókhoz a Dunán.) A fárasztás egészen élményszámba ment ezekkel a Mantákkal.


Ahogy a fentiekből is látszik, négy októberi alkalomból csupán egyetlen volt olyan, amire azt mondhatom, hogy sok halas, élvezetes peca. Az elmúlt években az október volt a legjobb, legeredményesebb időszak a Dunán, most inkább csak átlagos, vagy még az sem. Nem panaszkodom, ez tény. Remélem mások ügyesebbek vagy szerencsésebbek voltak. A jövő héten – valószínűleg – nem dunázom, hogy utána lesz-e még alkalom rá, nem tudom. Bízom benne, hogy jöhetek még az idén…

Angol cuccok 15.

$
0
0

Az már régóta nincs, hogy horgászfelszerelést kapnék bárkitől is karácsonyra. Családom tagjai belátták, hogy igazából én tudom, hogy mire van szükségem, minek örülnék és a sokféle márkából és különböző termékből épp melyik tetszik. Ez rendben is van, a „szakmai” munkát intézem magam, én sem tudnék a feleségemnek zongorát vagy kötőtűt választani. Így viszont az is biztos, hogy az alábbiak közül egyik sem lesz a fa alatt. Pedig némelyik egész jól mutatna…



Preston Innovations Carbonactive Supera botok


A Preston háza táján – mint ahogy a többi márkánál is – zajlanak az események. Pár napja a Facebookon búcsúztatták a cég egyik ikonikus alakját, Tommy Pickeringet, aki a jövőben is marad az angol feederválogatott edzője, de a következő évtől – valószínűleg – már más márka szekerét tolja „szabadidejében”. Az a Ricky Teale köszönte meg neki a közös munkát, aki maga is tett egy kis kitérőt pár éve (a Matrixhoz igazolt át, aztán vissza). Maradtak így is komoly celebek a márkánál, gondoljatok csak Des Shippre vagy Lee Kerryre. Vannak azért más újdonságok is…

Van például szénszálas horgászláda, új orsó, mágneses előketartó, táskasorozat, klasszikus csontikosár (klasszikus, mert a Kamasan legendás Black Cap kosarára hajaz). Nekem most mégis az új Supera botsorozat tetszett meg a legjobban. A Preston Carbonactive botok számomra mindig egyet jelentettek a minőségi és érzékeny pálcákkal. A Superák adatai alapján – bár a márka mind természetes vízi, mind kockatavi használatra ajánlja őket – itthon inkább a telepített tavon horgászók és az igazán finom szerelékkel nyomulók lesznek a célpiac.


Négy feedert és egy pellet wagglert tartalmaz a sorozat. A rezgőspicces botok dobósúlyát (30-40-50 gramm) és a három karbon spicc erősségét (1,0-1,5-2,0 uncia) nézve kifejezetten finom pálcáknak tűnnek. Minőségi szerelvények, visszafogott design, egyedi nyélkiképzés (a vége a dobáshoz, a közepe az alkarra való felfekvéshez kialakítva). És remek blank. A 2,75 méteres feeder a partszéli és rövidtávú pecához, a 3,8 méteres pálca a távoli dobásokhoz, a 3,0 és 3,5 méteres botok pedig az átlagos pecához ideális. Nézzetek bele a vidóba, az akciójukból is kaphattok kis ízelítőt. A pellet waggler a jellemző 3,3 méteres hosszban és az átlagnál talán egy kicsit rugalmasabb akcióval bír. Nagyon jónak tűnnek.


Ezen a botcsaládon is látni, mennyire más az angol mainstream finomszerelékes peca, mint a kontinentális Európában. Az ottani telepített tavak jellemzően kicsik, sekélyek, a bennük lévő pontyok és F1 hibridek testtömege lényegesen kisebb, mint mondjuk a hazai átlag. A vizek terhelése nagy, a halak kitanultak, nehezen horogra csalhatók. Nagyon sok a partszéli és rövid peca, ehhez rövid, finom botok használatosak. A helyi márkák inkább ebbe az irányba mennek el. Van ott is 3,90-4,20-as, nagylövő feeder, de sokkal kevésbé, mint mondjuk nálunk.

Egy rövid videó a Preston oldalán: Supera promóciós video

a gyártó weboldalán: Preston Carbonactive Supera

Maver MV-R monofil zsinórok


MV-R néven számos új terméket dobott mostanában piacra a Maver. Vannak botok, száknyelek, ruházati dolgok. No és zsinórok. Századmilliméteres méretpontosság, kiemelkedő csomótűrő képesség, UV-ellenállás, alacsony memória, magas szakítószilárdság. Ezeket ígéri a gyártó. Kétféle orsóra való (Power Reel és Carp Feeder), úszós végszerelékek (Rig Line) és horogelőkék (Hooklenght Mono) készítéséhez használható madzag van a kínálatban, igen széles mérettartományokban. Japánban gyártják (a horgászzsinór tényleg emberi kéz érintése nélkül készül, ilyen típusú termékeket a mai napig ott csinálnak) és Olaszországban tekercselik át a kiskereskedelmi kiszerelésre.

Az utóbbi években a dunai peca ébresztett rá igazán, milyen kiemelkedő fontosságú dolog a horogelőke zsinórjának minősége. Olyan környezetben horgászom, ahol a végszerelék minden eleme komoly terhelést kap, a csomótűrésnek, a mechanikai behatásokkal szembeni, egyes időszakokban a kémiai anyagokkal szembeni ellenállóságnak is fontos szerepe van. Mindezt, ha finnyázás van (mert az is előfordul bizony) viszonylag kis átmérőben kell tudnia a madzagnak. Ezen tényleg nem szabad spórolni, sokkal inkább a botban, orsóban kötök kompromisszumot, de a horogelőke zsinórjának minőségében nem! A Smart spárgák eddig is jók voltak, remélem ezek sem cáfolnak rá az elődökre.


Ha már az imént szóba került Tommy Pickering, említést érdemel, hogy lánya Emma (aki korábban maga is a Preston Innovations horgászainak csapatát erősítette) novemberben aláírt a Maverhez. Nem lenne ezután teljesen meglepő, ha édesapja is ott kötne ki…


GURU Pelletfogó




Szeretem az apró bizbaszokat, van is belőlük itthon egy (vagy két…) horgászboltra való. Na, ilyen épp nincs. Ennek egy négyágú elődje van, de ez nekem egyszerűen jobban tetszik. A probléma egyszerű: Adott egy 6-8-10 mm-es kemény pellet és egy 3-4 mm-es átmérőjű szilikonkarika a hajszál végén. A pelletre rá kell húzni a karikát. Ennyi. Nem állítom, hogy kézzel/körömmel nem lehet megoldani, biztos sokaknak sikerül. De olyanok is lesznek, akiknek kihullik a haja, mire összejön. Vagy nem. Ennek a kis fogónak a segítségével azonban egyszerűen túlesünk rajta. Ötletes.

A gyártó weboldalán: GURU Pellet Pliers

Legutóbb írtam a Guru által a Facebookon beharangozott X-Change Distance Feederekről. Egy pár másodperces kedvcsináló arról, hogyan néz ki és működik majd ez, a hamarosan megjelenő cucc:


Frenzee Accu-Cast Camo Cage feederkosár


Ha már a szóba került egy távdobó feederkosár, mutatok egy másikat is. Ez a piacon van már egy ideje. Nem használtam soha ilyet, de tetszik. Azt írják róla, hogy nyílegyenesen repül és a kitekerés során sem kóvályog. 10 és 40 gramm között, négy különböző méretben (3-4-5 és 6 soros) méretenként négy különböző tömegben kapható. A felületkezelése nem csillogó, a fenéken stabilan megáll. A különböző méretek lehetővé teszik, hogy a gyűszűnyi etetőanyagot igénylő hideg vízi pecától a nagy mennyiségű kaja bevitelét kívánó szituációkig sok mindenre alkalmas legyen. Érdekes színfoltja a széles választéknak.

A gyártó weboldalán: Frenzee Accu-Cast Camo Cage Feeder

CHUB főző felszerelések


Vannak dolgok, amiket imádok nézegetni, de soha nem fogom megvásárolni (tudom, soha ne mond, hogy soha…). Ezek pl. ilyenek. A több napot a parton töltő pontyhorgászok nyilván értő szemmel nézik ezeket az eszközöket, de a magamfajta finomszerelékes pecások csak kedvtelésből mustrálják őket. Van a felhozatalban gázfőző, edények, kannák, összehajtható szilikon kanna, szendvicssütő és kávéfőző egyaránt. Komplett, többfogásos menüket lehet velük összehozni a parton, a kávéval bezárólag.

Édesapám mindig azt mondta, hogy amit meg lehet főzni a szabadban, azt a konyhában is, csak ez utóbbi finomabb. Nem volt az a nagy bogrács-fanatikus… Én magam is hasonlóan gondolom, de az viszont biztos, hogy egy szabadban elkészített ételnek-italnak van egy sajátos „hangulata”. Egy hűvösebb augusztusi/szeptemberi hajnalon a sátor előtt főzött forró tea vagy a fenti készletben szereplő szendvicssütővel frissen elkészített toast igenis más. Szóval van a dologban valami.

A gyártó weboldalán: CHUB Cookware Range

DAIWA BG pergetőorsók


Nemrég a Ninja orsókról állítottam, hogy jobbak, mint ami az árukból következik. Úgy tűnik, a Daiwa ebben egész jó mostanában, mert a BG sorozatról ugyanezt lehet olvasni. Ez azért kicsit drágább, de még mindig kevesebb annál, amit egy elkötelezett pergetőhorgász az orsójára költeni hajlandó. Sósvízi orsó, de természetesen édesvízen is használható. Alumínium ház, Grafit Air Rotor, ABS II dob, hidegen forgácsolt alumínium hajtókar, vízálló fék, 6+1 csapágy, s a lista még folytatható. A róla olvasható tesztek dicsérik a zsinórrakás minőségét, a futását, a precíz féket, a nagy és hatékony zsinórvezető görgőt. 2500-tól 8000-ig tart a méretsor, ebbe tényleg belefér a finomabb édesvízi pergetéstől a komoly terhelést jelentő tengeri pecákig sok minden. Bár szerintem egy feederboton sem mutatnak ezek az orsók szarul…

A gyártó weboldalán: DAIWA BG Spinning Reels

Korum összehajtható matracok


A hardcore pontyhorgászok képein manapság szinte kizárólag bölcsőket lehet látni. Tök jó, mélyek, belül állandóan vizesek, a lehető legnagyobb biztonságot nyújtják még a nagytestű halaknak is. Viszont nem nagyon illeszthetők be egy finomszerelékes horgász kelléktárába. Egy telepített tavi horgászatnál még csak-csak, de természetes vízen, mondjuk egy folyón komoly nehézséget jelentene egy olyasféle monstrumot cipelni. Viszont valamilyen eszköz, ami kisebb, könnyebben szállítható, táskára vagy hátizsákra rögzíthető, nem haszontalan. Fogásaink jellemzően kisebb méretűek, mint a bojlis kollégák zsákmánya, és néhány alapvető halvédelmi szabályt betartva egy egyszerű matrac is bőven elegendő lehet nekünk. (Hogy mik ezek a szabályok? A kisebb méretű halakat kézbe fogva vagy a merítőhálóban hagyva tudjuk horogtalanítani, de egy lapos folyóparton akár a sekély vízből sem kell kiemelnünk a halat. Soha ne emeljük magasra a zsákmányt és ne álljunk fel a kézben tartott hallal. Mindig legyen nálunk horogszabadító, amivel könnyen és gyorsan el tudjuk távolítani a mélyebben lévő horgot is.) Nagytestű zsákmány esetén jó szolgálatot tesz például egy ilyesféle egyszerű matrac, melyet a használat után össze tudunk hajtani vagy fel tudunk tekerni. Nekem többféle Korum táskám/hátizsákom van. Többségükre ezek a matracok felkapcsolhatók, így nem egy önálló darabként kell őket magunkkal cipelnünk.

A gyártó weboldalán: KORUM Roll-A-Mats

A képek innen valók: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13

Tervek

$
0
0

Számomra erősen közeledik az igazi szobapeca időszaka. Persze amíg a vizek be nem fagynak, egy-egy rendes peca is jut talán, de a december-január nagyobbrészt a felszerelések rendbetételével, vagy csak a szobában való pakolászásukkal telik. És a tervek szövögetésével...

Mert vannak ám tervek a következő idényre! Az egyik ilyen például az, hogy a tavi pecáim során szeretném az etetési "fegyvertáramat" bővíteni. Éveken keresztül a feederes pecák alapozó etetését csúzlival végeztem. Az utóbbi időben, ha csinálok alapot, akkor azt leginkább kosárral teszem. Így sokkal pontosabban tudom az etetést elkészíteni. Vannak azonban olyan esetek, amikor azt látom, hogy a szemessel való alapozás a leginkább hatékony. Ez megoldható kosárral is, bár elég munkás. Ha nagyobb mennyiség kell, a legjobb megoldás a spomb. Sok anyag juttatható be vele, nagyon pontos (össze kell húzni a spombos és a feederes szereléket, ennyi). További előnye, hogy akár komoly távolságra is tudja mindezt, olyan távolságra biztos, amilyen távot a feederrel pontosan meg tudok horgászni. Nem volt hozzá eddig eszközöm, de most két régebbi feederbotom eladásából összejött annyi pénz, hogy egy spombos szettet be tudtam szerezni. Kíváncsi vagyok, mennyire lesz jó, hatékony, nagyon várom már az első dobásokat vele!


Vannak olyan esetek, amikor rosszul döntök. A korábbi években elég sokat horgásztam jerkcsalikkal, aztán egyre kevesebbszer kerültek elő a dobozokból. A pergetés úgy általában háttérbe szorult kicsit, a dunai feederezés az év nagy részében elvitte a showt. Először eladtam a nagyméretű jerkeket, aztán tavaly tavasszal az utolsó olyan casting kombómat is, amivel ezeket a csalikat dobáltam. Maradt két dobozra való kis- és közepes jerkcsalim a szekrény alján. Most ősszel aztán azon vettem észre magam, hogy egyre többet nézegetem megint őket. Sajnos a peremfutó orsóval szerelt botjaimmal nem tudom őket megfelelően mozgatni. Mostanra megérett bennem, hogy tavaszra mégiscsak be kéne ezeket a wobblereket vetni a csukák ellen. Keresek rá valami pénztárcabarát megoldást...


Update: Időközben visszakerült hozzám a tavaly eladott jerkes kombó botja. Hálás köszönet érte Golyónak, aki anno megvette tőlem, de mert az elmúlt másfél évben nem használta, ezért készséggel vissza is adta nekem. Nem egy high end pálca, de amire nekem kell, évi 4-5-6 alkalommal, arra tökéletes. Tök jó, örülök. Lövök rá egy nem túl drága orsót és tavasszal jerkelünk majd együtt csukára...


Éveken keresztül a nádi pontyozásról szólt a nyaram. Sokat horgásztam a nádban, fogtam is halat szépen. Volt saját csónakom az RSD-n, azzal kergettem a halakat. Cikkeket írtam erről a pecáról. Az évek múltával aztán elkopott kicsit ez a dolog. Annyira, hogy volt egy olyan év is, amikor egyáltalán nem jártam a nádnál. A ladikot elajándékoztam (bár Gábor barátomnál van, szóval beleülhetek majd újra, ha úgy alakul), tavaly mindössze kétszer horgásztam feltolós úszókkal. Idén kicsit jobb volt a helyzet, ráadásul a mártoni nádasokban ez az év kifejezetten eredményes volt, remekül fogtak az itteni pecások. Még nekem is kijutott néhány hal. Annyira megérintett megint a nádi peca varázslatos hangulata, hogy jövőre megint szeretnék kicsit többet horgászni így. Nem lesz ez már olyan, mint a kétezres évek elején volt, de néhány emlékezetes nap talán megadatik majd ismét.

Attól tartok, hogy az előttem álló téli esték tovább növelik majd a jövő évi tervek számát. De sebaj, mert szeretek mindent, ami peca. Ezt is. Jó tervezgetést nektek is!

2017

$
0
0

A Karácsonyig hátralévő pár napban már biztos nem pecázom. A két ünnep közt – ha az időjárás is engedi – egy kis dobálásra még sor kerülhet, bár inkább nem, mint igen… Belenézek hát az idei fényképalbumba, néhány fotó és pár mondat erejéig felidézem ezt az évet. Ha nincs jobb dolgotok, tartsatok velem:



Az album első képei még február közepén készültek, de azokon halakat még nem látni. Márciusig (egész pontosan március 4-ig) kell előre szaladnunk az időben a halas fotókig. Az volt idén a harmadik próbálkozásom. Szokatlan módon a Dunán kezdtem, toltam is egy határozott betlit, amolyan igazán kilátástalant. Aztán visszatértem jó szokásomhoz, az RSD mélyebb részeihez, a finom végszerelékekhez és a light feederekhez.


A klasszikus drótkosaras, hosszúelőkés feeder végszereléket igencsak kedvelem, főleg ilyen finom formában. A tavasz az az időszak, amikor a leggyakrabban van módom használni. Most márciusban az első jelentkezők a Dunaág frissen telepített pontyai voltak rajta, nem a keszegek. Azon a pecán rendesen rám találtak és ettek, mint a sáskák.


Aztán hamarosan előkerültek a keszegek is. Sok apró, féltenyérnyi, meg tenyérnyi ezüstös jószág. Nyáron vagy ősszel nem horgászom célzottan az aprónépre (néhány nyári, nádas előtti spiccbotos élménypecát leszámítva…), de tavasszal fejedelmi szórakozás. Csiszolgatja a megrozsdásodott reflexeket és mozdulatokat. Ha nem lennék olyan végtelenül lusta, mint amilyen vagyok, ezekből a tavaszi keszeghorgászatokból néhány isteni kaját össze lehetne hozni. De lusta vagyok…


Március közepe volt, amikor az első dunai márnát sikerült megakasztanom. Az idei március nem hozott olyan meleget, mint a korábbi pár évben, így a parthoz közeli részek sem melegedtek fel és népesültek be olyan hamar. Ami a márnákat illeti, 2017 lényegesen kevesebbet adott, mint az előzőek. Persze lehet, hogy ez a mostani „halsűrűség” a normális. Nem tudom.


Ha volt olyan faj, amiből rengeteg volt az idén, hát az a szilvaorrú. Egész évben, bárhol is horgásztam a Dunán, mindenhol marokszám jöttek. Nem túl régen, úgy hat éve horgászom megint rendszeresen a folyón. Ez idő alatt azt tapasztaltam, hogy minden évnek megvan a maga jellegzetessége, mely nyilván erős összefüggést mutat a vízjárással, az időjárással, meg nyilván még számos dologgal, amelyek hatását és fontosságát nem is ismerem. A végeredmény, amit látok, az a fajok évről-évre változó összetétele, ugyanazokon a szakaszokon. Az egyik évben már a tavasz elején darabos márnákkal kezdünk és végig ők uralják a szélvizet. Aztán a másik évben kevesebb a márna, de gyönyörű dévérek akadnak időről-időre. A harmadik évben a jászok jönnek szépen, sőt, még pontyot is akasztok párat a húzós vízen. Hát ez az év a szilváké volt. De nem panaszkodom, csipegettem azért másból is.


De hogy ne csak a Dunáról essék szó, jártam az például Ipolyon. Mindössze kétszer. Először Marci vitt magával (na jó, én vittem, de ő volt otthon…), másodjára magamtól mentem. Pergettem, apró wobblereket és még apróbb kanalakat dobáltam. Eredménytelenül. Szívet melengető kis folyó az Ipoly, de van még mit tanulnom az ottani pecáról. Nem tudom jól olvasni felszínt, nem ismerek fel számos haltartó helyet. Tudom, sokat kell csinálni, figyelni kell és meghallgatni a bennszülöttek okosságait. Mindegyikre van bennem hajlandóság.


A Verba-tanyát és az ottani method-pecát azért már kicsit jobban ismerem. Olyan, mintha hazajárnék. Sok kapás, darabos halak, szívélyes vendéglátás, barátok. Nekem ezt jelenti Nyíregyháza és a tanya. Idén csupán kétszer voltunk, ami szokatlanul kevés alkalom. Ági (a feleségem) mostanság már csak itt horgászik velem. Ez mindkettőnknek pihenés. Ő horgászik, én pedig a keze alá teszem a dolgokat. Pecázom én is persze, de csak kényelmesen. Erről szól az itt töltött idő. Kényelmesen! A legegyszerűbb és talán a leginkább eredményes módszer errefelé a method feeder. Nem kell messzire horgászni, nem kell sok kaját beszórni. Csupán egy fél kiló etetőanyaggal vagy mikropellettel, néhány csalizó minibojlival egész napokat lehet végigcsinálni. Elképesztő eredménnyel.


Ez a kép úgy ötszáz kilométerrel odébb, Ölbőn készült. Tavaly voltam ott először, Szilárd emlékversenyén, idén is ebben az „ügyben” jártam. Eddig mindkét alkalommal úgy alakult, hogy csak a verseny napján tudtam horgászni. A tavalyi peca elég szerényen alakult, épp csak két becsülethalra futotta, miközben az elsők rendesen kitömték a szákokat. Idén már jobban ment, a feederes mezőny második legtöbb halával mérlegeltem. Mondanom sem kell, hogy ez csak egy szektor kettesre volt elég, hisz a legtöbbet szektortársam fogta, épp mellettem. Ezzel együtt remekül szórakoztam, igazán élvezetes peca volt. Fogtam halat methoddal, hosszú előkével, fogam messze és a lábam előtt, fogtam bojlival, kenyérrel, csontival és kukoricával is. Előző este sokat dumáltunk, tátrateáztunk, unimukkoztunk… vagy mi…


Megint vissza a keleti országrészbe: a Tisza-tó csukáit csak kicsit sikerült felhergelni, csupán néhány kisebb krokodilra futotta. Marcival és Gáborral is megjártuk a szalóki részt. Ilyenkor mindig egy bőröndre való műcsalival indulok útnak. Van nálam minden: kanalak, felszíni wobblerek, mélyenjárók, jerkek, vertikális csalik, gumik, spinnerbaitek sőt, még néhány nagyobb körforgó is kerül a dobozokba (becstelen szarjankó vagyok, tudom…). És mi a vége általában? Könnyű, Orclara hajazó tompa fényű kanál, a „De nehéz az iskolatáska” ütemére. Próbálok persze sokféle dolgot, de valahogy ennél kötök ki. Ez van benne a kezemben, mióta az első próbálkozásaimat tettem a Duna-Tisza csatornán néhány évezreddel ezelőtt.


A nyár nem elsősorban a pecáról szólt. Házat vettünk, felújítottuk, csinosítottuk, ahogy a pénzünkből és a fantáziánkból tellett. Ez azt is jelentette, hogy két hónapot a ráckevei telken lakunk, a cuccaink pedig összepakolva a sufniban és a ház azon részeiben laktak, ahol épp nem folytak munkák. A horgászmotyóim is ilyen csomagokban voltak nagyrészt. A telekről néhanap azért elkerekeztem egy-egy közeli helyre. Vittem magammal egy light pergetőbotot, két doboz apró wobblert. Nem voltam nagyon eredményes, de egy órányi suhogtatás még halak nélkül is adott annyit a lelkemnek, amivel a visszautat már valami zavart mosollyal a szám szélén tudtam végigtekerni.



Igaz, történt azért más is közben. Jócskán benne jártunk már az augusztusban (no meg a felújításban), amikor volt alkalmam párszor kiülni a mártoni nádasokhoz. Évtizedes emlékeket hozott felszínre az a néhány óra, amit volt szerencsém a csónakdeszkán kuporogva eltölteni. Az idei nyár kifejezetten jó fogásokat hozott mindenkinek, így nekem is jutott pár kisebb ponty. Mondhatjátok, nem komoly zsákmány, de nekem hetekig kitartott az általuk adott élmény. A nádas, a halk beszélgetések a csónakban, az úszó tánca és a nyers fárasztás, mind-mind értékes órákat mentettek meg az életemből. Ahogy egyes dolgok elvesznek az életedből (akár érthetitek szó szerint is), úgy mások bizony hozzá tudnak adni. Hiszek benne.


Megmutatom, ez volt idén a legnagyobb dévérem. A fotó talán nem adja vissza valós méreteit (három kiló körüli a jószág), de legalább a szín láttat valamit a csodából. A nagy, dunai dévérek a gyengéim. Nem tudok kifejezetten dévéres helyeket vagy módszert/csalit, erős felszereléssel a fárasztásuk sem különleges. A felbukkanásuk pillanata az, amitől meg tud reszketni a térdem. Amikor egy ilyesféle sütőlapát először felfekszik a víztetőn, az egészen borzongató. Ilyenkor csak annyit tud mondani az egyszeri pecás, hogy „azt a k…va”, meg hasonló szépeket. Érdekes, hogy az ember elragadtatásában is képes káromkodni. Inkább fura.


A reggelek mostanában különös jelentőséggel bírnak a számomra. Az év nagy részében a szombat hajnalok az enyémek, akkor tudok a legkönnyebben elszabadulni horgászni. Különösen az őszi időszak működik így. Igaz, az idén több alkalommal estébe nyúlóan tudtam kint maradni, nem is mindig eredménytelenül. Mégis, valahogy a reggelt érzem a sajátomnak. Amikor megállok a gát tetején, szemem beissza a párás vízfelszín látványát, a folyó szaga betölti nem csak az orromat, de minden pórusomat. Az az igazi.





Pontyok, márnák, dévérek, csukák. Meg a többiek. Jövőre folytatjuk!

Kívánom nektek, hogy a fenyő és a sütik illata gyerekzsivajjal keveredjen idén Karácsonykor! Jusson az asztalra és jusson a szívekbe is! Áldott Ünnepeket Mindenkinek!

Délelőtt

$
0
0

Nehéz a zsák, húzza a vállam. Félig le is csúszott már. …csába! Megállok. Ahhoz, hogy megigazítsam, le kell tennem a vödröt, a szákfejet és a botzsákot. Szusszanok. Közel a víz, érzem a szagát. Szeretem. Az enyhe szélben apró hullámok verik a kavicsos partot. Mintha homokot ráznának meg néha egy fémtálban. Zizeg. A vállpántot visszahúzom a helyére. Motyók fel, tovább zörgök a Duna felé.

A parton lehányom magamról a cuccokat. A túloldalt vonat kattog a síneken. Jobbról a domb fölött kibukkan a Nap. Fürge sugarak futnak szét mindenfelé, beszínezik a homokot, a kavicsokat. A nadrágomra is jut belőlük. Nosza. Bíztatni kell magam, hogy nekikezdjek. Ácsorgok még kicsit. Jó most így nekem, teljesen kerek a világ. Duna, vízszag, zizegő hullámok, messze kattogó vonat, felkelő Nap. Ennyi elég. Na jó, horgászni sem lenne rossz. Csináljuk!

Megszokott mozdulatok pakolnak szét. Először a szék. Aztán a botállvány. Nagy terpeszre állítom, a végét egy ernyőtartóval rögzítem. Tudom, ezt most nehéz elképzelni, de higgyétek el, így van… A botok következnek. Összerakom, aztán felteszem őket az állványra. A végszerelékek majdnem készen vannak rajtuk. Csak két dolgot kell felakasztanom rájuk és már pecakészek is. Etetőkosár. Horogelőke. Mehet!

Ez a csuszkás hely. Csuszka? A verébalakúak rendjébe tartozó, kistermetű madárfaj. Rövid farok, hosszú csőr. Testének felső részét szürkéskék tollazat borítja. A csőrétől a szeme körül elhaladva fekete csík húzódik a szárnyáig. Számos alfaja létezik, melyek közül a nyugatabbra eső területeken élők testének alsó része narancsos színezetű, fehér torokkal. Énekesmadár, jellegzetes, erős és többször ismételt dvip hanggal. Idézet vége.

Szóval csuszka. Tavaly ősszel többször is horgásztam itt. Minden alkalommal együtt. A csuszkával. Én ültem a székben, mellettem a vödör, benne az etetőanyag. Fél óra elteltével megjelent. Semmi óvatoskodás, semmi előjáték. Egyenesen a vödör szélére repült. Egyik szemével engem figyelt. A másikkal az etetőanyagot. (Esküszöm, így láttam.) Aztán a megfelelőnek vélt pillanatban fejjel előre lebukott a kajába, mint Dagobert bácsi a dollárok közé. A csőrébe kapott két-három szemet és elrepült vele a parti fák közé. Pár perc, aztán visszatért. Ezt játszottuk órákon át. Közben én horgásztam. Ha volt a vödörben csonti, azt mindig kicsipegette az első körökben. Utána kendert és búzát vitt. Semmi mást. Ha vödör felé nyúltam, ha felé fordítottam a fényképezőgépet, visszavonult a fák közé pár percre. Kicsit kifújta magát, megnyugodott. Aztán visszajött.

Igen széles előttem a Duna. Sokszáz méter. Ahogy ülök ebben az alacsony székben, igazán nagynak látom a folyót. Csöndesen surrogó iszonyatos víztömeg. Ellenállhatatlan. Hatalmas. Ha folyásnak felfelé nézek, lapos, sóderes part nyúlik el, ameddig a szem ellát. Lefelé kövezés védi a közeli öböl bejáratát. A víz előttem lassan mélyül, egészen úgy húsz méterig, ahol egy határozott töréssel majd’ nyolcvan centit esik. Onnan megint csak lankásabb a fenék, de az általam meghorgászott harmincméteres távon már bőven három feletti a víz. Akadók, nagyobb kövek nincsenek előttem, Simára csiszolt asztalon keresem a halakat.

Nem kell őket nagyon keresni. Mert itt vannak. Egész évben. Tavasztól őszig kisebb fehérhalak járják. Apró szilvát, paducot és karikát szinte mindig tart. Kicsiket, sokat. Aztán ősszel, amikor a víz hőfoka egy jól meghatározható, szűk sávba esik vissza, megjelennek a darabos, szép halak. Márnát, dévért, jászt, paducot és koncért lehet ilyenkor fogni. Jókat. Néha egész sokat. Miattuk jöttem. A darabos halak miatt. Benne járunk már az őszben, s a vízállás is megfelelő ahhoz, hogy kényelmesen behorgászhassak a törés mögé.

Egy óra is beletelik, mire az első kapást látom. Az egyik bot égre néző spicce finomat bólint. Egyetlen rántás. Szünet. Előredőlök a székben, kezem a pálca nyelén pihen. Várok. Nemcsak a spiccet, de a vízre lefutó zsinórt is figyelem. Néha az beszédesebb, mint a bot vége. Először a zsinóron látom, hogy történik valami. Leng egyet, aztán a spicc is mozdul. Határozott húzásba görbül a bot. Be se kéne vágnom, elég lenne csak felvenni a kontaktust a hallal. De az adrenalin nem hagyja annyiban. Bevágok hát.

A folyóvízi halak legtöbbje mindent beleadva védekezik. Fut, ahogy ereje bírja. Talán a dévér az egyetlen, mely kevéssé küzd, sokszor a munka nagy részét a sodrásra bízza. Beletehénkedik. Lapjával fekszik a víznek és hagyja magát húzatni. A többiek ádázul verekednek, gyakran méretüket meghazudtoló módon. Ez a márna sem veszi félvállról a dolgot. A megakasztás pillanatában erős tempóban elindul befelé. A merítés elől háromszor megfut, nehéz őt jobb belátásra bírni. Derék. A bot remekül dolgozik, kirugózza a hal szilajságát.

Nem könnyű jó folyóvízi feederbotot találni. Legyen erős, bírja a nehéz kosarakat, a párperces dobások okozta strapát. Legyen rugalmas, hogy ne szakítsa szét a zsákmány száját, ne verje le a horogról a halat a fölötte kalimpáló nagy tömeg sem. És hagyjon meg valamit a fárasztás élményéből. Szerencsés vagyok, én találtam ilyet. Angol. Barbel, mondja a felirat. Meglepően vékony bottest, bár nem könnyű pálca. Minél jobban terheled, annál nagyobb ívben hajlik. A végszerelékbe épített erőgumival együtt alkalmas a nagy kosár és vékony horogelőke használatára, közben szinte élményszámba meg vele egy közepes méretű hal fárasztása is. Angol tudósok, mi?

Szeretek lapos, sóderos parton horgászni. Gumicsizmát húzok, amivel pár métert besétálhatok a folyóba. A fárasztás végén, ha nyugodt a hal, akár merítő nélkül is megoldható a kivétele. Nyugodtabb időszakban néha a bokáig érő vízben a parttal párhuzamosan elbandukolok kicsit a botoktól. (A nyelető bekapcsolva persze, de kérem, ne szóljatok a halőröknek erről. Nem a legszabályosabb ez, tudom…) Nézelődöm. A vizet vagy az ártéri erdőt figyelem. Lesem a madarakat, a halak nyomait, az áramlás vonalait a felszínen. A nagy és erős fákat, amelyek úgy állnak ott, mintha mindent képesek lennének legyőzni. És a torzókat, amik az utolsó hajtásokig küzdenek az életért.

Pár perc múlva visszatalálok. Újradobom a szerelékeket, friss etetőanyaggal és csalival. Leülök a székbe. Nézem a spicceket. És az eget. Üres a fejem. Nem gondolok semmire.* Ez jó. Ilyenkor regenerálódom. Testileg és lelkileg egyaránt. A vegetatív funkcióim működnek. Sőt. Mindent csinálok, ami a peca közben kell: csalizok, dobok, bevágok, fárasztok, ilyesmi. Hibátlanul. De semmi nincs a fejemben. Tényleg.

Valaki néz. Nem hallottam semmit, a látóterem perifériájában sincs mozgás. Csak a tarkómon érzem. Hátrafordulok a székben. Vékony, magas, idős-kortalan figura áll a töltés aljánál, jó tízméternyire tőlem. Meghatározhatatlan színű esőkabát, kopott farmer, sokat látott surranó. Jobb oldalt a nadrág szára egy ruhacsipesszel kívül összehúzva. Bringázott idáig. Karikatúraszerűen hosszú, borostás arc. És egy makulátlan, sötétszürke szövetből készült golfsapka! Az egész figura tetőtől-talpig viseltes, de a sapka, mintha most jött volna egyenesen a kalapostól. Fura.

„Jó napot” – köszönök rá. Bólint és félszegen elindul felém. Tőlem jobbra egy nagyobb uszadékfa fekszik, a napok óta alacsony vízállás miatt már száraz, a hajók hullámai sem bántják. Felhúzza kicsit a kabát alját, majd egy nehéz sóhajjal leül rá. „Adjon Isten” mondja. A hangja olyan, mintha egy kút mélyéről beszélne hozzám.

Hallgatunk. Becsülettel megrángatja a spiccet a következő jelentkező. A fárasztás közben néha lopva hátrapillantok, emberünk mit csinál mögöttem, de mindannyiszor merev, egyenes tartással ül és üres tekintettel mered a semmibe. Egy gyönyörű, majd’ kétkilós leánykoncért segítek partra. Egyik kezemben a botot, a másikban a halat tartva lépek a székhez. A botot letámasztom, aztán egy mozdulattal kifordítom a szájszélbe akadt horgot. „Nézze” – fordítom felé a koncért.

Először rám néz, aztán a halra. Elmosolyodik. Szeme körül ezer apró ránc fut szét, hirtelen vagy tíz évet öregszik az arca. De közben megtelik élettel. „Nagyon szép leányhal” – mondja. Kis szünetet tart, majd hozzáteszi: „Régen én is fogtam belőlük. De egy ideje nem horgászom.” „Az nem jó” – dünnyögöm, inkább csak magamnak. „Nem” – bólint rá. Aztán belekezd. Lassan, egyenletesen beszél, szépen formálja a szavakat. Miközben horgászom, s fogok néhány halat, mély hangú mondatokkal kinyílik előttem egy élet.

Nógrádból jöttek a feleségével és a fiukkal Budapestre, már vagy huszonöt éve. Ő először egy nagyvállalatnál, aztán egy kis cégnél könyvelőként dolgozott. A felesége óvónőként ment nyugdíjba néhány évvel ezelőtt. Nem voltak gazdagok, de szükséget sem szenvedtek semmiben. A fiú orvos lett, belgyógyász. Kórház és magánrendelés, sok munka, feleség, két kicsi gyerek. Minden szép, mit egy képeskönyvben. Aztán három éve felborult minden. A felesége beteg lett, s mire igazán megijedtek volna, alig egy hónappal az első bajok megjelenése után meghalt. A fia a temetés után két héttel jelentette be, hogy állást kapott Angliában. Kiköltöznek mindannyian, megy az asszonnyal és a két kisunokával együtt.

Amikor a fia elmondta neki, hogy elmennek, sokáig győzködte, hogy menjen ő is velük. „De hát hova mennék én innen? Ki lennék és mit csinálnék én ott Angliában?” Olyan keserűség sűrűsödik a hangjában, amikor erről beszél, hogy egy percre le kell tennem a dolgokat a kezemből. Csonikat tűztem a horogra éppen. Sokáig hallgatunk e két mondat után. Ott ül azon a nagy uszadékfán, egyenes háttal, a bakancsával aprókat rugdal. Kavicsok gurulnak szét, zizegnek, mint a hullámok alatt.

A felesége első rosszulléte után három hónappal nem maradt a családjából semmi. A fiával és az unokákkal Skype-on beszéltek eleinte hetente, ami mostanra inkább havonta. Az unokák csak beleköszönnek a kamerába. A fia néha hazajön, de legtöbbször egyedül. Dolgokat intézni, barátokkal találkozni. Hozzá is ellátogat mindig, de amikor elmegy, az rosszabb, mintha nem is jött volna. Kimegy hozzájuk évente kétszer. Az unokák nőnek, mint a gomba, de olyankor mindig rá kell jönnie, hogy már nem része az életüknek. Hazajönni pedig fáj.

„Sokat jártam horgászni a Dunára. De mostanában nincs hozzá kedvem. Idén már engedélyt sem váltottam. Néha kijövök ide biciklivel. Elüldögélek.” Nagyot fúj a mondat végén. Nem mondja, de értem, hogy itt a vége. Mielőtt mondhatnék valamit, feláll. Tessék-lássék leporolja a hátsóját. „Fogjon még néhány ilyen szép halat! Isten vele!” – búcsúzik, s a hosszú ülés után kicsit nehézkes járással megindul a gát felé. Kezében viszi a makulátlan golfsapkáját. A vállán meg a többit. „Vigyázzon magára!” szólok utána, bár elég idétlenül hangzik, ahogy kimondom.

Vendégem nagy csöndet hagyott maga után, csak lassan telik meg hangokkal újra a délelőtt. Kavicsok zizegése a hullámok alatt. A vonat kattogása szemben. Úgy teszek, ahogy mondta. Fogok néhány szép halat még. Márna és jász jön. A jász különösen darabos. Még egy fél órát dobok rá, amit a Duna két nyolcvandekás paduccal hálál meg. De a fejem már nem üres. Mindenféle gondolatok villannak be. Az én életemről, meg arról a darabokra törtről. Nem akarok most ezen pörögni. Pakolok inkább. Néha a fák felé kémlelek, hátha meglátom vagy meghallom a csuszkát. De ma nem jött el. Talán legközelebb.


*Mark Gungor óta tudjuk, hogy ez (a semmi – a nothing-box) milyen fontos. Aki még nem látta, nézze meg. Nagyon szórakoztató:




Angol cuccok 16.

$
0
0

A szezon kezdete jelenti a cégeknek talán a legnagyobb kasza időszakát. Ám tavaszig elő kell készíteni a terepet, be kell mutatni a pecásoknak az adott év üzeneteit, az új termékeket. Úgyhogy a január már egyáltalán nem uborkaszezon, a lapokat, a cégek website-jait vagy Facebook oldalait megtöltik az újdonságok vagy azok a meglévő termékek, melyekkel idén csatába indulnak…

 BROWNING Sphere Braid Special feederbot



A Browning Sphere botok valóban a legmagasabb színvonalat képviselik, amit a tömegtermelés ma előállítani képes a feederhorgászok számára. Vékony, könnyű és szívós blank, légiesen könnyű „skeletal” (csontvázszerű) gyűrűk, ablakos orsótartó a bot rezgéseinek még finomabb érzékelésére, egyedi festésű spiccek a jó láthatóságért. Nem mondanám, de tényleg remek! Ez természetesen az árcédulán is meglátszik… Idénre készítettek ebből egy kifejezetten a fonott főzsinóros horgászathoz ideális pálcát. A leírások szerint a Braid Special a blank akciójában tér el a meglévő változattól. Az alsó rész gerince megmaradt, hogy a szükséges dobástáv tartható legyen, de a középső és a felső rész lágyabb/rugalmasabb a korábbinál. Így ezzel a bottal a kis-közepes méretű kosarak jól dobhatók, a bot rugalmassága pedig hozzásegít ahhoz, hogy még a puhább szájú halak se sérüljenek/maradjanak le a nyúlásmentes főzsinórról. 12 láb (cca. 3,6 m), négy karbon spicc (0,5 és 1,5 uncia között, csereszabatosak a meglévő botokéval). Aki akar magának egy ilyet, annak nagyon mélyen zsebbe kell nyúlnia, de ha már megszerezte, hosszú időre társa lesz. Nagyon jó cuccnak tűnik.

Preston Innovations hármas bottartó


Eleinte úgy gondoltam, hogy a Preston Innovations idei egyik legnagyobb dobásával, a full karbon horgászládával fogok itt villogni, de aztán letettem róla. Inkább valami olyat mutatnék, amivel gyakrabban találkozhatunk majd a hazai vízpartokon is. De aki a ládára kíváncsi, kattintson IDE.


Szóval a hármas bottartó. A ládáról való horgászat egyik legnagyobb előnye, hogy minden kézközelben van, ha jól előkészültünk, akkor tényleg minden figyelmünket a pecára fókuszálhatjuk. A tartalék botok (topszetek) tárolására jellemzően topszettartókat használunk. Az egyik a láda lábára rögzítve, vagy ahhoz közel, a másik pedig kicsit messzebb, egy leszúrón vagy tripodon ácsorog. Ezek kiváltására nyújt lehetőséget (legalábbis három bot erejéig) ez a tartó. A láda megfelelő lábára rögzítve így négy botunk lehet kézközelben, egyel horgászunk, három pedig a tartóban. Nekünk amatőröknek ez a legtöbb esetben elég. Bízom benne, hogy elég masszív a szerkezet ahhoz, hogy akár 3 db 3,9-4,2 méteres „messzenéző” pálcát is megtartson stabilan. Ha így van, akkor ez is egy jó cucc lesz.


NISA Steadi Tip feeder bottartó fej


Na, ezt nem tolják sehol az arcomba, erre csak úgy rátaláltam. A most következő cuccot még nézegetnem kell egy darabig. Imádom az ötletes dolgokat és ez az. Hogy hasznos-e? Nem tudom, ki kéne próbálni. De nézzük, hogyan működik! A fejet egy leszúróba csavarjuk, majd azt a part szélén rögzítjük, ahogy azt bármelyik első bottartó fejjel tennénk. A fej vízszintes és ferde szára közé egy gumit feszítünk ki (ebből adnak hozzá három különböző erősségűt a különböző helyzetekhez). A feederrel bedobunk, a zsinórt megfeszítjük, majd a botot ráhelyezzük a gumira úgy, hogy az spicc végétől 20-25 centire essen. A bot nyelét egy szokásos nyéltartó fejjel ellátott leszúróra tesszük és meg is vagyunk. Ellenáll szélnek, hullámzásnak és a legapróbb mozdítást is látni fogjuk. Legalábbis ezt írják. Tényleg ki kéne próbálni.

A cég weboldalán: Nisa Steadi Tip

Dynamite Baits Swim Stim tartós horogpellet


Egyre gyanúsabban méregetem a különböző horogpelleteket/-bojlikat. Olyan mennyiségben, annyi változatban, méretben, színben, ízben, állagban hozzáférhetők már, ami talán csak a pergető műcsalik kínálatával mérhető össze. Ne értsetek félre, nem azt gondolom, hogy egyik vagy másik rossz lenne. A kétségeim sokkal inkább a körül vannak, vajon nekünk pecásoknak ténylegesen mire és mennyire van szükségünk ezekből. Valószínűleg csupán néhányra. Az évek alatt mindenki megtalálja azt a pár csalit, ami beválik. Egy-két méret, szín, süllyedő és pop-up, már ez is legalább féltucat horogcsalit jelent. És az ízekről még nem is beszéltünk…


Ez a csali is egy a számos lehetőség közül. Sokrétűen felhasználható, rugalmas anyagú pellett. Ahogy írják, kellően lágy ahhoz, hogy közvetlenül a horogra tűzzük, de elég ellenálló ahhoz, hogy jó pár dobást kibírjon feederes, ólmos, match vagy rakós végszereléken egyaránt. Hajszálelőkén is felkínálható, fűzhető vagy pelletkarikával rögzíthető. A Swim Stim sorozat jellemző ízeiben kapható, 4 és 6 mm-es változatban. Az íz- és illatanyagok lassan szivárognak belőle. Azoknak ajánlom, akik igazán finom szerelékeket, kis horgokat használnak vagy azoknak, akik többféle módszerrel, feederrel és úszóval is pecáznak.


GARBOLINO Challenger Match gumírozott merítőfej


Van néhány olyan dolog a felszereléseink között, amely nem kap sok figyelmet. A bot, az orsó, a zsinór vagy a végszerelék egyes elemeinek kiválasztását komoly „kutatómunka” előzi meg. Egy száknyelet vagy egy fejet csak úgy vesz a pecások többsége. Pedig megérdemlik a rivaldafényt. Érdemes megvenni a jót. Meghálálják.

A Garbolino merítőfeje jónak látszik. Erős, ovális keret, sárgaréz menetes rész. Strapabíró, sűrű, gumírozott háló. Kétféle méretben (50x40 és 55x45 cm) kapható. Ha valaki épp merítőfejet keres, mondjuk methodos vagy matchbotos pecára, kis és közepes méretű pontyok zsákmányolásához, akkor egy jó száknyél végére egy ilyen is csavarozható.


DAIWA Prorex roppantógyűrűk


Ez egy jelentéktelennek tűnő, ám végtelenül hasznos és sokrétűen felhasználható kis cucc. A Prorex név alatt megjelenő termékek a ragadozó halas horgászat eszközei, bár ezeket a gyűrűket nem csak ott tudjuk használni. Velük készítem a csukázáshoz használt drótelőkéket vagy hardmono (fluorcarbon) előkéket, de a feederes végszerelékbe illesztett erőgumikat sem csomózom, hanem ilyen krimpekkel alakítom ki a végükre a szükséges füleket. Az így készült kötések az eredeti anyaggal megegyező szilárdságúak (legalábbis nekem még soha nem szakadt semmilyen anyag a krimpelésnél…). Négy különböző átmérőben (0,84-1,8 mm) kapható a szimpla gyűrű, de létezik belőle dupla kivitel is három méretben. A rögzítésükhöz speciális fogó szükséges, ami természetesen szintén megtalálható a Daiwa Prorex termékei között.

A cég weboldalán: Daiwa Prorex Crimps

GURU bajonett



A végére maradt a legapróbb motyó. Ez sem újdonság, sok éve a piacon van már. Jó ideje használok a methodos pecához előkötött horgokat a Gurutól, azokon találkoztam először a bajonettel. Funkcióját tekintve ugyanarra használatos, mint a mindenki által kedvelt csalitüske. A hajszálelőke végére rögzítve és a horogcsaliba nyomva megtartja azt. Bojlit, pelletet, a kisebb sűrűségű vagy lágyabb csalifeleségekhez (pl. kukorica, lágy pellet) kevéssé alkalmas. Nem jobb vagy rosszabb a többi rögzítési módnál, csupán az egyik lehetőség. Az én dobozomban van, a sűrűbb, rugalmasabb anyagú bojlikhoz szívesen használom.

A cég weboldalán: GURU Bait Bayonets


És ha már múltkor szóbahoztam, hát íme Tommy Pickering, immár zöldbe öltözve, a sok év kék után.

A képek innen valók: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12

Teszthorgász (illem)kódex a közösségi médiához

$
0
0
Mark Pollard

Kedves teszthorgász Barátom! Remélem nem sértelek a tegeződéssel, hisz ismerjük egymást. Találkozunk nap mint nap a Facebookon. Néhanap megnézem az oldaladat, aztán látjuk egymást számtalan csoportban is. Igazság szerint inkább én látlak téged, mint fordítva, de hát ez lenne a szereposztás. Nem kérted, mégis engedd meg nekem, hogy adjak néhány tanácsot. Nem is tanácsok ezek, inkább gondolatok egy téma körül. Kérlek, érezd meg bennük a jószándékot! És ha valami nem illik rád ezekből, hát ne is vedd magadra.


Bob Nudd

Adj információt
Amikor valaki leírja, hogy kiment a tóra, majd elővette feneketlen zsákjából a csak jövőre megjelenő FishMagnetXplodeMixet és rojtosra fogta magát vele, annak számomra csak annyi információtartalma van, hogy aznap/ott/az alkalmas volt a halfogásra, vagy legalább nem riasztotta őket. Nagyon sokszor csak ennyit kapok és ez bosszant. Mert szinte nulla információt ad. Aki arra szerződött, hogy egy cég termékét megismertesse és eladja nekem, az tanítson is meg rá. Mondja el, hogy miért azzal horgászott. Mondja el, hogy tapasztalatai szerint mikor, milyen halra jó. Mondja el, hogy szerinte mely tulajdonsága fontos: a színe, az íze, az állaga? Mondja el, hogyan célszerű elkészíteni, mivel érdemes keverni, mivel lehet tuningolni. Mondja el azt is, hogy mikor vagy hogyan ne használjam az adott anyagot, helyette ajánlhat mást a cég palettájáról.

Alan Scotthorne

Tudd, hogy ki vagy
Nem kell mentegetőzni azért, mert még nem nyertél kétszer országos bajnokságot. De a századik lájk után nem is kell úgy viselkedni, mintha igen. Ha valaki efféle szereplésre adja a fejét, muszáj némi határozottságot mutatnia. Ám amikor igét kezd hirdetni, a saját véleményét (vagy csak a termék brossúraszövegét) megkérdőjelezhetetlen igazságként adja elő, hát az emberben motoszkálni kezd a kisördög és elkezdi számonkérni azokat a bajnoki címeket. A tisztelet kialakul az emberekben azok iránt, akik értékes tartalmakat adnak át és azt nem tolakodóan, inkább partnerként, kedvesen teszik. Ehhez azonban idő kell, ezt nem lehet megspórolni. És hát a horgásztapasztalat sem árt.

Tommy Pickering

A kevesebb a legtöbbször több
Ezt sokszor mondják és tényleg van benne valami. Tudom vannak, akik másban hisznek. Abban, hogy mindig jelen kell lenni. Abban, hogy minél többször mondanak el valamit, annál igazabbnak gondolják az emberek. De ez ebben körben nem fog működni. Néhány jól sikerült fotó, egy-egy élvezetes leírás, pár hasznos tanács havonta egyszer-kétszer többet ad, mint a hetente feltett tucatnyi fotó ugyanazzal a beállítással, ugyanabban a pólóban, sapkában. Higgyétek el, nehéz akár csak hónapról-hónapra változatosnak, érdekesnek maradni. Tudom, hisz magam is próbálom. Nem mindig sikerül.

Will Raison

A saját termékeddel foglalkozz
Megkülönböztetni a termékünket a konkurenciától fontos, rá kell tudni mutatni miben más, miben jobb. De ezt lehet úgy is, hogy közben a másikat nem minősítem. Majd a vásárlók minősítik. Nem annyira gyakori ez, de néha még a „legnagyobbak” is hajlamosak így csinálni. Ez nem OK.

Nick Speed

Óvatosan kommentelj
A cég oldala vagy a teszthorgász sajátja remek felület az üzenet átadására. A tematikus csoportokban elhelyezett posztok már kicsit idegesítőbbek, de jó, tudomásul vettük, ez is a biznisz része. Ám amikor a termékkel kommentek formájában találkozom azoktól, akiknek egyébként az a dolguk, hogy népszerűsítsék, akkor már ideges tudok lenni. (Feltéve, ha nem a „Mindannyian szeretjük ezt a márkát” Facebook csoportban vagyunk, hisz ott tudjuk, mi vár ránk. Azért vagyunk ott.) A kedvencem pedig az, amikor kéretlenül kioktatnak, hogy ez a jó, az meg nem. Értem én, csak lesz…rom. De most komolyan! Olyan ez, mintha a heti másfél kilónyi reklámújságot nem a postaládába dobnák, hanem behajigálnák az összeset a nappaliba, az ablakon keresztül. Nem örül neki az ember.

Darren Cox

Tanulj
Rettenetes látni, amikor pocsék helyesírással, vasvillával összehányt mondatokkal íródnak a posztok. Profi fotósnak sem születik senki, de egy érthetetlen „kompozíciót” vagy egy totál életlen témát fel lehet ismerni. Amit egyszer kitettél, azon már nagyon nem lehet (vagy nem érdemes) tovább reszelgetni, de legyen benned annyi igényesség, hogy észrevedd a hibáid. És próbálj meg javítani rajtuk. Mindez tanulható, fejleszthető. Ahogy a horgászat is.

Steve Ringer

Bírd a kritikát
Kevés szánnivalóbb van annál, mint amikor az egységnyi teszthorgász megsértődik és elkezd virtuálisan csapkodni, mint hal a szatyorban.  A posztok olvasói sokszor nem látják a befektetett időt, pénzt, munkát. Nem is érdekli őket. Ez van, nem kérték, hogy írj. Lehet, hogy nem tetszik némelyiküknek az, amit írtál. Nem értenek egyet veled. Ezt a legkülönbözőbb módon hozzák a tudomásodra. Igen, a kritika lehet bántó. De sosem szabad durván, kioktatóan válaszolni. Ezzel biztos nem érsz el semmit. Nyugodtnak, udvariasnak maradni néha nem könnyű. De kifizetődik. Végső esetben – mert igazi barmok azért vannak – az irónia segít. Vagy egyszerűen hagyni kell a fenébe.


Köszönöm a türelmedet! Jó munkát, találkozunk a Facebookon! A posztot illusztráló fényképeken pedig olyan figurák vannak, akik igazi példaképek lehetnek. Mindkettőnknek. Peace.

A képek innen valók: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 


Tervek 2

$
0
0

Január elején engem is elcsábított a jó idő. Először az RSD-n keresgéltem halak után, végül egy környékbeli telepített tavon abuzáltam egy tucatnyi kárászt. Nem volt egy nagy menetelés, de egynek, különösen ilyenkor mindenképp jó volt. Aztán megint jöttek a cudarabb napok. Ma reggel például, amikor kiléptem az ajtón, kövér pelyhekben kavargott a hó, a hőmérő pedig -2 fokot mutatott. Munkába indultam, nem horgászni. Estére meg maradt a szobapeca, a tervezgetés.



Jártamban-keltemben (ezek a céltalan kis séták gyakran érnek véget egy horgászboltban…) beszereztem néhány apróságot. Például a fent látható horogcsalikat, melyek a method végszereléken kelletik majd magukat. A nyári időszakban bátrabban használok nagyobb méretű – 10-es vagy 8-as – horgokat, így a csaligolyókból is a nagyobbakat választottam. A leírás szerint ezek a wafterek nem emelik meg teljesen a horgokat, csupán kikönnyítik azokat, valamiféle átmenetet képezve a süllyedő és a pop up minibojlik közt. Ez a kisebb felhajtóerő is megkönnyíti azt, hogy a horog a hal szájába kerüljön, akár egy kevésbé intenzív rászívást követően. Az esetek többségében a csaligolyó ízének kisebb jelentőséget tulajdonítok, mint a színnek, de nem biztos, hogy igazam van. Így választottam egy klasszikus ízt (eper) és egy brutálisat (vajsav). Aki nem akar magának bajt, az ez utóbbit csak a szabad levegőn nyitja ki, a szobában eszébe ne jusson!


A method szerelési módnál az etetőanyag minősége, állaga meghatározó, de hiszek benne, hogy egy kis plusz hozzáadásával még jobbá, hatékonyabbá tehető a dolog. Pár év kísérletezés után kötöttem ki a Kiana Goo-nál, annak is a sűrűbb, intenzívebb Power változatánál. Aromafelhő, némi fluo beütéssel, ami a vízre érkezés helyétől egy csábító csíkot húz a fenékig. Sokszor, sokféleképp próbálgattam, elég eredményesen. Szerintem érdemes ezzel vagy más gyártók hasonló termékeivel kísérletezgetni.


A sűrűn folyó adalékok mellet kerestem valami mást is. Ami hasonlóan intenzív, gyors hatású. Kapóra jött egy régi kedvenc, a Bag’em márka újbóli feltűnése. Évekkel ezelőtt néhány etetőanyagot és horogcsalit igen eredményesen használtam tőlük. Idén megpróbálom az aromsprayket. Választottam egy büdöset (Red Aggressor), egy halas/rákost (Krill) és egy édeset (F1ness). Megkérik az árukat, de bízom benne, hogy hatásosak lesznek, a megvásárolt mennyiségek pedig akár egy-két évig is elegendőek. A sprayk esetében is igaz: százféle van belőlük, használja mindenki azt, amelyikben hisz vagy amelyikkel jó tapasztalatai voltak.


Ha már method, mutatok egy apróságot. A minibojlikat, horogpelleteket legszívesebben csalitüskével kínálom fel. Gyors és egyszerű megoldás. Az első időben sok problémát okozott nekem, hogy a csalitüskék apró „fejénél” a drót nem volt teljesen visszahajtva, maradt egy kis rés a fülnél. Épp elég ahhoz, hogy a monofil előke zsinórjából kötött hajszál, de még inkább a vékony fonott ki tudott bújni rajta. E miatt a horogcsalit némelykor egyszerűen elveszettem a horogról, tüskével együtt. Ennek elkerülése érdekében minden csalitüskét fogóval meg kellett reparálnom, mielőtt felkötöttem volna. Azóta mindig ügyelek arra, hogy olyan csalitüskét vegyek, aminek a füle teljesen zárt, ne kelljen ezzel külön b…szakodni.


Vissza a minibojlikhoz, de ezúttal már nem a methodozunk. A hosszúelőkés feeder végszerelékekkel nálam eddig inkább a természetes csalik jártak együtt. Csonti, pinki, giliszta, kukorica, kenyér. Számos angol horgászújságban megjelenő cikkben és néhány ismerősöm gyakorlatában azonban a minibojlik ugyanúgy használatban vannak. És nem csak a pontyok ellen. Gyönyörű tavi dévéreket fognak méteres előkén, apró, 6-8 mm-es minibojlikkal. A helyzettől függően süllyedővel, vagy épp pop uppal, teljes előkehosszon megemelve. Ennél a szerelési módnál, mivel a csali az etetőanyagtól távolabb, önálló életet él, a saját ízének, illatának is nagyobb jelentősége lehet. Ez remek terep lehet az aromát intenzíven szivárogtató (oozing, bloody, vérző stb.) golyóknak. Ki fogom próbálni!


Az elmúlt évek egyik nagy fejlesztése a fluorcarbon zsinórok megjelenése. Egyre jobbakat csinálnak egyre olcsóbban. Na jó, az olcsó szó itt viszonylagos, értsétek úgy, hogy ma jobb minőséget lehet kapni kevesebb pénzért, mint mondjuk két éve. A pergető pecában már évek óta használom a fluorcarbon madzagokat, jellemzően előtétként a fonott főzsinórhoz. Balinozásnál, domolykóra dobálva. Idén biztos kipróbálom a finomszerelékes pecában is, horogelőkeként. Egyelőre csak ismerkedem vele, kicsit sprődebb, a szakítószilárdsági értékei nem különösen magasak. De a „láthatatlanságnak” nem tudok ellenállni, nem kizárt, hogy eredményes lesz.


A végére valami egész más. Az úszós nádi pecában nem sok terep jut a finomkodásnak: erős bot, orsó és zsinór, nagy horog, komoly kézitusa. Több mint egy évtizede nagyjából ugyanazokat az eszközöket használom hozzá. Shimano Spheros orsóim vannak, egy 6000-es és egy 5000-es. Annak idején ezek a tekerők pótdob nélkül voltak kaphatók. A 6000-eshez akkor vettem még egy pótdobot, amikor az orsót vásároltam, a kisebbhez azonban – mivel épp nem voltam eléggé eleresztve anyagilag – nem vásároltam tartalék dobot. Évekig bántam, mert jól jött volna. A fonott zsinórt szeretem ehhez a pecához, mert erős és tartós. De bizonyos időszakokban a pontyok nem bírják a fonott madzagot, monofil zsinór kell. Ezt egy dobbal megoldani nem lehetetlen, csak kényelmetlen. Télen a Facebookon keresni kezdtem ezt a hiányzó pótdobot, s a legnagyobb meglepetésemre jelentkezett valaki, akinek volt és el is adta nekem. Rögtön kettőt. Igazából csak egy kell, de olyan árat sikerült kialkudni, ami mellett vétek lett volna otthagyni a másikat. Nagyon örültem neki, idén már nem okoz gondot a kétféle zsinór használata.

Remélem már nem kell sokáig tervezgetnem, hamarosan a gyakorlatban próbálhatom ki elképzeléseimet. Ezeket, meg másokat is. Jó lenne már pecázni kicsit. Sokat…


Láthatónak maradni

$
0
0

A blog olvasóinak jelentős része eddig a Szobapeca Facebook oldaláról értesült a blogposztok megjelenéséről. Ez valószínűleg eztán is így lesz, de hamarosan változik a közösségi oldal működése. A hírfolyamodban csak azoknak az oldalaknak az aktivitása látszik majd, melyeket te megjelöltél. Természetesen több oldalt is megjelölhetsz, nem csak egyet. Ehhez egy rövid beállítást kell elvégezned. Mutatom hogyan:

A beállítás megtehető mobiltelefonon vagy számítógépen egyaránt:

- Nyisd meg a Szobapeca Facebook oldalát.
- Mobilon a "Követed"-re klikkelve egy új lap nyílik a részletes beállításhoz. Itt jelöld meg a "Megjelenítés elsőként" opciót. (Ezt láthatod a felső képen.)
- Számítógépen gördítsd le a "Követed"-hez tartozó menüt és ott jelöld meg a "Megjelenítés elsőként" opciót. (Ezt láthatod itt, az alsó képen.)


Ennyi. Ezt a beállítást végezd el mindazon oldalakkal, melyeket nem csak kedvelsz, de a jövőben is látni szeretnél a hírfolyamodban.

Ha nem szeretnél minden ilyen oldalra külön ellátogatni, akkor ez a beállítás elvégezhető egyetlen felületen, a Beállítások között. Ennek az a hátránya, hogy ilyenkor, ha sok ismerősöd és általad kedvelt oldal van, egy nagyon hosszú listából kell kiválasztanod azokat, melyeket meg szeretnél jelölni.

- Mobilon kezdd a "Súgó és Beállítások" menüpont alatt,
- a "Hírfolyam-beállítások" pontot válaszd,
- itt "Az elsőként megjelenők beállítása" opcióra klikkelve a megjelenő listából kiválasztható a keresett oldal.


- A számítógépen a "Hírfolyam" menüjében,
- a "Beállítások szerkesztése" pontot válaszd,
- ezt követően megjelennek a Beállítások, melyek közül "Az elsőként megjelenők beállítása" opcióra klikkelve a megjelenő listából kiválasztható a keresett oldal.


Hát, nagyjából így. Sokkal rövidebb, mint ahogy ezt elolvastad, elsőre kb. egy perc, másodjára úgy tíz másodperc alatt megvan. Vagy hagyd a fenébe... 😀

Zombik

$
0
0

Fogarasi Gábor, a Stfreamfun bloggere, a díj első választottjaként – két másik exhibicionista horgász munkájával együtt – a Szobapecának „Az év horgászblogja” díjat adta. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem esik jól. Igazság szerint rendesen meg lettem tisztelve! Köszönöm neki és mindazoknak, akik időről-időre idetévednek! Ennek kapcsán kicsit el is gondolkodtam…

Nemrég azt olvastam valahol, hogy a blogolás, a jelenlegi formájában halott. Attól tartok, van ebben némi igazság. Az internetezők kegyeiért folytatott küzdelemben vesztésre állunk. Egy Facebook-poszt, az Istagramra feltett kép, egy pár perces video a Youtube-csatornádon gyorsabban, több embert elér, mint egy horgászblogger mégoly jól sikerült írása. Egy tanulmány szerint, ha egy video első 20-30 másodpercében nem történik semmi különleges, a többség nem nézi tovább. A közösségi médiában sikerre számító tartalomnak rövidnek, látványosnak kell lennie. Nincs hely, nincs idő többre, másra. Az elején el kell sütni a puskaport, mert az emberek már nem várnak, nem lapoznak.

De mit tegyen az, aki szerint egyetlen kép törvényszerűen hazudik? Nem azért, mert amit látok rajta, nem valóságos, hanem azért, mert órák, napok vagy hetek történéseiből csupán egyetlen pillanatot ragad ki. Fontos pillanatot, de csupán egyet. És ez így szükségképp nem igaz. Mit tegyen az, aki többet akar olvasni, mint három-négy egyszerű mondat? Ne adj’ Isten örömét leli a szépen megformált szövegben? Mit tegyen az, aki nem elégszik meg a fotók, videók mutatta valósággal és a fantáziáját (is) szeretné használni? Mert a képi tartalomnak van még egy fontos tulajdonsága: kész van. Amit elolvasol, arról te magad alkotsz képet, a fantáziád segítségével. Ha ezt a képességedet nem használod, idővel elveszted. Tele vagyunk fantáziátlan emberekkel. Ezért is.

Szóval mit tegyen? Olvasson. Könyveket. Újságokat. Blogokat. Vagy írjon maga egyet. Vagyunk ezzel még így egy páran. Élő halottak…

50

$
0
0

"Vasárnap ne lopj! A hét hat napja mindenre elegendő." Valami ilyesmit ad Rejtő Jenő Csülök szájába. Ennek analógiájára évek óta nem dolgozom a születésnapomon. Az év 364 napja mindenre elegendő...

Reggel a szokott időben keltem, de nem buszra szálltam, mint munkába menet, hanem kocsiba ültem. Elmentem Ráckevére és két órát feedereztem. Apró kosár, finom, sötét etetőanyag, pár szem csonti. Dermesztően hideg víz. A tavasz első halai apró szilvaorrúak és bodorkák voltak. Szétfújt a szél, cserébe ki-kisütött a nap és egész meleg volt. Hazafelé megálltam egy telepített tónál. Két napja még jég fedte néhány helyen, ma már tajtékos hullámok futottak rajta. Erre is csupán két-három órát szántam. Method ide vagy oda, nem nagyon mozdultak még a csalikra, csak ha az orruk elé tetted. Hát én ma nem az orruk előtt horgásztam.

Hogy miért írtam erről? Mert imádtam ezt a napot! Az enyém volt, az első pillanattól az utolsóig. Jól éreztem magam.





Láb alatt

$
0
0


A két téli hét közé beszorult tavasz utolsó napjának ígérkezett a mai. Mára még 10 fokot ígértek, szóval menni kellett pecázni. Igaz, mondtak hozzá szelet és némi esőt is, de hát semmi sem lehet tökéletes.


Egy kis tavat néztem ki magamnak Dunaújváros közelében. Soha nem jártam még ott, kértem hát némi segítséget, hova érdemes leülnöm így pár nappal jégveszte után. Még tegnap este bepakoltam a kocsiba a hozzávalókat. Ládát raktam be, nem széket. 5-6 órát leszek a parton, ez már kellően hosszú idő ahhoz, hogy megérje a nehéz cuccal való vesződést. A ládán ülve minden kézközelben van, segít fókuszálni arra, amit csinálok. Pakoltam egy kilónyi sötét, finomszemcsés etetőt, egy zacskó halas mikropelletet, ezek mennek majd a kosarakba. Néhány deci csonti és egy komolyabb adag methodos horogravaló (kb. százféle … ööö … vagy ezer…). Ernyő, esőruha, két szerelt bot (egy methodos és egy klasszikus, hosszúelőkés), szákfej meg a nyele, matrac (mert nagyzolok). Szépen megtöltöttem vele a csomagtartót.



Nahát ez volt a terv. Feláztattam egy adag mikropelletet – két percig ellepi a víz, aztán leöntöm róla, állni hagyom kb. fél órát, néha átkeverem közben és kész. Halas, de nem durván, ha beleszagolsz, inkább finoman fűszeres. Ezzel és különböző horogpelletekkel terveztem az előttem lévő területet végigkeresgélni. Ahol halra akadok, ott próbálkozom tovább. Jó terv volt, csak nem működött. Két órán keresztül pásztáztam a vizet, de nem akadtam halak nyomára. Nyári időszakban 3-5 percenként dobom újra a cuccot, most a fagyos víz miatt 10 percig is hagytam egy-egy helyen. Teljesen hiába. A kegyelmdöfést végül az első kapás, pontosabban annak eredménye adta meg. Mutatom:


Nem, ez így nem OK. Egy kicsit megzuhantam. Másik terv kell! Elő a hosszúelőkés motyóval, csontival! A methodos próbálkozás semmilyen támpontot sem adott, így a másik végszerelékkel ugyanúgy végig kell próbálnom jó pár távot és irányt. Azért az első helyre már volt tippem. A pöttöm ponty megakasztása előtt ugyanis láttam egy halat. Nem nagyot, egy kb. kettes pontyot, amint konkrétan a cipőm orránál jött fel egészen a felszín közelébe. Ha nem is a cipőm orrához, de kb. egy bothossznyi távra terveztem letenni először a kosarat.


Épp ekkor történt, hogy először leszakadt az ég. Elég rendesen. Kapkodni kezdtem, hisz az ernyő még a tokjában hevert mögöttem, az esőruhám pedig a táska mélyén. Gyűlöletes dolog ez. Szakadó esőben ernyőt állítani, alá menekíteni mindent, ami nem komálja nagyon a vizet. Amikor ez megvan, magadra ráncigálod az esőruhát, ami a külső szemlélő számára biztos mókás. Nem ment könnyen, egyszer kishíján pofára is estem, miközben az egyik lábam már benne volt a nadrág szárában, a másikat viszont képtelen voltam keresztül erőltetni rajta (a másik szárán, természetesen…).


A felcsalizott cuccot bepottyantottam a kiszemelt helyre. Mikor leért a fenékre, finoman feszítettem a zsinóron, de a fél unciás spiccet már nem hajlítottam meg. Ezen a sóhaj is meglátszik. Aztán ami történt, az nem sóhaj volt. A hal szinte lerántotta a botot a tartóról, egészen megijedtem az első pillanatban. Akik gyakran játsszák ezt a kilendítős, láb előtt horgászós dolgot, nyilván nem lepődnek meg annyira. Nekem azért még szoknom kell. Egy másfeles ponty volt a tettes, amit az első ijedtség után csak kitornáztam a merítőig. Mit mondjak, fülig ért a szám!



Élvezetes három óra vette ezzel kezdetét. Két-három percnél többet sosem kellett várni a kapásig. Apró kárászok akadtak a leggyakrabban, őket ki kellett várni. Finoman megreszketett először a spicc, aztán apró pöccintések következtek, végül egy olyan húzás, amibe már bele lehetett nyúlni. Így is csak minden második-harmadik kapást tudtam halra váltani. Szinte ugyanúgy csaliztam, mint a Dunán szoktam, csak a motyó volt most kicsit finomabb. A 20 grammos, kisméretű kosár aljába etetőanyagot nyomtam, 8-10 szem csontit dobtam rá, aztán etetőanyagot tettem a tetejére is. 40 centis horogelőke, rajta 12-es horog, arra pedig 2-3 szem csonti került.



A kárászok közé néhány kisebb ponty is keveredett, összesen négyet fogtam, a legnagyobb sem volt nagyobb két kilónál. A rövid, finom bot és a kis távolság miatt kifejezetten munkás volt őket fárasztani. Néha esett egy kicsit, de sebaj. Egyfolytában fújt a szél, de sebaj. Mit írtam még hétfőn? Hogy jól telt az idő? Hát ez ma sem volt másként.


Viewing all 158 articles
Browse latest View live